Ricoh Vecnos - mała i poręczna kamerka sferyczna dla mas? Przecież to już było...

Autor: Andrzej Wencel

11 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Nowa marka, wywodząca się z japońskiej firmy Ricoh, chce wprowadzić kamery 360 pod strzechy zwyczajnych użytkowników. Nie udało się to przez 6 lat czy uda się teraz?

Kiedy, już zamieścimy wystarczająco dużo zdjęć obiadów, synka na huśtawce i lampki wina na tle monitora. Możemy zdać sobie sprawę, że zwykłe zdjęcia ze smartfona nam nie wystarczą, a ponad połowa naszych znajomych zamieściła już dokładnie to samo. W naszej duszy zapali się malutka czerwona lampka niepokoju - chyba zupełnie się nie wyróżniamy - ta myśl będzie powodować lekkie ukucie smutku w naszych "milenialskich" serduszkach. Jedyną metoda na przezwyciężenie tego stanu jest produkt, dający nowe możliwości i samodzielnie sklejający panoramy sferyczne, czyli kamerka 360 firmy Vecnos.

Vecnos to wyjątkowo mała i ładna wersja kamery sferycznej, jak na razie to jednak dopiero zapowiedz, dlatego parametry, ani nazwa nie są jeszcze znane, ale na poniższym filmie możecie zobaczyć ile radości sprawi wam jej używanie.

Stary szlagier w nowej odsłonie

Ten pomysł nie jest nowy. Sądząc po filmie promocyjnym, kamera wydaje się działać prawie identycznie jak aparaty Ricoh Theta, z możliwością robienia zdjęć i filmów 360 stopni oraz obróbki powstałego materiału za pomocą dołączonej aplikacji mobilnej. Samo urządzenie posiada przycisk zasilania, spust migawki, dedykowany przycisk do przełączania między trybem fotograficznym a wideo oraz mikrofon stereo.

Czy zmiana nazwy odmieni rynek?

Poprzednie modele kamer zaproponowane przez Ricoh nie odniosły rynkowego sukcesu. Może dlatego dyrektorzy korporacji, postanowili założyć firmę córkę i nowa kamerę wprowadzić pod jej szyldem. Vecnos została założona przez ten sam zespół, który zaprojektował i wprowadził na rynek kamerę Ricoh Theta 360 w 2013 roku i Theta SC2 4K pod koniec 2019 roku.

Teraz ci sami specjaliści, ale pod kierownictwem nowego CEO (Shu Ubukata) wykorzystają zdobytą wcześniej w zakresie technologii optycznych i sztucznej inteligencji (AI) wiedzę do opracowania zupełnie nowego podejścia do świata 360. Czy tym razem rynek jest gotowy na takie narzędzie i Vecnos zdobędzie szturmem kieszenie klientów, tak jak chciał to zrobić Ricoh? Biorąc pod uwagę spadek zainteresowania treściami sferycznymi, szczerze wątpimy, niemniej trzymamy kciuki.

Cena i dostępność

Niestety na razie dokładna cena, nazwa, ani data premiery urządzenia nie są jeszcze znane. Ja nie mogę się już doczekać, jeśli wy także, to od dziś codziennie sprawdzajcie Instagram i stronę producenta. 

Skopiuj link

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)