Canon EOS 550D - Menu i tryby odtwarzania

EOS 550D to najnowsza amatorska lustrzanka firmy Canon. Oferuje dużo, podnosząc standardy klasy entry-level. Znajdziemy w niej 18-megapikselową matrycę CMOS, procesor obrazu DIGIC 4, 3-calowy ekran LCD i możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości full HD - 1920 x 1080 pikseli. Wszystko to spakowane w lekkie i zgrabne body.

Autor: Marcin Falana

26 Marzec 2010
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Menu

Menu EOS-a 550D zostało podzielone na cztery części (różne symbole i kolory) i 9 zakładek. Menu rozwija się w bok, dzięki czemu nie musimy przewijać w dół niekończących się pozycji. Na ekranie są widoczne wszystkie pozycje danej zakładki. Poniżej prezentujemy animowaną ilustrację przedstawiającą zawartość menu Canona 500D.

Menu fotografowania

menu fotografowania

Menu odtwarzania

menu odtwarzania

Menu ustawień aparatu

menu ustawień aparatu

Menu funkcji indywidualnych

W ostatniej zakładce menu ustawień aparatu znajdziemy zakładkę funkcji indywidualnych. Jest to charakterystyczne dla Canona menu, które pozwala na zmiany parametrów w czterech grupach: ekspozycja, obraz, autofokus/migawka, operowanie/inne. Przyznam, że ta część menu zawsze mnie onieśmiela i zanim znajdę interesujące mnie ustawienia to zawsze mija dłuższa chwila.

menu funkcji indywidualnych

Moje menu

Ciekawym rozwiązaniem jest zakładka Moje Menu. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania jej według własnych potrzeb. Wybieramy Moje Menu - tworzenie i obsługa i rejestrujemy do 6 funkcji, z których często korzystamy i chcemy mieć do nich szybki dostęp.

moje menu

Odtwarzanie zdjęć

Żeby wyświetlić wykonane zdjęcie wystarczy nacisnąć przycisk oznaczony trójkątem PLAY, na całej powierzchni monitora pojawi się ostatnio wykonana fotografia. Strzałkami nawigatora (prawa/lewa) można przewijać do kolejnych i poprzednich zdjęć. Mamy również możliwość podglądu zdjęcia, przez określony w menu czas, tuż po jego zrobieniu. Przycisk DISP. umożliwia dostęp do histogramu, histogramu RGB i innych informacji dotyczących między innymi parametrów ekspozycji, czułości, numeru i wielkości zdjęcia.

Powiększać zdjęcia można za pomocą przycisku z lupką +. Po uruchomieniu tej funkcji na monitorze widoczny jest mały prostokąt, na którym widzimy, który fragment zdjęcia jest powiększony. Lupka - zmniejsza zdjęcie i pozwala na przeglądanie 4 lub 9 miniaturek.

Dość problematyczne jest obracanie zdjęć, które jest dostępne w menu odtwarzania. Brakuje szybkiego obracania podczas zwykłego przeglądania zdjęć. Ciekawą funkcją, szczególnie w kontekście kart pamięci o dużej pojemności, jest możliwość zaprogramowania skoku kółka nastaw o 1 obraz, 10 obrazów, 100 obrazów lub datami. Pozwala to na szybkie poruszanie się, gdy mamy na karcie setki zdjęć.

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły