Samsung Galaxy S7 - Jakość zdjęć (laboratorium DxO)

Gdy wczesną wiosną na rynku debiutował najnowszy flagowiec Samsunga, producent obiecywał, że wyposażył go w najlepszy aparat jaki kiedykolwiek pojawił się w smartfonie. Sprawdźmy więc, czy Samsung Galaxy S7 zasługuje na miano fotograficznego smartfona roku.

Autor: Maciej Luśtyk

8 Czerwiec 2016
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

JAKOŚĆ ZDJĘĆ (LABORATORIUM DxO)

Producent wyposażył telefon w 12-milionową matryce CMOS produkcji Sony o rozmiarze 1/2,6”. Podobnie jak w smarftonach Apple, dostarczy nam ona obraz w formacie 4:3, co jest dobrą zmianą względem panoramicznej matrycy poprzednika, dostarczającej obraz w formacie 16:9, który w połączeniu z szerokokątnym obiektywem wydawał się często zbyt szeroki do wygodnego kadrowania.

Matryca oferuje zakres czułości ISO 50 - 3200, ale wysokie czułości będą dostępne jedynie w trybie automatycznym. W trybie profesjonalnym, podobnie jak w przypadku poprzednika, najwyższa wartość, którą możemy wybrać ręcznie to ISO 800. Ograniczenie to może denerwować, niemniej jednak jest bardzo dobre. Obraz przy wyższych czułościach jest mocno zdegradowany i nie nadaje się do użycia. Z pewnością i tak nie korzystałyby z nich osoby fotografujące w trybie profesjonalnym, a dzięki jasnemu obiektywowi w większości sytuacji będziemy w stanie pozostać przy niskich wartościach ISO.

Najlepszą jakość obrazu uzyskamy w zakresie ISO 50-100. Obraz jest wyraźny i bardzo bogaty w szczegóły. Przy wartości ISO 200 spadek jakości jest nieznaczny i nawet w maksymalnym powiększeniu nie doszukamy się mocno widocznej różnicy między niższym czułościami. Nieco większą degradację obrazu zauważymy przy czułości ISO 400, choć nadal, jak na smartfona będą to bardzo dobre wyniki. Korzystanie z czułości ISO 800 oznacza już znaczny spadek jakości i rozmydlenie obrazu.

Szumy (fragment kadru 600 x 600 pikseli):

Reprodukcja szczegółów (fragment kadru 600 x 600 pikseli):

 

W Galaxy S7 do dyspozycji mamy wszystkie najpopularniejsze ustawienia korekty balansu bieli takie jak: automatyczny tryb balansu bieli, pochmurny dzień, słoneczny dzień, tryb światła jarzeniowego i tryb światła żarowego. Dodatkowo balans bieli możemy regulować stopniowo według skali Kelvina, co jest wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym skorygować kolorystykę według własnej potrzeby.

W większości sytuacji najlepiej sprawdzi się automatyczny balans bieli, choć jego działanie dalekie jest od ideału, szczególnie w przypadku światła żarowego i mieszanego.

Aparat został wyposażony w system optycznej stabilizacji. Niestety nie mogliśmy sprawdzić jak dokładnie prezentuje się jego skuteczność, gdyż nie można go wyłączyć. Niemniej jednak, pozwoli nam on wykonać nieporuszone zdjęcia z czasami naświetlania rzędu 1/8, a nawet 1/4 sekundy.

Samsung Galaxy S7 posiada też lampę błyskową, która może pochwalić się dużą mocą. Jej skuteczność w pomieszczeniach to około 4 metrów. Niestety lampa ma problem z właściwym wypełnieniem kadru. Różnica w jasności między środkiem, a brzegami kadry wynosi 71%, co będzie uwidaczniać się lekkim zaciemnieniem w rogach. Niemniej jednak w większości wypadków nie będzie to zanadto widoczne.

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Huawei P60 Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Huawei P60 Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
W temacie fotografii smartfonowej Huawei jest synonimem jakości i innowacji. Najnowszy flagowiec to m.in. pierwszy tak jasny teleobiektyw,...
18
Oppo Find N2 Flip - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Oppo Find N2 Flip - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Find N2 Flip to pierwszy składany smartfon Oppo dostępny na rynku międzynarodowym. Otrzymał główny aparat z flagowca i chce zmienić podejście do fotografowania...
9
Vivo X80 Pro 5G - pierwsze zdjęcia testowe [RAW]
Vivo X80 Pro 5G - pierwsze zdjęcia testowe [RAW]
Nowy flagowiec chińskiego producenta debiutuje właśnie na polskim rynku. Przyglądamy się możliwościom modułu fotograficznego opracowanego wspólnie z renomowaną, niemiecką pracownią Carl Zeiss....
52
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)