Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych

Autor: Maciej Luśtyk

19 Listopad 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Na rynku debiutuje druga generacja przystępnej cenowo kamerki sferycznej Theta SC. Prosta w obsłudze konstrukcja zyskała m.in. możliwość filmowania w rozdzielczości 4K.

Podczas gdy większość producentów w segmencie kamer sferycznych stara się rywalizować modelami ze średniej półki, które jedocześnie mogłyby pełnić formę kamery sportowej, Ricoh prezentuje model budżetowy, nakierowany na zwykłego użytkownika, który z jednej strony oczekuje dobrej jakości, a z drugiej prostoty obsługi i jak najniższej ceny. Ricoh SC2 zalicza wszystkie te bazy.

Filmy sferyczne dla każdego

Ricoh SC2 nie oferuje więc zaawansowanego systemu stabilizacji, uszczelnień czy rozbudowanego trybu wideo (maksymalny czas rejestracji jednego klipu 4K to tylko 3 minuty). Do tego wszystko bazuje tu na dość niewielkich matrycach w rozmiarze  1/2.3 cala, toteż raczej nie będziemy mogli spodziewać się zatrważającej jakości materiałów filmowych.Zamiast tego mamy szereg trybów, które ułatwią nagrywanie filmików i robienie zdjęć w różnych warunkach, a także wygodną w obsłudze, smukłą i kompaktową obudowę (13,1 x 4,5 x 2,3 cm, 104 g). Otrzymujemy też 14 GB wbudowanej pamięci, co w przypadku częstego zgrywania materiału pozwoli nam nie zaprzątać sobie głowy kartami.

Otrzymujemy m.in. tryb nocny, w którym kamera dostarczy lepszej jakości nagrań w słabym świetle, opcję Face Mode, w ramach której obraz centrowany będzie na twarz filmującej osoby czy funkcję Lens-by-Lens Exposure, w której dwa obiektywy filmują z różnymi ustawieniami ekspozycji tak, aby dostarczyć nam lepszego zakresu dynamicznego w przypadku kontrastowych scenerii. Otrzymujemy też tryb interwału (filmy poklatkowe) oraz wyzwalacz czasowy.

Poza tym, kamerka jest dużo szybsza od swojej poprzedniczki. Znacznie skrócił się czas przetwarzania zdjęć HDR, a kamerka obiecuje nawet 4-krotnie szybszy transfer plików w przypadku połączenia z aplikacją mobilną. Do tego zdalne sterowanie funkcjami kamery możliwy będzie teraz wyłącznie przy pomocy łączności Bluetooth, co pozwoli zaoszczędzić baterię. W pełni naładowany akumulator wystarczy z kolei na około 70 minut filmowana, lub wykonanie 260 zdjęć.

Cena i dostępność

Co najważniejsze, propozycja Ricoha jest stosunkowo przystępna cenowo. Kamerka jest już dostępna do kupienia w czterech wersjach kolorystycznych, w cenie 1249 zł.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem ricoh-imaging.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Po zeszłorocznym kompakcie ZV-1, Sony rozwija ideę niewielkiego aparatu dla twórców internetowego wideo o model z matrycą APS-C i możliwością wymiany obiektywów. Czy...
8
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Dwie nowe ultraszybkie kamery wprowadza na rynek firma Vision Research. Model Phantom TMX 5010 może rejestrować obraz z szybkością ponad milion klatek na sekundę.
9
Nowe informacje o specyfikacji Nikona Z9. Co już wiemy o nowym reporterskim korpusie?
Nowe informacje o specyfikacji Nikona Z9. Co już wiemy o nowym reporterskim korpusie?
Producent nie ujawnił jeszcze specyfikacji, ale Internet huczy od domysłów na temat nowego flagowego Nikona. Coraz więcej pojawia się jednak wyważonych informacji. Zebraliśmy te najbardziej...
43
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)