Insta360 ONE RS - modułowy action cam ewoluuje

Autor: Maciej Luśtyk

23 Marzec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Insta360 ONE RS rozbudowuje ideę modułowej kamery sportowej o nowy obiektyw, lepszą stabilizację i większą wydajność. Co najważniejsze, nowości są kompatybilne z wcześniejszą wersja urządzenia.

Pokazana na początku 2020 roku kamerka Insta360 One R to jedna z najciekawszych konstrukcji na rynku action camów. A to ze względu na modułową budowę, która pozwala wykorzystać ją jako zwykła kamerę sportową, kamerę sferyczną, a nawet ciekawie urządzenie dla nieco bardziej wymagających twórców.

Insta 360 ONE RS - nowy moduł 4K i podrasowany silnik

Teraz producent wprowadza jej nową wersję Insta360 ONE RS, która oferuje rozbudowany moduł sterujący (Core), nowy moduł obiektywu 4K Boost Lens i bardziej wydajna baterię. To wszystko wstecznie kompatybilne ze wspomnianym modelem One R, co oznacza, że w nowej kamerce bez problemu wykorzystamy także starsze moduły obiektywów (i odwrotnie). O wszystkich wcześniej dostępnych komponentach przeczytacie w poniższym artykule.

Przeczytaj także:
Insta360 One R - ta modułowa kamerka to najlepsze, co świat action camów widział od lat

Kamera sferyczna, sportowa, a może coś bardziej zaawansowanego? Dzięki nowej modułowej kamerce Insta360 nie trzeba już będzie wybierać. [Czytaj więcej]

Nowa kamera 4K Boost Lens bazuje na 48-megapikselowej matrycy w rozmiarze 1/2 cala i obiektywie 16 mm f/2.4, pozwalając nam na rejestrację filmów 4K z prędkością 60 kl./s, oraz Full HD do 200 kl./s. Mamy też opcję nagrywania panoramicznego (format 2.35:1) wideo 6K z prędkością 24 lub 25 kl./s (ale bez stabilizacji). Do tego opcja rejestracji w LOG-u oraz możliwość wykonywania zdjęć w formacie RAW.

Ponadto moduł 4K Boost oferuje nam także tryb Active HDR, który został przygotowany specjalnie pod kątem filmowania wartkiej akcji i który błyskawicznie adaptować ma ustawienia do dynamicznie zmieniających się warunków, oferując nam rozszerzoną dynamikę nagrań bez widocznych artefaktów.

Reszta nowości dotyczy usprawnionego modułu Core. Wreszcie będzie on stabilizować obraz na bieżąco, już podczas rejestracji (nie trzeba będzie wykorzystywać do tego dodatkowego oprogramowania). Do tego oferuje nowy, ulepszony mikrofon, o 50% szybsze transfery przez Wi-Fi, funkcję błyskawicznego cyfrowego zoomu (do 2,7x) i usprawnione menu, z szybkim dostępem do najważniejszych funkcji.

Otrzymujemy też nową, nieco większa baterię (pojemność 1445 mAh względem 1190 mAh w poprzedniku), jednak na tę chwilę nie jest jasne czy zaoferuje nam ona także dłuższy czas pracy czy jedynie będzie zaspokajać zapotrzebowania bardziej wydajnego modułu sterującego. Wiadomo natomiast, że w przypadku korzystania z nowej baterii, kamerki nie zmieścimy do klatek na wcześniejszy model.

Nowy uchwyt na kamerkę ma jednak swoje zalety. Przede wszystkim umożliwia teraz błyskawiczne przepinanie modułów, oferuje osłonę przeciwwietrzną na mikrofon, a także wyposażony jest w panel odprowadzający ciepło, co uchronić ma kamerę przed przegrzewaniem się podczas rejestracji dłuższych materiałów. Całość nadal bez żadnych dodatkowych akcesoriów jest wodoodporna do głębokości 5 metrów.

Cena i dostępność

Kamerka Insta360 ONE RS dostępna jest do kupienia w kilku różnych wariantach. W przypadku zestawu standardowego 4K Edition, zawierającego wszystkie nowości, ale bez wcześniejszych modułów, za kamerę zapłacimy raptem 319 euro (ok. 1500 zł).

W zestawie Twin Edition, w którym znajdziemy także wcześniejszy moduł do filmów sferycznych kamera będzie nas kosztować 569 euro (ok. 2675 zł). Tyle samo zapłacimy decydując się na nowy moduł Core, ale wyposażony jedynie w pokazany wcześniej 1-calowy moduł kamery, stworzony wspólnie z Leicą. W cenie 890 euro (ok. 4180 zł) kupimy zaś zestaw Trio Edition, zawierający wszystkie nowości i wszystkie dostępne moduły kamer.

Więcej informacji znajdziecie na stronie store.insta360.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
MiNT zdradza kolejne szczegóły na temat pierwszego współczesnego analogowego aparatu kompaktowego, który już niebawem trafi na rynek. Oto czym nowy model, różni się od wcześniejszych...
16
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm powraca z kompaktowym średnim formatem GFX100S II. Niewielkie body skrywa uaktualniony sensor, najnowszy układ AF i jeszcze szybszy tryb seryjny, ale względem pełnowymiarowej...
18
Fujifilm X-T50 - najmniejsze i najtańsze 40 megapikseli na rynku
Fujifilm X-T50 - najmniejsze i najtańsze 40 megapikseli na rynku
Fujifilm prezentuje najnowszy aparat z kierowanego do hobbystów dwucyfrowej serii X-T. Niewielkie body zamyka 40-megapikselową matrycę i usprawnioną ergonomię, stając się kompaktową...
21
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)