Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego

Autor: Maciej Luśtyk

17 Kwiecień 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną baterię.

Kamerki Insta360 od lat uchodzą za najlepsze konsumenckie urządzenia do rejestracji sferycznego wideo. Wraz z najnowszą odsłoną modelu X otrzymujemy więcej funkcji do realizacji materiałów 360°, a dzięki większej rozdzielczości kamerka jeszcze lepiej sprawdzi się jako standardowy action przy rejestracji jednym obiektywem.

Większa rozdzielczość, większa bateria i większa ochrona

Nowa Insta360 X4 to przede wszystkim większa rozdzielczość. Choć fizyczny rozmiar sensorów nie zmienił się względem poprzednika (1/2”) to sferyczne wideo nagramy teraz w rozdzielczości do 8K 30 kl./s lub do 60 kl./s w trybie 5,7K i 100 kl./s w trybie 4K.

W przypadku nagrań transformowanych do 2D nie będzie to miało aż takiego znaczenia, ale powinno widocznie poprawić jakość materiału sferycznego oglądanego w goglach VR. Co chyba najważniejsze, wzrost rozdzielczości przełożył się też na większe możliwości rejestracji pojedynczym obiektywem. W tym trybie nagramy teraz wideo 4K z prędkością do 60 kl./s, dzięki czemu Insta360 X4 będzie mogła jeszcze lepiej konkurować ze standardowymi action-camami. Jeżeli chodzi o zdjęcia, nadal panoramy sferyczne wykonamy w maksymalnej rozdzielczości 72 Mp, ale teraz ze wsparciem systemu odszumiania opartego o AI.

Wsród pozostałych nowości, wymienić należy możliwość sterowania za pomocą gestów, blisko 70% bardziej wydajną baterię i większy 2,5-calowy ekran dotykowy chroniony szkłem Gorilla Glass. Oprócz tego, w zestawie otrzymujemy teraz wymienne ochrony obiektywów, co pozwoli wydłużyć żywotność naszej kamerki, jeśli ta często wystawiana jest na ciężkie próby.Poza tym, otrzymujemy te same, co wcześniej imponujące funkcje stabilizacji z możliwością blokowania linii horyzontu, tryb HDR, opcje rejestracji time-lasów, możliwość nagrywania w pętli czy automatyczne usuwanie selfie sticków i wysięgników.

Wygodna edycja, teraz także w Adobe Premiere

Kamerki Insta360 to także łatwy i wygodny montaż przy pomocy darmowej dedykowanej aplikacji na smartfony i komputery, która pozwala m.in. na automatyczną szybką edycję przy pomocy funkcji AI. Co ciekawe, wraz z kamerką X4 producent udostępnił także nowy plugin pozwalający na wygodny reframing materiałów ze swoich kamerek w programie Adobe Premiere.

Cena i dostępność

Model Insta360 X4 to z dużym prawdopodobieństwem najlepsza sferyczna kamerka sportowa, jaką możecie dziś kupić. Co ciekawe, choć na rynku zachodnim kamerka debiutuje w nieco wyższej cenie od swojego poprzednika (560 euro względem 540 euro) na polskim rynku cena startowa jest taka sama, jak wcześniej i wynosi 2599 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie insta360.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
7
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły