Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Optyka

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
6
Ergonomia:
7
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
7
Nasza ocena:

Panasonic Lumix FZ300 to najnowszy superzoom producenta, który swoimi możliwościami może zawstydzić nawet bardziej zaawansowane konstrukcje z tego segmentu. Aparat oferuje między innymi szeroki zakres zooma (25-600 mm), superszybki autofokus, tryb seryjny 12kl./s, w pełni manualny tryb filmowy 4K i uszczelnioną obudowę. Sprawdziliśmy jak radzi sobie w praktyce.

6

Autor: Maciej Luśtyk

23 Październik 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

6. Optyka


Aparat wyposażono w uszczelniany obiektyw zoom Leica DC VARIO-ELMARIT 25-600 mm f/2.8 ASPH, zbudowany z 14 elementów w 11 grupach, w tym z 5 soczewek asferycznych. Dodatkowo poszczególne elementy pokryto warstwami antyrefleksyjnymi, co do minimum ograniczać ma występowanie odbić i flar. Szkło, dzięki bardzo dużemu zakresowi ogniskowych jest konstrukcją uniwersalną, a na dodatek oferuje stałą światłosiłę w całym zakresie ogniskowych. Warto nadmienić, że obiektyw umożliwia ostrzenie już od 1 cm, co spodoba się miłośnikom fotografii makro.
{GAL|21184}
Niestety rozdzielczość obiektywu wypada dość przeciętnie i oferuje maksymalne wyniki rzędu 54 lp/mm na środku i 42 lp/mm na brzegach kadru. Jak pokazują poniższe wykresy MTF10, najlepsze rezultaty, co ciekawe, uzyskamy fotografując z maksymalnie otwartą przysłoną. Powyżej przysłony f/5.6 obserwujemy już znaczny spadek na jakości, zarówno na brzegach, jak i na środku kadru.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Pewnym mankamentem obiektywu jest także to, że oferuje dość wąski zakres przysłon, co potrafi utrudniać pracę w mocnym świetle. Bardzo przydałby się wbudowany filtr ND, który oferują na przykład superzoomy Canona i Sony.

Algorytmy korekcji JPEG bardzo dobrze radzą sobie z dystorsją, która nawet przy szerokim kącie nie będzie widoczna gołym okiem. Aparat dobrze koryguje także aberracje chromatyczną, która nie przekracza 0,3 piksela, chociaż jak widzimy poniżej ma dość nierównomierną charakterystykę i może uwidaczniać się na zdjęciach.

Dystorsja:

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Aberracja:

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)


Obiektyw bardzo dobrze radzi sobie z odblaskami, chociaż fotografując pod światło raczej nie unikniemy drobnych flar i odbić światła. Niemniej jednak i tak pod tym względem szkło wypada powyżej przeciętnej.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Jasność f/2.8 sprawia, że za pomocą obiektywu będziemy w stanie uzyskać ładne, plastyczne rozmycie podczas wykonywania zbliżeń na obiekty znajdujące się w niedalekiej odległości od aparatu. Niestety z racji niewielkiej matrycy, mimo bardzo długich ogniskowych nie uda nam się „odseparować” od tła obiektów znajdujących się dalej niż kilka metrów.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)


Podsumowanie tej części:
+ uniwersalny zakres ogniskowych
+ dobrze skorygowana aberracja i dystorsja
+ powłoki antyrefleksyjne

- rozdzielczość obiektywu
- wąski zakres przysłon
- brak wbudowanego filtra ND


Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)