Ricoh Theta A1 - odporna kamerka sferyczna do dokumentacji i inspekcji

Autor: Maciej Luśtyk

4 Czerwiec 2025
Artykuł na: 4-5 minut

Ricoh pokazał najnowszą kamerkę sferyczna z serii Theta. A1 to najbardziej odporny model dotychczas, zaprojektowanej z myślą o pracy w ekstremalnych warunkach w branżach takich jak, budownictwo, przemysł, infrastruktura czy energetyka.

W ostatnim czasie rynek kamerek sferycznych, który na przełomie dekady wydawał się niemal martwy, przeżywa pewne ożywienie. Co chwilę kolejne ciekawe modele prezentuje Insta360, a według plotek już niebawem ujrzeć mamy kamerkę 360 stworzoną przez DJI. Od zawsze w tym segmencie obecny jest również Ricoh, który jednak swoimi kamerkami celuje w specyficzne branże, jak sferyczna fotografia wnętrz czy wirtualne spacery.

Sferyczne wideo na poważnie

W dotarciu do odbiorcy profesjonalnego pomaga udostępniany przez producenta pakiet narzędzi programistycznych SDK, który pozwala za integrować kamerki producenta w specyficzne procesy. Teraz producent prezentuje jednak najbardziej sfokusowaną na zastosowania profesjonalne kamerkę dotychczas - Ricoh Theta A1.

W zakresie rejestracji, kamerka wyposażona jest w dwie 48-megapikselowe matryce formatu 1/2”, wspierane obiektywami f/2.4, pozwalające na wykonywanie 60-megapikselowych zdjęć (11,008 x 5504 px) oraz rejestrację filmów w rozdzielczości do 8K, a także streaming w jakości do 4K. Urządzenie oferować ma też możliwość elastycznej regulacji bitrate’u i klatkażu w celu zapewnienia jak najlepszej wydajności w określonym zastosowaniach, które wymagają np. długiej rejestracji.

Głównym punktem programu jest są jednak odporna obudowa i wydajna bateria (1486 mAh), które zapewniać mają wygodną pracę w trudnych warunkach terenowych. Korpus oferuje klasę szczelności IP64 i odporność na ekstremalne temperatury (producent na razie nie wyszczególnia jak bardzo ekstremalne), a także wyposażony jest w systemy łączności Wi-Fi i Bluetooth pozwalające na wygodną współpracę z chmurą RICOH360.

Jak twierdzi producent, RICOH360 THETA A1 została stworzona z myślą o profesjonalistach potrzebujących niezawodnego narzędzia do dokumentacji i analizy przestrzennej, w takich branżach jak:

  • Budownictwo i inżynieria: Dokumentacja postępu prac, inspekcje i tworzenie wirtualnych spacerów po placach budowy.
  • Energetyka i przemysł: Monitorowanie infrastruktury, kontrola jakości i bezpieczeństwa w zakładach przemysłowych.
  • Zarządzanie nieruchomościami: Tworzenie wirtualnych prezentacji obiektów oraz inspekcje techniczne.
  • Służby ratunkowe i bezpieczeństwa: Dokumentacja miejsc zdarzeń, planowanie operacji i szkolenia.

Cena i dostępność

Kamerka Ricoh Theta A1 trafić ma do sprzedaży we wrześniu 2025 roku, w cenie 799 euro, czyli ok. 3500 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie ricoh.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-5 Mark II – nowe funkcje i ergonomia, ta sama cena
OM System OM-5 Mark II – nowe funkcje i ergonomia, ta sama cena
OM-5 II to ewolucyjna, rozwinięta nieco wersja poprzednika. Choć główne podzespoły pozostają niezmienione, zyskujemy m.in. lepszy grip, ładowanie przez USB-C oraz dodatkowe funkcje...
18
Fujifilm X-E5 - 40-megapikselowa matryca, wizjer w stylu analoga, ulepszona konstrukcja i dużo wyższa cena
Fujifilm X-E5 - 40-megapikselowa matryca, wizjer w stylu analoga, ulepszona konstrukcja i dużo...
Po 4 latach Fujifilm prezentuje wreszcie kolejny model ze stylizowanej na aparat dalmierzowe serii X-E. Nowy X-E5 w dużej mierze dubluje możliwości modelu X-T50, zamykając. Je w...
9
Echolens - kolejna cyfrówka udająca analoga. W tej cenie to jednak ma sens
Echolens - kolejna cyfrówka udająca analoga. W tej cenie to jednak ma sens
Echolens to kolejny aparat, próbujący załapać się na trend zyskujących na popularności prostych aparatów typu point and shoot. Podobnie jak kilka niedawnych konstrukcji, kusi też...
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)