Insta360 One RS 1-inch 360 Edition - dwie 1-calowe matryce w modułowej kamerze sferycznej

Autor: Maciej Luśtyk

30 Czerwiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Chiński producent robi kolejny krok w stronę monopolizacji rynku kamer sferycznych. Nowy moduł One RS 1-inch 360 Edition wykorzystuje dwie 1-calowe matryce i dostarczać ma bezprecedensowej jakości nagrań.

Choć kamery sferyczne nigdy nie osiągnęły w swoim podstawowym zastosowaniu takiej popularności, jak oczekiwali producenci, ze względu na unikalną perspektywę i różnego rodzaju montażowe sztuczki coraz częściej stają się alternatywą dla zwykłych kamer sportowych. Problemem ciągle bywa tu jednak jakość obrazu - zwykle kamerki 360 bazują niewielkich sensorach, które dość przeciętnie radzą sobie w słabszych warunkach oświetleniowych. Zmienić ma to właśnie nowy moduł Insta360 One RS 1-inch 360 Edition.

One RS 1-inch 360 Edition pretenduje do miana najlepszej kamerki sferycznej na rynku

Insta360 One RS 1-inch 360 Edition to nowa kamera sferyczna opracowana we współpracy z Leiką, która wykorzystuje dwie 1-calowe matryce pozwalające nagrywać materiały wideo o rozdzielczości 6K (5888 x 2944 px) z prędkością do 30 kl./s i 4K do 60 kl./s z przepływnością rzędu 120 Mb/s, w zakresie czułości ISO 100-3200. Według producenta otrzymamy więc bezkompromisową jakość, niezależnie od warunków.

Otrzymujemy więc to, co ma do zaoferowania standardowy 1-calowy moduł do zaprezentowanych wcześniej kamer Insta360 One R i One RS, tyle że z możliwością wykorzystania wszelkich dobrodziejstw kamer sferycznych. W przypadku realizacji standardowych materiałów 2D mamy więc możliwość swobodnego kadrowania materiału sferycznego w postprodukcji, opcję filmowania z perspektywy 3 osoby (oprogramowanie do montażu automatycznie wymazuje selfie sticka) i tworzenia wszelkich „niemożliwych” montażowych.

To wszystko do pary z zaawansowanym systemem stabilizacji, trybem HDR, łącznością bezprzewodową i wodoodporna obudową (klasa odporności IPX3). Do tego moduł Insta360 One RS 1-inch 360 Edition kompatybilny jest ze wspomnianymi wcześniej modułowwymi kamerami One R i One RS, co pozwoli dotychczasowym użytkownikom na wygodne korzystanie z oferowanej przez nią bazy i zamianę modułów kamer.

Warto wspomnieć, że nie jest to pierwsza kamera sferyczna oferująca 1-calowe matryce. Od pewnego czasu na rynku dostępny jest chociażby model Ricoh Theta Z1. Wydaje się jednak, że ze względu na modułowość i mocny background producenta w segmencie kamer o zastosowaniu bardziej "sportowym" to właśnie propozycja Insta360 okaże się najlepszym rozwiązaniem w tej klasie.

Cena i dostępność

Kamera Insta360 One RS 1-inch 360 Edition debiutuje w cenie 799 dolarów (ok. 3600 zł). Osobny moduł kamery, który możemy podłączyć do kamer One R i One RS kupimy zaś w cenie 650 dolarów (ok. 3000 zł).

Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie insta360.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Insta360 Ace i Ace Pro - duże matryce, funkcje AI i optyka Leica. GoPro ma poważną konkurencję
Insta360 Ace i Ace Pro - duże matryce, funkcje AI i optyka Leica. GoPro ma poważną konkurencję
Insta360 prezentuje nową serię kamerek sportowych, które mają być bezpośrednią konkurencją dla modeli GoPro Hero i DJI Osmo Action. Linia Insta360 Ale to kamerki 8K i 6K, nakierowane...
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)