Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
7.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Marka:
Panasonic
Nasza ocena:

81%

Lumix G80 to udoskonalona wersja zaprezentowanego w połowie ubiegłego roku modelu G7. Nową konstrukcję wyposażono w szereg nowinek technologicznych, zaś sam aparat „został zaprojektowany pod kątem maksymalnej sprawności w terenie” - obiecuje producent.

Autor: Michał Chrzanowski

25 Listopad 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Podsumowanie

Najnowszy Panasonic ma wszystko czego potrzeba, by sprostać oczekiwaniom wymagających fotografów. Aparat jest wprost przystosowany do ciężkiej pracy w terenie. Dostajemy bowiem częściowo magnezowy i w pełni uszczelniony korpus, któremu nie straszne są nawet ekstremalne warunki pogodowe. Dodając do tego świetnie zarysowane body z wyraźnie zaakcentowanym gripem, jasny wizjer elektroniczny, dotykowy i obracany ekran, a także duże możliwości personalizacji, otrzymujemy niemal perfekcyjną ergonomię, zapewniającą szybki i bezpośredni dostęp do wszystkich parametrów fotografowania.

Dobre wrażenie potęgują także rozbudowane funkcje dodatkowe i w pełni manualny tryb filmowy z możliwością nagrywania 4K. Ponadto musimy pochwalić także wygodny interfejs oraz ogólną szybkość obsługi, która stanowi klasę samą w sobie. Nie zapominamy także o matrycy pozbawionej filtra dolnoprzepustowego, która dostarcza wyraźny obraz z naturalną plastyką i kolorystyką. Niemniej jednak na samym szczycie listy zalet znalazły się szybki i precyzyjny system autofokusa wykonany w technologii Depth From Defocus oraz unowocześniona i bardzo wydajna 5-osiowa technologia podwójnej stabilizacji obrazu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Niestety nowy Lumix G80 ma także wady, które kładą cień na końcową ocenę aparatu. Za spory minus uznajemy wyraźny spadek szczegółowości na wyższych czułościach. Tak naprawdę już od zdjęć wykonanych na ISO 3200 nie możemy wymagać ogromu informacji. Z kolei powyżej ISO 6400 obraz będzie rozmyty - zwłaszcza w ciemnych partiach kadru. Poza tym automatyczny balans bieli nie radzi sobie z wymagającym oświetleniem, przez co tonacja zdjęć jest często nietrafiona. Również niektóre rozwiązania konstrukcyjne mogłyby być bardziej przemyślane i lepiej wykonane. Chodzi nam przede wszystkim o zbyt płaskie przyciski tylnego panelu, które są mało wygodne podczas użytkowania. Ponadto niefortunne umiejscowienie złącz sprawia, że podłączone akcesoria będą utrudniać obrót ekranu. Po stronie wad musimy zapisać również samoistną blokadę funkcji po szybkim uruchomieniu aparatu.

Pomimo drobnych wad nowy Lumix G80 to aparat stworzony z myślą o świadomych użytkownikach. I to właśnie w rękach zaawansowanych fotografów pokażę pełnię swoich możliwości.

Podsumowanie

+ uszczelniony i częściowo magnezowy korpus
+ zaawansowana ergonomia
+ odchylany i dotykowy ekran
+ bogate możliwości personalizacji
+ intuicyjne menu podręczne
+ wyraźny wizjer elektroniczny
+ zaawansowane funkcje dodatkowe
+ tryb oszczędzania energii
+ cicha migawka
+ wydajny system stabilizacji obrazu
+ szybki i precyzyjny autofokus
+ dobra jakość obrazu
+ zaawansowany i w pełni manualny tryb filmowy

- płaskie przyciski funkcyjne
- przestarzały port USB 2.0
- podłączenie zewnętrznych akcesoriów uniemożliwia efektywny odchylenie i obrócenie ekranu
- archaiczny rozkład kart menu
- blokowanie się funkcji po szybkim uruchomieniu aparatu
- spadek szczegółowości i wzrost zaszumienia na wyższych czułościach matrycy

 

 

Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
7.5
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
7.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Ocena ogólna

81%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Zf – pierwsze wrażenia
Nikon Zf – pierwsze wrażenia
Nikon Zf to aparat, o który fani marki upominali się od dawna. I doczekali się. W stylizowanym na kultową lustrzankę FM2 korpusie zamknięto najważniejsze podzespołu sprawdzonego Z6II ale z...
54
Fujifilm GFX 100 II - pierwsze wrażenia
Fujifilm GFX 100 II - pierwsze wrażenia
Z nową średnioformatową matrycą 102 Mp, szybkim śledzącym AF i topową specyfikacją wideo, GFX 100 II ma ambicje konkurować z popularnymi systemami pełnoklatkowymi. Czy mu się to uda?
54
Fujifilm GFX 100 II + Fujinon GF 55 mm f/1.7 R WR - pierwsze zdjęcia przykładowe (RAW)
Fujifilm GFX 100 II + Fujinon GF 55 mm f/1.7 R WR - pierwsze zdjęcia przykładowe (RAW)
Druga generacja średnioformatowej „setki” to aparat znacznie szybszy, ale też wyposażony w zupełnie nowy 102-milionowy sensor typu BSI. Jak sprawuje się w praktyce? Oceńcie sami!
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)