Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Ricoh Vecnos - mała i poręczna kamerka sferyczna dla mas? Przecież to już było...

0

Autor: Andrzej Wencel

11 Marzec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Nowa marka, wywodząca się z japońskiej firmy Ricoh, chce wprowadzić kamery 360 pod strzechy zwyczajnych użytkowników. Nie udało się to przez 6 lat czy uda się teraz?

Kiedy, już zamieścimy wystarczająco dużo zdjęć obiadów, synka na huśtawce i lampki wina na tle monitora. Możemy zdać sobie sprawę, że zwykłe zdjęcia ze smartfona nam nie wystarczą, a ponad połowa naszych znajomych zamieściła już dokładnie to samo. W naszej duszy zapali się malutka czerwona lampka niepokoju - chyba zupełnie się nie wyróżniamy - ta myśl będzie powodować lekkie ukucie smutku w naszych "milenialskich" serduszkach. Jedyną metoda na przezwyciężenie tego stanu jest produkt, dający nowe możliwości i samodzielnie sklejający panoramy sferyczne, czyli kamerka 360 firmy Vecnos.

Vecnos to wyjątkowo mała i ładna wersja kamery sferycznej, jak na razie to jednak dopiero zapowiedz, dlatego parametry, ani nazwa nie są jeszcze znane, ale na poniższym filmie możecie zobaczyć ile radości sprawi wam jej używanie.

Stary szlagier w nowej odsłonie

Ten pomysł nie jest nowy. Sądząc po filmie promocyjnym, kamera wydaje się działać prawie identycznie jak aparaty Ricoh Theta, z możliwością robienia zdjęć i filmów 360 stopni oraz obróbki powstałego materiału za pomocą dołączonej aplikacji mobilnej. Samo urządzenie posiada przycisk zasilania, spust migawki, dedykowany przycisk do przełączania między trybem fotograficznym a wideo oraz mikrofon stereo.

Czy zmiana nazwy odmieni rynek?

Poprzednie modele kamer zaproponowane przez Ricoh nie odniosły rynkowego sukcesu. Może dlatego dyrektorzy korporacji, postanowili założyć firmę córkę i nowa kamerę wprowadzić pod jej szyldem. Vecnos została założona przez ten sam zespół, który zaprojektował i wprowadził na rynek kamerę Ricoh Theta 360 w 2013 roku i Theta SC2 4K pod koniec 2019 roku.

Teraz ci sami specjaliści, ale pod kierownictwem nowego CEO (Shu Ubukata) wykorzystają zdobytą wcześniej w zakresie technologii optycznych i sztucznej inteligencji (AI) wiedzę do opracowania zupełnie nowego podejścia do świata 360. Czy tym razem rynek jest gotowy na takie narzędzie i Vecnos zdobędzie szturmem kieszenie klientów, tak jak chciał to zrobić Ricoh? Biorąc pod uwagę spadek zainteresowania treściami sferycznymi, szczerze wątpimy, niemniej trzymamy kciuki.

Cena i dostępność

Niestety na razie dokładna cena, nazwa, ani data premiery urządzenia nie są jeszcze znane. Ja nie mogę się już doczekać, jeśli wy także, to od dziś codziennie sprawdzajcie Instagram i stronę producenta. 

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Najnowsza kamera Sony FX6, będąca bezpośrednią konkurencją dla takich konstrukcji jak Canon C70 czy Red Komodo, ma zamiar stać się pierwszym wyborem dla twórców...
9
0
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Na ten dzień czekało pewnie wielu fanów fotografii czarno-białej. Na rynku debiutuje pełnoklatkowa Leica Q2 w wersji Monochrom, z 47-megapikselową matrycą. Zobaczcie...
29
7
Airpeak - Sony wkracza na rynek dronów
Airpeak - Sony wkracza na rynek dronów
Wygląda na to, że DJI może wreszcie doczekać się realnej konkurencji na rynku konsumenckim. Do gry wkracza bowiem japoński gigant technologiczny. Co w kwestii dronów...
18
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)