Fujifilm X-T3 - Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
10
Wydajność:
10
Funkcjonalność:
9
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

90%

Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.

Autor: Maciej Luśtyk

14 Listopad 2018
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Dochodzimy powoli do momentu, w którym aparatom ze średniego segmentu coraz trudniej cokolwiek zarzucić pod względem osiągów, jakości i ogólnej szybkości pracy. Fujifilm kolejny raz prezentuje imponującą, a przede wszystkim dojrzałą konstrukcję, która ma szansę stać się realną konkurencją dla pełnoklatkowych bezlusterkowców konkurencji.

Choć aparat wykorzystuje matrycę APS-C, niewielkie różnice względem pełnej klatki Fujifilm X-T3 nadrabia doskonałą ogólną specyfikacją. Otrzymujemy wyjątkowo sprawny system AF, imponujący tryb seryjny, jeden z najbardziej rozbudowanych trybów filmowych na rynku, świetny wizjer, bardzo rozbudowane możliwości personalizacji oraz “szybką”, sprawdzoną ergonomię, która sprawia, że aparatem fotografuje się zwyczajnie przyjemnie. Słowem wszystko, co potrzebne do efektywnej pracy w zróżnicowanych warunkach i sytuacjach.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Nowy X-T3 to obecnie jeden z najlepiej skrojonych aparatów bezlusterkowych na rynku, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę stosunek jakości do ceny. Z pewnością pokochają go wszyscy, którzy mieli już wcześniej styczność z modelami Fujifilm. Nowy użytkownik powinien mieć jednak na uwadze także niedociągnięcia, które choć stosunkowo drobne, to w pewnym sytuacjach mogą dać się we znaki. Największym minusem konstrukcji jest naszym zdaniem pozostanie przy tej samej baterii, co wcześniej. Wśród wad wskazalibyśmy również dość długi czas opróżniania bufora i niewielkie niedoskonałości obsługi dotykowej. Nadal też niestety problemem pozostaje kwestia delikatnego niedoświetlania zdjęć w przypadku pomiaru matrycowego, choć do tego Fujifilm już zdążyło nas przyzwyczaić. Szkoda też, że w konstrukcji tej nie uświadczymy systemu stabilizacji matrycy, a producent ciągle nie rozwiązał problematycznych kwestii związanych z aplikacją mobilną.

Mimo to, mówiąc zupełnie szczerze, Fujfilm X-T3 wydaje się być obecnie jednym z najbardziej uniwersalnych aparatów na rynku. Konstrukcją która zamyka w sobie wszystko, co najlepsze z różnych światów i oferuje to w przystępnej cenowo, ergonomicznej formie, stając się czymś czym w 2012 roku dla wielu fotografów okazał się Canon EOS 5D Mark III. Na pewno będzie to mocna konkurencja dla pokazanych w tym roku bezlusterkowców Sony, Canon i Nikon, choć oczywiście nie mamy tu do czynienia z pełną klatką. Ale czy w dzisiejszych czasach różnica w jakości obrazu jest aż tak widoczna?

Plusy i minusy:

+ świetna ergonomia

+ jakość zdjęć

+ szybkość i wygoda obsługi

+ imponujące osiągi trybu seryjnego

+ szybki i wyjątkowo skuteczny AF

+ bardzo rozbudowane możliwości personalizacji

+ wizjer elektroniczny 3,69 mln punktów

+ dwustronnie odchylany ekran

+ 2 wejścia na karty SD

+ możliwość zapisania kilku ustawień dla trybu Auto ISO

+ rozbudowany tryb filmowy

 

- czas pracy na baterii

- sporadyczne lagowanie podglądu Live View

- skromny bufor dla przyspieszonych serii z migawką elektroniczną

- funkcje dotykowe ustępują najlepszym systemom na rynku

- długi czas opróżniania bufora

- tendencja do delikatnego niedoświetlania zdjęć

- brak trybu priorytetu bieli dla automatycznego balansu bieli

- brak stabilizacji matrycy

- crop 1,18 x przy rejestracji 4K 60 kl./s

- duży opór pokrętła ekspozycji utrudnia obsługę

 

Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
10
Wydajność:
10
Funkcjonalność:
9
Ocena ogólna

90%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z6 III - pierwsze wrażenia
Nikon Z6 III - pierwsze wrażenia
Na polskiej premierze aparatu Nikon Z6 III mogliśmy wstępnie sprawdzić jego nowe możliwości. Przykładowe zdjęcia z nowego korpusu już opublikowaliśmy, teraz kilka wniosków na szybko.
29
Nikon Z6 III - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Z6 III - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowa matryca z szerokim zakresem ISO, wydajniejszy tryb seryjny i zaawansowany autofokus. To tylko niektóre nowości w zaprezentowanym wczoraj Nikonie Z6 III. Dziś mogliśmy już sprawdzić go w...
25
Panasonic Lumix S9 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Panasonic Lumix S9 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Lumix S9 to najtańsza z kompaktowych pełnych klatek skierowanych do vlogerów i hobbystów. Czy jednak aparat nie przypłaca tego funkcjonalnością? Oto jak nowy pełnoklatkowy korpus...
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (17)