Insta360 One RS 1-inch 360 Edition - dwie 1-calowe matryce w modułowej kamerze sferycznej

Autor: Maciej Luśtyk

30 Czerwiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Chiński producent robi kolejny krok w stronę monopolizacji rynku kamer sferycznych. Nowy moduł One RS 1-inch 360 Edition wykorzystuje dwie 1-calowe matryce i dostarczać ma bezprecedensowej jakości nagrań.

Choć kamery sferyczne nigdy nie osiągnęły w swoim podstawowym zastosowaniu takiej popularności, jak oczekiwali producenci, ze względu na unikalną perspektywę i różnego rodzaju montażowe sztuczki coraz częściej stają się alternatywą dla zwykłych kamer sportowych. Problemem ciągle bywa tu jednak jakość obrazu - zwykle kamerki 360 bazują niewielkich sensorach, które dość przeciętnie radzą sobie w słabszych warunkach oświetleniowych. Zmienić ma to właśnie nowy moduł Insta360 One RS 1-inch 360 Edition.

One RS 1-inch 360 Edition pretenduje do miana najlepszej kamerki sferycznej na rynku

Insta360 One RS 1-inch 360 Edition to nowa kamera sferyczna opracowana we współpracy z Leiką, która wykorzystuje dwie 1-calowe matryce pozwalające nagrywać materiały wideo o rozdzielczości 6K (5888 x 2944 px) z prędkością do 30 kl./s i 4K do 60 kl./s z przepływnością rzędu 120 Mb/s, w zakresie czułości ISO 100-3200. Według producenta otrzymamy więc bezkompromisową jakość, niezależnie od warunków.

Otrzymujemy więc to, co ma do zaoferowania standardowy 1-calowy moduł do zaprezentowanych wcześniej kamer Insta360 One R i One RS, tyle że z możliwością wykorzystania wszelkich dobrodziejstw kamer sferycznych. W przypadku realizacji standardowych materiałów 2D mamy więc możliwość swobodnego kadrowania materiału sferycznego w postprodukcji, opcję filmowania z perspektywy 3 osoby (oprogramowanie do montażu automatycznie wymazuje selfie sticka) i tworzenia wszelkich „niemożliwych” montażowych.

To wszystko do pary z zaawansowanym systemem stabilizacji, trybem HDR, łącznością bezprzewodową i wodoodporna obudową (klasa odporności IPX3). Do tego moduł Insta360 One RS 1-inch 360 Edition kompatybilny jest ze wspomnianymi wcześniej modułowwymi kamerami One R i One RS, co pozwoli dotychczasowym użytkownikom na wygodne korzystanie z oferowanej przez nią bazy i zamianę modułów kamer.

Warto wspomnieć, że nie jest to pierwsza kamera sferyczna oferująca 1-calowe matryce. Od pewnego czasu na rynku dostępny jest chociażby model Ricoh Theta Z1. Wydaje się jednak, że ze względu na modułowość i mocny background producenta w segmencie kamer o zastosowaniu bardziej "sportowym" to właśnie propozycja Insta360 okaże się najlepszym rozwiązaniem w tej klasie.

Cena i dostępność

Kamera Insta360 One RS 1-inch 360 Edition debiutuje w cenie 799 dolarów (ok. 3600 zł). Osobny moduł kamery, który możemy podłączyć do kamer One R i One RS kupimy zaś w cenie 650 dolarów (ok. 3000 zł).

Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie insta360.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
19
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)