Software
Zamień Nikona w RED-a - oficjalne tabele LUT dla formatu N-Log
Insta360 prezentuje kolejną wersję jednego z najbardziej popularnych sferycznych action camów na rynku. Model X3 zaoferuje nam lepszą jakość obrazu, wygodniejsza pracę i większą wydajność, stając się prawdopodobnie najlepszą konsumencką kamerką 360° do tej pory.
Seria kamer Insta360 X w krótkim czasie zdominowała rynek sportowych kamerek sferycznych, oferując świetne rozwiązania w przystępnej cenie. Jest też przykładem na to, jak technologię, która się nie przyjęła przekuć w popularny produkt. Filmy sferyczne nigdy bowiem nie zdobyły takiej popularności, jakiej spodziewali się producenci kamer, ale to nie materiały 360° są prawdziwą mocą wspomnianej kamerki.
Większość użytkowników kamer Insta360 X traktuje je bowiem jako zwykłe action camy, w których rejestracja sferyczna pozwala na wygodne kadrowanie materiału w postprodukcji i uzyskanie „niemożliwych” perspektyw, jak np. Widok z trzeciej osoby, gdzie selfie stick w magiczny sposób usuwany jest z nagrania przez oprogramowanie kamery.
Najnowsza odsłona kamerki, Insta360 X3, nie wprowadza nowych rewolucyjnych rozwiązań. Zamiast tego rozwija poszczególne elementy wcześniejszej konstrukcji tak, by całość składała się na produkt o lepszej jakości, pozwalający wycisnąć z nagrywanych materiałów jeszcze więcej i robić to wygodniej.
Najważniejszą nowością są nowe, większe matryce (rozmiar 1/2” względem 1/2.3”), które pozwolą na rejestrację filmów sferycznych 5.7K i wykonywanie 72-megapikselowych panoram oraz time-lapsów w rozdzielczości 8K. Większy rozmiar matryc i jasny obiektyw (f/1.9) przełoży się także na lepsze efekty pracy w słabym świetle. W trybie pojedynczej kamery (lub po kadrowaniu z materiału sferycznego) otrzymamy możliwość rejestracji 4K do 30 kl./s, a w przypadku trybu slowmotion kamerka umożliwi rejestrację 4K z prędkością 120 kl./s lub 3K do 180 kl./s.
Kamera oferuje też opcję zapisu w płaskim profilu Log, a maksymalny bitrate sięga tu 120 Mb/s - jakość obrazu powinna więc stać na bardzo przyzwoitym poziomie. W połączeniu z większą matrycą powinniśmy zauważyć widoczną różnicę względem modelu X2.
Wśród nowości znajdziemy także dużo większy, 2,29-calowy dotykowy ekran LCD, który ułatwi podgląd i kontrolę ustawień, wydajniejszą baterię o pojemności 1800 mAh, oraz usprawniony system 4 mikrofonów, który dostarczy lepszej jakości nagrań i pozwoli na „fokusowanie” dźwięku na obszarze kadru, który najbardziej nas interesuje. Mamy też tryb Active HDR, który zachowa rozszerzony zakres dynamiczny przy jednoczesnym skutecznym stabilizowaniu materiału, a transfer plików przy użyciu łączności bezprzewodowej odbywać ma się 50% szybciej niż wcześniej.
Oprócz tego tradycyjnie już otrzymujemy system stabilizacji FLowstate z opcją zablokowania na horyzoncie, tryb kamerki samochodowej z funkcją nagrywania w pętli, dedykowaną aplikację do wygodnego montowania materiału, możliwość sterowania komendami głosowymi czy w końcu wzmocnioną, uszczelnioną obudowę (do głębokości 10 m).
Kamerka Insta360 X3 debiutuje w cenie 539 euro. Praktycznie w tej samej cenie kupimy ją na polskim rynku (2599 zł).
Więcej informacji o kamerce znajdziecie na stronie insta360.com.pl.