Insta360 Sphere - kamera sferyczna do Mavic Air 2. Zastąpi drona FPV?

Autor: Maciej Luśtyk

25 Maj 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Insta360 prezentuje kamerę mocowaną do dronów DJI Mavic Air 2 i Air 2S, która pozwoli rozszerzyć repertuar ujęć z powietrza, a także zamarkować użycie drona FPV.

Insta360 w krótkim czasie praktycznie zmonopolizowało rynek konsumenckich kamer sferycznych i stale rozszerza ich arsenał. Tym razem przyszła kolej na rozwiązanie dość niecodzienne, bo kamerkę 360º montowaną na drona, a dokładniej na modele DJI Mavic Air 2 oraz Mavic Air 2S.

Insta360 Sphere - filmy 360º z powietrza

Jakie korzyści przyniesie nam takie rozwiązanie? Przede wszystkim to zupełnie nowe możliwości w zakresie tworzenia ujęć, a także dużo większa wygoda tego typu pracy. Kamerka Insta360 Sphere została zaprojektowana i zaprogramowana tak, by z miejsca pozbyć się wszelkich problemów z łączeniem materiału i usuwaniem niechcianych elementów drona wchodzących w kadr. W przypadku nowego urządzenia, dron ma pozostać całkowicie niewidoczny, dając oglądającemu wrażenie lewitowania w powietrzu.

Jeśli jednak przy pomocy Insta360 Sphere nie będziemy tworzyć typowo sferycznych materiałów wideo, pozwoli nam ona znacznie rozszerzyć repertuar tradycyjnych ujęć 2D. Przede wszystkim otrzymujemy tutaj możliwość tworzenia ujęć przypominających te nagrane dronami sportowymi. Na etapie postprodukcji będziemy mogli więc tworzyć charakterystyczne ostre skręty czy beczki czy ujęcia imitujące nurkowanie w dół.

Oprócz tego, oprogramowanie pozwoli nam wygodnie łączyć materiał nagrany dronem z materiałem z kamery Insta360 Sphere, by tworzyć szereg „niemożliwych” efektów i przejść. Korzystanie z kamery sferycznej da nam także większe możliwości narracji w postprodukcji, gdzie będziemy mogli swobodnie łączyć ze sobą ujęcia z różnych perspektyw. Wszystko to dość dobrze pokazuje poniższy filmik promocyjny.

Nowa kamerka będzie ciekawym urozmaiceniem i zaoferuje niezłą jakość. Niestety skróci też zapewne czas lotu drona

Jeśli chodzi o samą specyfikację, nie wiemy dokładnie z jakimi matrycami mamy do czynienia. Współpracuje one natomiast z obiektywami o świetle f/2 i pozwolą na rejestrację materiału 5,7K 30 kl./s z przepływnością do 100 Mb/s w profilu Log.

Cały zestaw montowany jest na drona w formie klipsa/opaski i posiada własną baterię, która wystarczy na 48 minut pracy. Choć całość została zaprojektowana tak, by nie kolidować z systemami wykrywania przeszkód dronów DJI, należy jednak liczyć się z tym, że dodatkowy załadunek o wadze 192 g może widocznie wpłynąć na możliwości w zakresie długości lotu.

Cena i dostępność

Urządzenie trafi niebawem na rynek chiński i amerykański w cenie 429 dolarów, czyli ok. 1850 zł. Na razie nie wiemy kiedy i w jakiej cenie kamera Insta360 Sphere pojawi się na rynku europejskim.

Więcej informacji znajdziecie na stronie insta360.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
9
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)