Ricoh Theta V - czy to nareszcie kamera 360° "dla wszystkich"?

0
Maciej Luśtyk
1 Wrzesień 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Rynek kamer sferycznych rozwija się w szybkim tempie, ale do niedawna brakowało na nim jakościowych rozwiązań dla zwykłego użytkownika. Nowa kamera Ricoh Theta V oferuje wszystko, by zadowolić amatorów filmów sferycznych, m.in. jakość 4K, przestrzenny dźwięk i opcje streamingu.

Mimo że filmy sferyczne stają się coraz bardziej popularną formą dzielenia się wspomnieniami i relacjonowania wydarzeń, jeszcze niedawno trudno było znaleźć urządzenie, które w ręce zwykłych użytkowników oddawałoby wysoką jakość nagrań, funkcjonalność i wygodę użytkowania, a dodatkowo oferowane było w przystępnej cenie. Do tej pory najbardziej sensowne przedsięwzięcia w tym kierunku poczynił Samsung i Garmin, a już niebawem pojawić ma się także kamera GoPro Fusion, być może to jednak Ricoh okaże się firmą, która najlepiej “ugryzła” rynek filmów 360°.

 

Choć wcześniejsze kamery sferyczne producenta nie mogły pochwalić się najlepszą jakością nagrań i wygodą obsługi, model Ricoh Theta V naprawia błędy poprzedników i oferuje znacznie więcej, mając szansę stać się jednym z najbardziej popularnych urządzeń tego typu.

Filmy 4K, dźwięk przestrzenny i transmisje na żywo

Sercem konstrukcji są dwie 12-milionowe matryce wspierane procesorem Qualcomm Snapdragon 625. Zestaw ten pozwoli nam na rejestrowanie filmów sferycznych w jakości 4K (zakres czułości ISO 64 - 6400) z prędkością 30 kl./s oraz wykonywanie 14-megapikselowych zdjęć. Producent obiecuje, że nowy system przetwarzania obrazu dostarczyć ma konkurencyjnej jakości nagrań o szerokiej dynamice tonalnej. Będziemy też mogli manualnie sterować czasem migawki w zakresie 1/25 000 s - 60 s.

Na pokładzie znalazły się także 4 mikrofony, które dostarczą prawdziwie przestrzenny dźwięk, a użytkownicy otrzymają możliwość streamingu filmów do serwisów internetowych w maksymalnej jakości. Otrzymujemy też złącza mikrofonowe, a 19 GB wbudowanej pamięci pozwoli pomieścić do 4800 zdjęć lub 40 minut materiału w rozdzielczości 4K.

Konstrukcja ma znaczenie

Nie można nie wspomnieć o zaletach samej konstrukcji. Ricoh Theta V to obecnie kamerka z najmniejszym rozstawem kamer na rynku, co powinno dostarczyć obrazu możliwie najmniej obarczonego “artefaktami”, powstałymi w wyniku systemowego łączenia filmów z dwóch kamer. Z kolei na obudowie znalazł się zestaw przycisków do wygodnej obsługi urządzenia oraz podświetlane ikony informujące nas o trybach pracy, stanie akumulatora czy zapełnieniu pamięci. Co ważne, kamera przy wymiarach 45 x 131 x 23 mm i wadze 121 g bez problemu zmieści się do kieszeni, dzięki czemu będzie można zabrać ją wszędzie. To nadal wyjątek na rynku kamerek sferycznych.

Dodatkowo, w ofercie producenta znajduje się także dedykowany zewnętrzny mikrofon pojemnościowy TA-1, który przeznaczony jest do nagrywania wydarzeń scenicznych oraz podwodna obudowa, która pozwoli na filmowanie na głębokości do 30 m.

Pracą urządzenia będziemy mogli sterować także za pomocą aplikacji mobilnej na systemy Android i iOS, która pozwoli wygodnie podejrzeć wykonane zdjęcie i filmy oraz łatwo udostępniać materiał w serwisach społecznościowych. Dzięki połączeniu Bluetooth, kamerka będzie mogła cały czas pozostawać połączana ze smartfonem.

Cena i dostępność

Co najważniejsze, kamerka Ricoh Theta V będzie także bardzo konkurencyjna cenowo. W dniu premiery wyceniona została na $430 dolarów. Na razie nie wiemy ile przyjdzie nam zapłacić za urządzenie na polskim rynku, ale możemy spodziewać się, że cena będzie oscylować na poziomie 1600 - 1800 zł.

Więcej informacji o modelu Ricoh Theta V oraz galerię przykładowych zdjęć i filmów znajdziecie pod adresem theta360.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)