Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon G7 X Mark II - Jakość zdjęć (Laboratorium DxO)

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
7
Cena / Jakość:
7.5
Wydajność:
6.5
Funkcjonalność:
6.5
Marka:
Canon
Nasza ocena:

78%

G7 X Mark II to druga odsłona popularnego kieszonkowca Canona. Od poprzednika wyróżnia go przede wszystkim poprawiona ergonomia oraz zwiększona wydajność. Sprawdziliśmy, czy to wystarczy, aby podbić rynek zaawansowanych kompaktów.

0

Autor: Michał Chrzanowski

17 Czerwiec 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

Canon G7 X Mark II został wyposażony w rozwiązanie HS System, które tworzą matryca CMOS o wielkości 1 cala i rozdzielczości 20,1 Mp oraz nowy, ulepszony procesor obrazu DIGIC 7, który został użyty w serii G po raz pierwszy. Ma on zapewniać dokładniejsze przetwarzanie obrazu oraz minimalny poziom szumów - nawet w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Fotografować będziemy mogli w zakresie ISO 125-12 800, który jest typowym przedziałem czułości matrycy, jaki możemy znaleźć w kompaktach tej klasy.

Szumu i reprodukcja szczegółów

Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Podczas fotografowania na niższych czułościach nie będziemy musieli się martwić o szczegółowość obrazu - ta będzie stać na bardzo wysokim poziomie. Niewielki spadek zanotujemy już od ISO 400, jednak aż do ISO 800 zdjęcia będą się charakteryzować odpowiednią wyrazistością, a różnego rodzaju artefakty nie powinny być zauważalne w kadrze. Dopiero w przedziale ISO 1600-3200 zacznie pojawiać się cyfrowe ziarno, niemniej jednak będzie ono przyjemne dla oka, a obraz wciąż będzie prezentował akceptowalną wyrazistość i nasycenie kolorów. Decydując się na ISO 6400 oraz ISO 12 800 musimy już jednak mieć na uwadze, że artefakty będą już bardzo duże i zauważalne, zaś zdjęcia pozbawione szczegółów i detali.

Zaszumienie poszczególnych czułości (odszumianie standard / odszumianie minimum)

Niestety, podobnie jak we wcześniejszych modelach serii G, systemowego odszumiania nie możemy całkowicie wyłączyć, a jedynie osłabić do minimum. I taki parametr zalecamy mieć zawsze wybrany podczas fotografowania. W przypadku standardowego odszumiania na wyższych czułościach zdjęcia będą prezentować mniej detali niż te wykonane na minimalnym odszumianiu obrazu.

Reprodukcja szczegółów (odszumianie standard / odszumianie minimum)

Zakres dynamiczny

Jak na aparat kompaktowy Canon G7 X Mark II zapewnia szeroki zakres dynamiczny, który wynosi 11,5 EV dla plików RAW i 11 EV dla JPEG (najniższa czułość matrycy). Dla surowych plików zauważymy sukcesywny spadek dynamiki już powyżej ISO 125. Niemniej jednak - nawet na wyższych czułościach - nie powinniśmy mieć kłopotów z przepaleniami lub niedoświetleniami kadru (również podczas fotografowania bardziej kontrastowych scen). Z kolei zdjęcia JPEG wykonane w przedziale ISO 125-400 będą charakteryzować się podobnym zakresem dynamicznym, a wyraźny spadek będzie zauważalny dopiero od ISO 800.

Balans bieli

W aparacie wybierzemy wszystkie najpopularniejsze ustawienia korekty balansu bieli takie jak: automatyczny tryb balansu bieli, słoneczny dzień, miejsca ocienione, pochmurny dzień, tryb światła żarowego oraz tryb światła jarzeniowego.

Automatyczny balans bieli to tryb, który w zaawansowanych kompaktach jest używany najczęściej. W większości przypadków radzi sobie znacznie lepiej niż ustawienia predefiniowane. Podobnie jest w przypadku nowego G7 X Mark II, w którym automatyka wypadła nad wyraz dobrze - nawet w trudniejszych warunkach oświetleniowych. System bardzo dobrze dobiera temperaturę barwową, dzięki czemu zdjęcia charakteryzują się naturalną, choć delikatnie ocieploną kolorystyką (światło mieszane, dzienne i jarzeniowe). Wyjątek stanowi jedynie fotografowanie w świetle żarowym, z którym w ogóle nie poradził sobie automatyczny balans bieli.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Reprodukcja kolorów

Niestety w kwestii reprodukcji kolorów zauważymy wyraźną tendencję do cieplejszego odwzorowywania barw. Na wykresie poniżej oraz na zdjęciu tablicy testowej widać przesunięcie w cieplejsze tonacje - głównie pomarańcz i purpurę. Warto jednak odnotować, że G7 X Mark II dobrze oddaje szarości. Niemniej jednak biel minimalnie przesunięta jest w stronę błękitu.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły