Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Samsung Gear 360 (2017) - nowa konstrukcja, matryce i możliwość streamingu na żywo

0

Autor: Maciej Luśtyk

29 Marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Oprócz najnowszego flagowca Samsung zaprezentował także nową wersję kamery Gear 360 do tworzenia filmów sferycznych. Czy mamy do czynienia z najbardziej uniwersalnym narzędziem na rynku?

Pokazana w zeszłym roku kamera Samsung Gear 360 to jedno z najlepiej łączących stosunek ceny do jakości urządzeń do nagrywania filmów sferycznych na rynku. Niestety znacznym ograniczeniem w jej spopularyzowaniu było ograniczenie kompatybilności do kilku topowych smartfonów producenta. Czy jej zaktualizowana wersja przynosi jakieś konkretne zmiany?

Przede wszystkim zmieniła się konstrukcja. Zamiast okrągłej kamery z doczepianym mini-statywem mamy teraz jeden moduł z przyciskiem rejestracji i ekranem LCD umieszczonym na uchwycie. Powinno to ułatwić kontrolę nad jej funkcjami i zapobiec częstemu brudzeniu soczewek kamery przez przypadkowe dotknięcia. Otrzymujemy także gwint statywowy,a obudowa została uszczelniona przed kurzem i zachlapaniami (IP 53).

Nieco zmieniła się także specyfikacja kamery. Maksymalna rozdzielczość filmu wzrosła do 4096 x 2048 pikseli, choć w tej jakości nagramy materiał tylko z prędkością 24 kl./s. Przy jakości Full HD maksymalny klatkaż wyniesie już 60 kl./s. Zmniejszono także ogólną rozdzielczość używanych matryc - z 15 do 8,4 Mp, co przełoży się na także na wielkość możliwych do wykonania zdjęć - z 30 do 15 Mp. Spadek rozdzielczości nie zawsze jest jednak zły, jeśli w parze idzie zwiększenie rozmiary pojedynczego piksela. Nie wiemy jeszcze czy jest tak rzeczywiście w tym wypadku, ale jeśli tak, to możemy spodziewać się znacznie lepszej jakości obrazu podczas filmowania i fotografowania w słabym świetle. Nie zmieniła się jednak jasność obiektywów i nadal wynosi f/2.2.

Nowością jest także możliwość przesyłania materiałów sferycznych na żywo do serwisów Youtube, Facebook czy Samsung VR. Oprócz tego użytkownicy otrzymają narzędzie do edycji i nakładania efektów specjalnych, a także zestaw filtrów pozwalających na tworzenie spersonalizowanych materiałów.

Niestety nadal kompatybilność kamery ogranicza się jedynie do kilku smartfonów producenta: Galaxy S8 i Galaxy S8+, Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy Note5, Galaxy S6 Edge+, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy A5 (2017) i Galaxy A7 (2017), co na pewno znacznie ograniczy jej popularność. A szkoda, bo podobnie jak model zeszłoroczny wydaję się najwygodniejszym obecnie  urządzeniem do tworzenia filmów i zdjęć sferycznych na rynku.

Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie i w jakiej cenie urządzeni zadebiutuje na rynku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samsung.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
Wyciekła informacja o dacie premiery i cenie 100-megapikselowego aparatu Fujifilm GFX 100S. Czy to możliwe, że będzie tańszy od pełnoklatkowych lustrzanek?
26
1
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Dziś Sony uchyliło wreszcie rąbka tajemnicy na temat nadchodzącego drona. Airpeak to model, który ma szansę zdemokratyzować segment profesjonalnych ujęć z...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)