Ricoh Theta Z1 - zdjęcia 360°, sferyczne filmy 4K, nowe algorytmy, wsparcie dla plików RAW i nie tylko

Autor: Michał Chrzanowski

25 Luty 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Zdjęcia sferyczne w rozdzielczości około 23 Mp, nagrywanie filmów 360° 4K oraz dobrze znana konstrukcja - oto najnowsza kamera Ricoh Theta Z1.

Firma Ricoh zaprezentowała właśnie swoje kolejne podejście do kamer sferycznych. Ofertę producenta powiększyła się o model Theta Z1 - rozwiązanie, która ma przekonać do siebie zaawansowanych twórców.

Zdjęcia 360° w rozdzielczości 23 Mp i nie tylko

Za obrazowanie odpowiada 1-calowa matryca CMOS BSI o efektywnej rozdzielczości około 23-megapikseli i maksymalnej czułości ISO 6400. Jak zaznacza producent jest to „jeden z największych przetworników wykorzystywanych do tej pory w aparatach sferycznych przeznaczonych na rynek konsumencki“. Poza tym model Theta Z1 korzysta z dwóch szerokokątnych obiektywów, których przysłonę będziemy kontrolować w trzech wartościach: f/2.1, f/3.5 i f/5.6. Do tego sensor został wyposażony w 3-osiową stabilizacją obrazu, z której skorzystamy podczas nagrywania materiału 4K (3840 x 1920 pikseli, 30 kl./s). Aparat wyposażono także we wbudowany 4-kanałowy mikrofon pozwalający na nagrywanie dźwięku przestrzennego.

Nowe algorytmy i wsparcie dla plików RAW

Nowy algorytm przetwarzania obrazu pozwala uzyskać zdjęcia o niskim poziomie szumów i wysokiej rozdzielczości - zapewnia producent. W przypadku zwykłych zdjęć możliwa jest też automatyczna kompensacja rozpiętości totalnej (DR), która ma pozwolić zarejestrować szczegóły kontrastowego obiektu bez utraty detali w światłach lub cieniach. Do tego otrzymujemy również szereg trybów fotografowania, jak na przykład HDR Rendering i Interval Composite - umożliwiające nagrywanie gwiaździstego nieba oraz wykonanie sekwencji poklatkowych w 19. różnych konfiguracjach.

Co więcej, poza formatem JPEG, w aparacie można też zapisać pliki RAW, a dokładniej Adobe DNG. Natomiast za pomocą bezpłatnej aplikacji Ricoh Theta Stitcher (służącej do obróbki nagrań i zdjęć w Adobe Photoshop Lightroom) pliki zapisane w formacie RAW można później złożyć w obrazy sferyczne bez widocznych linii łączenia.

Cena i dostępność

Ricoh Theta Z1 to także: wyświetlacz o przekątnej 0.93 cala, pamięć wewnętrzna około 19 GB, pozwalająca wykonać nawet 2400 zdjęć w formacie JPEG, przycisk funkcyjny, łączność Bluetooth i WLAN oraz w miarę kompaktowe wymiary 48,2 x 132,5 x 29,7 mm i 182 g. Kamerka ma być dostępna w sprzedaży pod koniec marca, a sugerowana przez producenta cena detaliczna wyniesie 999 euro. Jak na razie nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie Theta Z1 zadebiutuje na polskim rynku.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nadchodzi nowa bezlusterkowca Yashica. Ale nie spodziewajcie się po niej zbyt wiele
Nadchodzi nowa bezlusterkowca Yashica. Ale nie spodziewajcie się po niej zbyt wiele
W serwisie Kickstarter pojawiła się zapowiedź ultrakompaktowego systemu bezusterkowego, sygnowanego logiem Yashiki. Czy to coś więcej niż tani gadżet?
4
Fujifilm Instax Mini 99 - analogowa estetyka i bogactwo funkcji
Fujifilm Instax Mini 99 - analogowa estetyka i bogactwo funkcji
Firma Fujifilm zaprezentowała nowy aparat natychmiastowy. Instax Mini 99 zachowuje klasyczną estetykę, a przy tym oferuje wysokiej klasy wykonanie i zaawansowane - jak na ten rodzaj aparatu -...
5
Duża aktualizacja dla Nikona Z 9. Firmware 5.0 już dostępny
Duża aktualizacja dla Nikona Z 9. Firmware 5.0 już dostępny
Flagowy aparat Nikon doczekał się kolejnej dużej aktualizacji oprogramowania. Firmware 5.0 zwiększa możliwości funkcji Auto Capture i redukcji migotania, a także dodaje funkcje zmiękczania skóry...
1
Powiązane artykuły