Canon po raz pierwszy korzysta ze zbiórki społecznościowej. Czy IVY Rec okaże się wygodniejszy od smartfona?

3
Maciej Luśtyk
2 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Dziś serwisy crowdfundingowe to miejsce debiutu wielu ciekawych produktów. Rzadko kiedy jednak korzystają z nich giganci rynku. Z tego trendu wyłamuje się Canon, który rusza z kampanią nowego, uniwersalnego aparatu IVY Rec.

W obecnych czasach producentom aparatów coraz trudniej znaleźć dla siebie miejsce w segmencie amatorskim. Przynoszące niegdyś krociowe zyski aparaty kompaktowe niemal kompletnie wyparte zostały przez smartfony. Resztę rynku zarezerwowały dla siebie kamery sportowe, które dla wielu użytkowników stały się także podręcznymi aparatami fotograficznymi.

Zbiórka społecznościowa po raz pierwszy

Czy wobec tego na rynku jest jeszcze miejsce na nowe fotograficzne produkty? Canon twierdzi, że tak i uruchamia kampanię nowego produktu IVY Rec w serwisie Indiegogo, co już w samo w sobie jest dużym zaskoczeniem.

Do tej pory giganci rynku stronili raczej od serwisów crowdfundignowych, które wielu kojarzą się ze startupami i projektami, które spaliły na panewce. Trudno jednak nie zauważyć zalet płynących z tego rozwiązania - produkt otrzymuje darmową reklamę, a producent jest w stanie szybko pokryć dużą część kosztów przeznaczonych na wdrożenie nowego produktu na rynek. W przypadku tak popularnej marki jak Canon, jedno i drugie prawdopodobnie nie będzie stanowić większego problemu.

No dobrze, ale czym właściwie jest IVY Rec?

Canon IVY Rec ma być odpowiedzią na potrzeby większości użytkowników, których główną ambicją jest po prostu uwiecznianie codziennych chwil. Urządzenie jest do bólu proste, ale właśnie dzięki temu ma szansę rywalizować pod tym względem ze smartfonami.

Ergonomia aparatu IVY Rec sprowadza się do spustu migawki oraz przełącznika trybów, którzy szybko pozwoli nam przełączyć się na tryb filmowy, uruchomić zdjęcia seryjne czy połączyć się ze smartfonem w celu uzyskania podglądu na żywo, przesłania zdjęć czy (prawdopodobnie) dokonania korekty ustawień ekspozycji. Obudowa jest wodoszczelna (do 30 minut na głębokości 1 metra) i oferuje duży karabińczyk, który z jednej strony pozwoli trzymać aparat zawsze na wierzchu, a z drugiej posłuży za prosty celownik podczas kadrowania bez podglądu obrazu na smartfonie.

Jeżeli chodzi o same możliwości aparatu, jak na razie nie wiemy zbyt wiele. Canon IVY Rec wyposażony został w 13-megapikselową matrycę CMOS o rozmiarze 1/3 cala, która pozwoli nam także na rejestrację filmów Full HD z prędkością 60 kl./s. Podstawowa specyfikacja nie wydaje się nazbyt imponująca, jeśli weźmiemy pod uwagę możliwości najnowszych smartfonów, ale warto zwrócić uwagę na prosty fakt, który może sprawić, że aparat okaże się sukcesem. IVY Rec wydaje się być bowiem przede wszystkim kierowany do dzieci, które rzadko kiedy używają flagowych telefonów i dla których prosty aparat może okazać się doskonałym zamiennikiem średniej jakości aparatu w komórce.

Cena i dostepność

Czy taka taktyka się sprawdzi? O tym przesądzi zapewne cena, w jakiej oferowane będzie nowe urządzenie. Jeśli okaże się na tyle niska, by aparat mógł stać stosunkowo niedrogim prezentem jest na to spora szansa. Jak na razie jednak producent nie udziela informacji na temat ceny, ani tego kiedy ostatecznie wystartuje zbiórka pieniędzy. Wiadomo jedynie, że osoby, które wesprą kampanię będą mogły liczyć na 30-procentowy rabat.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii produktu w serwisie Indiegogo.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony wyprzedza konkurencję o dwie długości. Najnowszy bezlusterkowiec producenta oferuje największą jak do tej pory rozdzielczość wśród aparatów pełnoklatkowych, a do...
179
4
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma lubi zaskakiwać i mimo tego, że aparaty firmy są produktami dosyć niszowymi, stale je rozwija. Najnowszy aparat systemu L to zarazem jedna z najciekawszych...
56
15
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
Leica zaprezentowała model V-Lux 5 - brata bliźniaka Panasonika Lumix FZ1000 II. Oba modele łączy ta sama specyfikacja, jednak propozycja niemieckiego producenta...
21
2