Nikon Z 28-400 mm f/4-8 VR - nowy wymiar uniwersalności

Autor: Maciej Luśtyk

27 Marzec 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Nikon postanowił stworzyć ostateczny obiektyw podróżniczy. Nowy zoom Nikon Z 28-400 mm f/4-8 VR zamyka niebywały zakres ogniskowych w stosunkowo kompaktowej obudowie i przystępnej cenie.

Co zrobić, żeby zaoferować możliwości starych aparatów superzoom użytkownikom pełnych klatek? Takie pytanie najwyraźniej zadali sobie projektanci Nikona przy projektowaniu najnowszego modelu Nikon Z 28-400 mm f/4-8 VR, który pretenduje do miana jednego z najbardziej uniwersalnych pełnoklatkowych obiektywów, jakie kiedykolwiek pojawiły się na rynku. Uniwersalnych oczywiście w zakresie ogniskowych, bo w takiej konstrukcji nasze możliwości nieco ograniczać będzie światłosiła.

Nowy Nikon Z 28-400 mm f/4-8 VR jest propozycją na niezwykle uniwersalny obiektyw podróżniczy, który mniej wymagającym użytkownikom w zakresie plastyki będzie w stanie zastąpić cały zestaw szkieł.

Dobra optyka i szybki autofokus, ale na duże rozmycie raczej nie ma co liczyć

Konstrukcja optyczna obiektywu zbudowana jest wokół 21 soczewek w 15 grupach, wśród których znajdziemy 3 soczewki asferyczne i 4 soczewki ED, a całości dopełnia 9-listkowa przysłona. Taki układ zapewnić ma przyzwoitą rozdzielczość w całym zakresie ogniskowych i może pochwalić się krótką minimalną odległością ostrzenia wynoszącą 20 cm (maksymalne powiększenie 0,35x).

Niestety zoom dość szybko traci jasność - według pierwszych recenzji f/8 osiągamy już przy 200 mm. Nadal jednak f/4 w dolnym zakresie będzie w zupełności wystarczające do większości zastosowań, a gdyby komuś brakowało światła, nam do wykorzystania także wbudowany układ stabilizacji o deklarowanej skuteczności 5 EV.

Za sterowanie ostrością odpowiada tu silnik krokowy STM, który oferować ma szybkie, skuteczne i ciche ostrzenie ostrzenie, tak podczas robienia zdjęć, jak i filmowania. Osoby, które chciałyby wykorzystać nowy zoom do wideo ucieszy z pewnością wiadomość, że otrzymujemy tu liniowe przełożenie pierścienia ostrości.

Co chyba najważniejsze, przy tym wszystkim Nikon Z 28-400 mm f/4-8 VR zachowuje też przyzwoite gabaryty. Szkło mierzy 85 x 142 mm i waży 725 g. Nie będzie może tak wygodny jak kompaktowa stałka, ale bez problemu spakujemy go z aparatem do niewielkiej torby. Obiektyw jest też oczywiście uszczelniony. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 77 mm.

Cena i dostępność

Nikon Z 28-400 mm f/4-8 VR trafi do sprzedaży w połowie kwietnia w cenie 1299 dolarów. Na polskim rynku oczywiście już nie jest tak kolorowo - za obiektyw zapłacimy 7199 zł.

Więcej informacji o nowym szkle znajdziecie na stronie nikon.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Po latach prowadzenia polityki zamkniętego systemu, Canon otwiera wreszcie swoje mocowanie na zewnętrznych producentów. Już niebawem w systemie RF zobaczymy aż 7 nowych obiektywów. Nie...
25
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans wprowadza kolejny budżetowy obiektyw z silnikiem AF. Drugie szkło z autofokusem w ofercie producenta to mały i niedrogi ekwiwalent obiektywu 40 mm, kierowany do aparatów z...
1
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
Powiązane artykuły