Jakość zdjęć

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
6
Ergonomia:
7
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
7
Nasza ocena:

Panasonic Lumix FZ300 to najnowszy superzoom producenta, który swoimi możliwościami może zawstydzić nawet bardziej zaawansowane konstrukcje z tego segmentu. Aparat oferuje między innymi szeroki zakres zooma (25-600 mm), superszybki autofokus, tryb seryjny 12kl./s, w pełni manualny tryb filmowy 4K i uszczelnioną obudowę. Sprawdziliśmy jak radzi sobie w praktyce.

6

Autor: Maciej Luśtyk

23 Październik 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

7. Jakość zdjęć


Aparat jest nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe testy jakości obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Panasonic Lumix FZ300 został wyposażony w taką samą jak u poprzednika 12-megapikselową matrycę o rozmiarze 1/2,3 cala, która pozwala na fotografowanie w zakresie czułości ISO 100-6400. To mniej niż oferują superzoomy konkurencji, ale trzeba pamiętać, że wyższe czułości, nawet w przypadku matryc 1-calowych średnio nadają się do użytku. Nie uznajemy więc tego za minus. Niestety jakość obrazu prezentuje się dość przeciętnie. O ile na najniższych czułościach zdjęcia będą szczegółowe to widoczny spadek jakości i wzrost szumów obserwujemy już przy czułości ISO 400. Akceptowalny obraz uzyskamy jeszcze w przypadku czułości ISO 800 i ewentualnie ISO 1600. Powyżej tej granicy obraz będzie już bardzo mało szczegółowy i zaszumiony. Warto jednak nadmienić, że nawet na wyższych czułościach nie obserwujemy znacznej utraty informacji o kolorze.

Dosyć słabo prezentuje się system odszumiania obrazu, który obniża jakość zdjęć nawet na najniższych czułościach. Cyfrowe ziarno produkowane przez matrycę nie wygląda źle i w większości sytuacji lepiej będzie odszumianie wyłączyć, a zwłaszcza podczas korzystania z wyższych czułości.

Dobrze z kolei sprawuje się systemowe wyostrzanie obrazu. Nawet przy maksymalnych wartościach obraz będzie wyglądał atrakcyjnie, choć w 100-procentowym przybliżeniu możemy zauważyć pewne nienaturalne „artefakty”.

Szumy i reprodukcja szczegółów


Ustawienia standardowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Wyostrzanie i odszumianie na minimum:

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Reprodukcja szczegółów:

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Wyostrzanie systemowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)


Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1 EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Reprodukcja kolorów
Nowy Lumix bardzo dobrze radzi sobie z reprodukcją kolorów. Obserwujemy nieznaczne odchylenia poszczególnych barw, jednak nie wpłyną one w widoczny sposób na kolorystykę zdjęć.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).

Jakość zdjęć plenerowych
Aparat pozwoli nam na zrobienie atrakcyjnych i kontrastowych zdjęć, choć 1/2,3-calowa matryca oferuje dość przeciętny zakres dynamiczny, co uwydatni się podczas fotografowania kontrastowych scen utratą informacji w cieniach lub światłach. Niemniej jednak nie odbiega to od tego co prezentują inne aparaty wyposażone w podobne matryce. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, najlepiej będzie fotografować w formacie RAW.

Podsumowanie tej części:
+ wyostrzanie systemowe
+ reprodukcja kolorów

- przeciętna jakość zdjęć
- spadek szczegółowości powyżej ISO 400
- słaby system odszumiania
- przeciętny zakres dynamiczny matrycy
]> */


]

Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony FX3 - pierwsze wrażenia
Sony FX3 - pierwsze wrażenia
Sony FX3 stanowić ma pomost pomiędzy światem bezlusterkowców i profesjonalnych kamer wideo, będąc jednocześnie najmniejszą filmującą profesjonalną pełną klatką w...
6
9
Fujifilm GFX 100S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm GFX 100S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Średnioformatowe 100 milionów w poręcznym i szybkim body? Brzmi jak spełnienie marzeń niejednego fotografa. Taki aparat w końcu powstał, a my mieliśmy go już w...
49
7
Sony A1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Sony A1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nowy topowy aparat Sony zachwyca, ale czy rzeczywiście zasługuje na miano najlepszego, typowo reporterskiego bezlusterkowego korpusu? Nowe body trafiło już w nasze...
27
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)