Insta360 X3 - większe matryce, większy ekran, lepsza bateria i slow motion 4K 120 kl./s

Autor: Maciej Luśtyk

9 Wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Insta360 prezentuje kolejną wersję jednego z najbardziej popularnych sferycznych action camów na rynku. Model X3 zaoferuje nam lepszą jakość obrazu, wygodniejsza pracę i większą wydajność, stając się prawdopodobnie najlepszą konsumencką kamerką 360° do tej pory.

Seria kamer Insta360 X w krótkim czasie zdominowała rynek sportowych kamerek sferycznych, oferując świetne rozwiązania w przystępnej cenie. Jest też przykładem na to, jak technologię, która się nie przyjęła przekuć w popularny produkt. Filmy sferyczne nigdy bowiem nie zdobyły takiej popularności, jakiej spodziewali się producenci kamer, ale to nie materiały 360° są prawdziwą mocą wspomnianej kamerki.

Większość użytkowników kamer Insta360 X traktuje je bowiem jako zwykłe action camy, w których rejestracja sferyczna pozwala na wygodne kadrowanie materiału w postprodukcji i uzyskanie „niemożliwych” perspektyw, jak np. Widok z trzeciej osoby, gdzie selfie stick w magiczny sposób usuwany jest z nagrania przez oprogramowanie kamery.

Insta360 X3 to usprawnienia w każdym calu

Najnowsza odsłona kamerki, Insta360 X3, nie wprowadza nowych rewolucyjnych rozwiązań. Zamiast tego rozwija poszczególne elementy wcześniejszej konstrukcji tak, by całość składała się na produkt o lepszej jakości, pozwalający wycisnąć z nagrywanych materiałów jeszcze więcej i robić to wygodniej.

Najważniejszą nowością są nowe, większe matryce (rozmiar 1/2” względem 1/2.3”), które pozwolą na rejestrację filmów sferycznych 5.7K i wykonywanie 72-megapikselowych panoram oraz time-lapsów w rozdzielczości 8K. Większy rozmiar matryc i jasny obiektyw (f/1.9) przełoży się także na lepsze efekty pracy w słabym świetle. W trybie pojedynczej kamery (lub po kadrowaniu z materiału sferycznego) otrzymamy możliwość rejestracji 4K do 60 kl./s, a w przypadku trybu slowmotion kamerka umożliwi rejestrację 4K z prędkością 120 kl./s lub 3K do 180 kl./s.

Kamera oferuje też opcję zapisu w płaskim profilu Log, a maksymalny bitrate sięga tu 120 Mb/s - jakość obrazu powinna więc stać na bardzo przyzwoitym poziomie. W połączeniu z większą matrycą powinniśmy zauważyć widoczną różnicę względem modelu X2.

Wśród nowości znajdziemy także dużo większy, 2,29-calowy dotykowy ekran LCD, który ułatwi podgląd i kontrolę ustawień, wydajniejszą baterię o pojemności 1800 mAh, oraz usprawniony system 4 mikrofonów, który dostarczy lepszej jakości nagrań i pozwoli na „fokusowanie” dźwięku na obszarze kadru, który najbardziej nas interesuje. Mamy też tryb Active HDR, który zachowa rozszerzony zakres dynamiczny przy jednoczesnym skutecznym stabilizowaniu materiału, a transfer plików przy użyciu łączności bezprzewodowej odbywać ma się 50% szybciej niż wcześniej.

Oprócz tego tradycyjnie już otrzymujemy system stabilizacji FLowstate z opcją zablokowania na horyzoncie, tryb kamerki samochodowej z funkcją nagrywania w pętli, dedykowaną aplikację do wygodnego montowania materiału, możliwość sterowania komendami głosowymi czy w końcu wzmocnioną, uszczelnioną obudowę (do głębokości 10 m).

Cena i dostępność

Kamerka Insta360 X3 debiutuje w cenie 539 euro. Praktycznie w tej samej cenie kupimy ją na polskim rynku (2599 zł).

Więcej informacji o kamerce znajdziecie na stronie insta360.com.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)