Kamera sferyczna Ricoh Theta X - sferyczna kamera 5,7K z wygodnym ekranem

Autor: Maciej Luśtyk

25 Styczeń 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Kamera sferyczna Ricoh Theta X to kolejna generacja Theta, która dzięki dużej rozdzielczości i dotykowego ekranowi pozwoli łatwo tworzyć materiały wideo i zdjęcia w 360 stopniach.

Mimo iż kamery sferyczne nigdy nie spotkały się z popularnością, jakiej oczekiwali ich producenci, urządzenia te cieszą się dużym powodzeniem w określonej grupie odbiorców i wyewoluowały w ciekawą niszę, w której prężnie działa kilka firm, z roku na rok oferujących coraz doskonalsze rozwiązania i popularyzujące rynek materiałów sferycznych. Jedną z nich jest Ricoh, który od lat rozwija koncepcję poręcznej kamerki Theta. Najnowszy model Ricoh Theta X przesuwa poprzeczkę w zakresie rozdzielczości i wygody pracy.

Kamera sferyczna Ricoh Theta X łączy wysoką rozdzielczość i przydatne funkcje z wygodą obsługi

W nowy modelu obraz rejestrowany jest przez dwie nieco większe (rozmiar 1/2 cala) matryce o wyższej rozdzielczości 48 Mp, sparowane z obiektywami o światłosile f/2.4. Zestaw ten pozwoli na rejestrację 60-megapikselowych zdjęć sferycznych i nagrywanie filmów 5.7K z prędkością 30 kl./s (do 60 kl./s w przypadku rozdzielczości 4K). Co chyba jednak najważniejsze, filmy będą teraz rejestrowane z dwukrotnie większą przepływnością (do 120 Mb/s), co powinno zapewnić widocznie lepszą jakość rejestrowanych materiałów. May też opcję streamingu w rozdzielczości do 4K 30 kl./s.

Producent obiecuje też większą wygodę pracy, ponieważ nowa kamera sferyczna ma duży, 2,5-calowy ekran dotykowy, oferujący podgląd obrazu z kamery i pozwalający na wygodną nawigację po menu, ale także z uwagi na lepsza integrację ze smartfonem. Parowanie ma być prostsze, a trasfer zdjęć oraz filmów przebiegać ma dużo szybciej. Otrzymujemy też opcję połączenia z serwisami w chmurze czy dedykowaną aplikację Theta+ do szybkiego montażu materiałów nagranych przy pomocy urządzenia.

Oprócz tego kamera sferyczna Ricoh Thera X może pochwalić się wytrzymałą magnezową obudową, wymienną baterią (wreszcie), modułem GPS oraz Bluetooth, 48 GB wbudowanej pamięci, obsługą kart microSD oraz możliwością manualnej regulacji ekspozycji (migawka w zakresie 1/8-1/16000 s, czułość w zakresie ISO 50-3200) i balansu bieli (2500-10000K). Mamy też tryb seryjny do 20 kl./s, a cały system zbudowany jest w oparciu o Androida, co pozwoli na tworzenie zewnętrznych pluginów rozwijających możliwości kamery.

Jednym słowem jest to już kamera, która daje nam nieco kontroli w zakresie tworzenia filmów sferycznych i choć nie oferuje żadnego rodzaju rejestracji w profilu Log i oferuje tylko mikrofon mono, będzie w stanie zadowolić nawet tych nieco bardziej wymagających twórców.

Cena i dostępność

Kamera sferyczna Ricoh Theta X trafi do sprzedaży w marcu 2022 roku. Jej cena nie jest jeszcze znana.

Więcej informacji znajdziecie na stronie theta360.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Wyniki konkursu na recenzję aparatu Fujifilm X-T30 II
Wyniki konkursu na recenzję aparatu Fujifilm X-T30 II
W marcu, wspólnie z Fujifilm wystartowaliśmy z konkursem, którego uczestnicy mieli okazję testować model X-T30. Autorem najlepszej recenzji, który otrzymuje drukarkę...
5
Vivo X80 Pro - 4 aparaty, optyka Zeissa i mocna specyfikacja
Vivo X80 Pro - 4 aparaty, optyka Zeissa i mocna specyfikacja
Nowy flagowiec Vivo debiutuje na rynku międzynarodowym. Oprócz topowej specyfikacji nowy X80 Pro może pochwalić się uniwersalnym układem aparatów, który dzięki...
7
Ricoh WG-80 - wodoodporny odgrzewany kotlet
Ricoh WG-80 - wodoodporny odgrzewany kotlet
Ricoh prezentuje kolejną generację, odpornego, uszczelnianego kompaktu. Niestety Ricoh WG-80 nadal bazuje na tej samej specyfikacji, co kilka jego poprzednich...
9
Powiązane artykuły