Canon EOS RP - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
7
Marka:
Canon
Nasza ocena:

82%

Tańsza wersja EOS-a R ma być doskonałym wyborem dla ambitnych amatorów i wydaje się oferować wszystko, czego może oczekiwać doskonała większość odbiorców. Sprawdzamy czy w praktyce wypada równie dobrze, jak prezentuje się na papierze.

4
Maciej Luśtyk
27 Maj 2019
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Podsumowanie

Niedrogi jak na swój segment, kierowany do hobbystów, studentów i osób stawiających swoje pierwsze kroki w pracy zawodowej Canon EOS RP to bez dwóch zdań doskonały ruch ze strony producenta szukającego dla siebie miejsca na rynku pełnoklatkowych bezlusterkowców. To też model bardzo dobrze przemyślany i wyważony pod względem oferowanych funkcji.

Choć w kwestii osiągów aparat pod wieloma względami ustępuje bardziej zaawansowanemu EOS-owi R czy też większości pełnych klatek z aktualnej oferty konkurencji, dopracowana systematyka obsługi, łącząca tradycyjne sterowanie z funkcjami ekranu dotykowego sprawia, że wiele z potencjalnych ograniczeń konstrukcji w zupełności nie będzie nam przeszkadzać. Aparat należy przy tym pochwalić za solidne wykonanie, szybki i bardzo czuły system AF (także w trybie filmowym), dobrą reprodukcję tonów skóry, jak zawsze bardzo dobrze działający automatyczny balans bieli, doskonałą implementację funkcji dotykowych.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Konstrukcja ma też niestety kilka cięższych do przełknięcia minusów. Niezbyt jasny wizjer elektroniczny, mała użyteczność migawki elektronicznej, niezbyt wydajna bateria, żenujący tryb 4K czy wreszcie matryca pamiętająca 2012 rok to główne grzechy EOS-a RP. Nie zapominajmy jednak, że jest to aparat, który stanowić ma początek przygody z pełną klatką. Większość potencjalnych użytkowników zapewne nie zwróci uwagi na niektóre niedociągnięcia, a oferowane przez aparat funkcje w zupełności wystarczą do tworzenia ciekawych, ujmujących zdjęć o bardzo dobrej jakości niemal w każdej dziedzinie fotografii.

Ważnym, a często pomijanym w ocenie argumentem jest również bardzo dobra współpraca z adapterem do szkieł z lustrzankowym mocowaniem EF. Zakup korpusu to bowiem dopiero początek wydatków, a największy wpływ na wygląd naszych zdjęć ma przecież wykorzystywana optyka. Dodawany w zestawie adapter, to wrota do całej gamy obiektywów EF – modeli z różnych półek cenowych, zarówno nowych jak i tych z drugiego obiegu. To ogromna przewaga nad systemami konkurencji, których oferta jest wciąż dość skromna a obiektywy zazwyczaj nadal bardzo drogie.

Canon EOS RP to zdecydowanie aparat godny polecenia. Choć raczej nie należałoby się nastawiać na wykonywanie nim bardziej wymagających zleceń, prawdopodobnie spełni wszystkie potrzeby amatorów i osób zaczynających zarabiać na fotografii. Dodatkowo w swojej kategorii cenowej nie ma właściwie żadnej realnej konkurencji.

Plusy i minusy:

+ Uszczelnione, częściowo magnezowe body

+ Bardzo dobra ergonomia

+ Szybkość obsługi

+ Praca z adapterem

+ Bardzo dobra implementacja funkcji Auto ISO

+ Szybki i skuteczny system AF

+ Wzorowe działanie funkcji dotykowych

+ Funkcje bezprzewodowe

+ Spore możliwości personalizacji

+ Złącze słuchawkowe i mikrofonowe

+ Opcjonalny grip

+ Możliwość ładowania przez USB

+ Cena

 

- Zakres dynamiczny

- Wydajność baterii

- Mało użyteczny tryb 4K

- Niezbyt jasny wizjer elektroniczny

- Brak stabilizacji matrycy

- Powolne przestawianie ramki AF w przypadku spoglądania przez wizjer

- Skromny tryb seryjny

- Ograniczona funkcjonalność migawki elektronicznej

- Brak możliwości podłączenia battery gripa

- USB-C w standardzie 2.0

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Najnowszy przedstawiciel podstawowej linii bezlusterkowców systemu Fuji X stara się zaakcentować swoje filmowe aspiracje, które dotąd nie były mocną stroną tej serii aparatów japońskiego...
7
0
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Czy druga generacja A9 to na pewno niewielka aktualizacja, czy może jednak znaczący krok do świata zawodowych fotoreporterów? Po sesji w ośrodku sportowym, mamy już...
11
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)