Canon EOS 550D - Podsumowanie

EOS 550D to najnowsza amatorska lustrzanka firmy Canon. Oferuje dużo, podnosząc standardy klasy entry-level. Znajdziemy w niej 18-megapikselową matrycę CMOS, procesor obrazu DIGIC 4, 3-calowy ekran LCD i możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości full HD - 1920 x 1080 pikseli. Wszystko to spakowane w lekkie i zgrabne body.

Autor: Marcin Falana

26 Marzec 2010
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Canon EOS 550D to bardzo udany model w segmencie lustrzanek entry-level, który tradycyjnie dla trzycyfrowych Canonów wyznacza standardy w tej klasie. Oferuje wszystko, co powinna mieć amatorska lustrzanka. Korpus jest lekki i poręczny, przy tym został solidnie wykonany. Użyte plastiki nie zachwycają, ale to nie one robią zdjęcia.

Ergonomia stoi na wysokim poziomie. Poza zbyt głęboko umieszczonym przyciskiem AV trudno się do czegoś więcej przyczepić. Najważniejsze funkcje fotograficzne zostały wyciągnięte na wierzch, dzięki czemu 550D zapewnia szybką pracę. Na plus trzeba też zaliczyć wygodną pozycję tarczy nastaw, która jest jednym z kluczowych elementów podczas obsługi najnowszego Canona. Dużym udogodnieniem jest także czujnik oka, który wyłącza ekran informacyjny gdy zbliżamy się do wizjera.

Kolejne plusy należą się EOS-owi 550D za 18-megapikselową matrycę i wizjer z przyjaznym rozmieszczeniem informacji. Na pochwały zasługuje także ekran LCD o nieprzeciętnej rozdzielczości i złącze HDMI umożliwiające podłączenia EOS-a 550D do telewizora LCD czy projektora. Canon wyposażył go także w złącze mikrofonu czego zdecydowanie brakowało poprzednikowi. Z minusów trzeba wspomnieć o braku diody wspomagającej aufofokus i męczącym wybieraniu punktu AF w trybie szybkim live view.

Fotografowanie EOS-em 550D to przyjemność - ta niewielka lustrzanka oferuje manualne i automatyczne tryby ekspozycji, wstępne podnoszenia lustra i wiele innych przydatnych funkcji. Wszystkie fotograficzne funkcje jak szybkość działania, pomiar ostrości czy pomiar światła działają bardzo dobrze. Do plusów trzeba też zaliczyć możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD i manualnego sterowania ekspozycją.

Pod względem jakości zdjęć trudno coś zarzucić EOS-owi 550D. Tak jak poprzednik wyznacza standardy w klasie amatorskich lustrzanek. Pomimo zwiększenia ilości pikseli do 18 milionów matryca nie szumi bardziej, niż w modelu 500D. Widać, że przeprojektowanie matrycy wpływa pozytywnie na jej osiągi. Na bardzo wysokim poziomie stoi też reprodukcja szczegółów.

Ogólnie trzeba przyznać, że EOS 550D to obecnie jedna z lepszych propozycji z segmentu entry-level. Z obiektywem kitowym 18-55 mm kosztuje około 3000 zł.

+ duża ilość funkcji wyciągniętych na korpus

+ wygodna pozycja kółka nastaw

+ przejrzyste umieszczenie elementów sterujących

+ dedykowany przycisk ISO

+ czujnik oka

+ 18-megapikselowa matryca CMOS

+ wyjście na mikrofon

+ złącze HDMI

+ monitor LCD o rozdzielczości 1040 tys. punktów

+ informacje w wizjerze

+ pomiar światła

+ szybkość działania

+ nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD

+ manualne ustawienia podczas filmowania

+ niski poziom szumu na wysokich czułościach ISO

+ bardzo dobra reprodukcja szczegółów

+ reprodukcja kolorów

+ przycisk podglądu głębi ostrości

+ blokada lustra podniesionego

- zbyt głęboko umieszczony przycisk AV

- brak sprężynek przy klapkach

- brak diody wspomagającej autofokus

- męczące wybieranie punktu AF w Szybkim trybie live view

- nienajlepszy autofokus podczas nagrywania filmów

Canon EOS 550D uzyskał w swojej klasie 74%
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
40
Powiązane artykuły