Insta360 Sphere - kamera sferyczna do Mavic Air 2. Zastąpi drona FPV?

Autor: Maciej Luśtyk

25 Maj 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Insta360 prezentuje kamerę mocowaną do dronów DJI Mavic Air 2 i Air 2S, która pozwoli rozszerzyć repertuar ujęć z powietrza, a także zamarkować użycie drona FPV.

Insta360 w krótkim czasie praktycznie zmonopolizowało rynek konsumenckich kamer sferycznych i stale rozszerza ich arsenał. Tym razem przyszła kolej na rozwiązanie dość niecodzienne, bo kamerkę 360º montowaną na drona, a dokładniej na modele DJI Mavic Air 2 oraz Mavic Air 2S.

Insta360 Sphere - filmy 360º z powietrza

Jakie korzyści przyniesie nam takie rozwiązanie? Przede wszystkim to zupełnie nowe możliwości w zakresie tworzenia ujęć, a także dużo większa wygoda tego typu pracy. Kamerka Insta360 Sphere została zaprojektowana i zaprogramowana tak, by z miejsca pozbyć się wszelkich problemów z łączeniem materiału i usuwaniem niechcianych elementów drona wchodzących w kadr. W przypadku nowego urządzenia, dron ma pozostać całkowicie niewidoczny, dając oglądającemu wrażenie lewitowania w powietrzu.

Jeśli jednak przy pomocy Insta360 Sphere nie będziemy tworzyć typowo sferycznych materiałów wideo, pozwoli nam ona znacznie rozszerzyć repertuar tradycyjnych ujęć 2D. Przede wszystkim otrzymujemy tutaj możliwość tworzenia ujęć przypominających te nagrane dronami sportowymi. Na etapie postprodukcji będziemy mogli więc tworzyć charakterystyczne ostre skręty czy beczki czy ujęcia imitujące nurkowanie w dół.

Oprócz tego, oprogramowanie pozwoli nam wygodnie łączyć materiał nagrany dronem z materiałem z kamery Insta360 Sphere, by tworzyć szereg „niemożliwych” efektów i przejść. Korzystanie z kamery sferycznej da nam także większe możliwości narracji w postprodukcji, gdzie będziemy mogli swobodnie łączyć ze sobą ujęcia z różnych perspektyw. Wszystko to dość dobrze pokazuje poniższy filmik promocyjny.

Nowa kamerka będzie ciekawym urozmaiceniem i zaoferuje niezłą jakość. Niestety skróci też zapewne czas lotu drona

Jeśli chodzi o samą specyfikację, nie wiemy dokładnie z jakimi matrycami mamy do czynienia. Współpracuje one natomiast z obiektywami o świetle f/2 i pozwolą na rejestrację materiału 5,7K 30 kl./s z przepływnością do 100 Mb/s w profilu Log.

Cały zestaw montowany jest na drona w formie klipsa/opaski i posiada własną baterię, która wystarczy na 48 minut pracy. Choć całość została zaprojektowana tak, by nie kolidować z systemami wykrywania przeszkód dronów DJI, należy jednak liczyć się z tym, że dodatkowy załadunek o wadze 192 g może widocznie wpłynąć na możliwości w zakresie długości lotu.

Cena i dostępność

Urządzenie trafi niebawem na rynek chiński i amerykański w cenie 429 dolarów, czyli ok. 1850 zł. Na razie nie wiemy kiedy i w jakiej cenie kamera Insta360 Sphere pojawi się na rynku europejskim.

Więcej informacji znajdziecie na stronie insta360.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 otrzymuje kluczowe usprawnienie
Sony A1 otrzymuje kluczowe usprawnienie
Po 1,5 roku od premiery flagowy model Sony otrzymuje nowy firmware wprowadzający funkcję, jakiej aparatowi brakowało najbardziej.
7
Najdroższy aparat świata - prototypowa Leica Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów
Najdroższy aparat świata - prototypowa Leica Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów
Na niedawnej aukcji, aparat Leica z prototypowej linii 0-series został wylicytowany za niebotyczną kwotę 15 mln dolarów, stając się najdrożej sprzedanym aparatem w...
9
Tato daj polatać! Na Dzień Ojca drony Autel do 20% taniej
Tato daj polatać! Na Dzień Ojca drony Autel do 20% taniej
Wszyscy dobrze wiemy o czym marzą tatusiowie. Z okazji zbliżającego się Dnia Ojca dystrybutor dronów Autel oferuje 20-procentowe rabaty na modele z serii EVO Lite i...
6
Powiązane artykuły