Nikon Z6 III - uniwersalna pełna klatka najnowszej generacji

Autor: Maciej Luśtyk

17 Czerwiec 2024
Artykuł na: 6-9 minut

Nikon odświeża wreszcie podstawową serię uniwersalnych pełnych klatek systemu Z. Nikon Z6 III wyprzedza konkurencję pierwszą na rynku częściowo warstwową matrycą i możliwością rejestracji wideo 6K RAW.

Co musisz wiedzieć:
  • Pierwsza na rynku cześciowo warstwowa matryca
  • Sensor 24,5 Mp z natywnym zakresem ISO 100-64 000
  • Stabilizacja sensora o skuteczności 8 EV
  • Tryb Pixel Shift 96 Mp
  • Tryb seryjny 14 kl./s (migawka mechaniczna) / 20 kl./s (migawka elektroniczna)
  • Do 120 kl./s przy zapisie JPEG
  • Tryb Pre-Burst (zapis w pętli do 1 sekundy przed wciśnięciem spustu)
  • Wewnętrzny zapis wideo 6K 60 kl./s N-RAW lub 6K 30 kl./s Pro RES RAW
  • Dwa sloty kart: CFExpress B / SD
  • Cena: 12 999 zł

W ostatnim czasie Nikon robi wiele, by odzyskać rynkową pozycję. Modele Z9 i Z8 podniosły wiele poprzeczek i zdobyły uznanie recenzentów, ale większość użytkowników nadal najbardziej wyczekiwała nowych, reprezentujących bardziej osiągalny pułap cenowy  przedstawicieli podstawowych serii Z6 i Z7. Od premiery ostatnich modeli (Z6 II i Z7 II) minęły w końcu niedawno cztery lata.

Producent postanowił wreszcie zaspokoić oczekiwania i prezentuje aparat Nikon Z6 III - nową, uniwersalną pełną klatkę, która z pewnością nada rytm nadchodzącym premierom konkurencji. Będąc pierwszą bezlusterkową pełną klatką najnowszej generacji ma jednak przed sobą także najtrudniejsze zadanie - musi zaoferować na tyle dużo, by być konkurencyjną także wtedy, gdy swoje nowe modele zaprezentują Canon i Sony. Czy to się udało?

Częściowo warstwowa matryca i zapis wideo 6K RAW - Nikon Z6 III nakreśla nowy schemat uniwersalnego aparatu średniego segmentu

Nowy Nikon Z6 III bazuje na pierwszej na rynku „częściowo warstwowej matrycy” o rozdzielczości 24,5 Mp. Choć nie jest to matryca tak zaawansowana technologicznie, jak ta w modelach Z8 i Z9, oferuje zbliżoną wydajność przy jednocześnie mniejszym koszcie produkcji. Określenie „częściowo warstwowa” odnosi się do szeregu obwodów szybkiego przetwarzania, umieszczonych nad i pod warstwą z fotodiodami.

W efekcie otrzymujemy 3,5 raza szybszy czas próbkowania sensora niż w modelu Z6 II (m.in. mniejszy efekt rolling shutter), szybki tryb seryjny do 20 kl./s przy zapisie RAW, usprawniony pomiar AF (czuły do -10 EV i około 20% bardziej skuteczny niż u poprzednika) i oczywiście większe możliwości trybu wideo.

Sama matryca oferuje teraz natywny zakres czułości ISO 100 - 64 000 (najszerszy dotychczas), rozszerzany do ISO 50 - 250 000, a także pozwala na pracę w trybie rozszerzonej rozdzielczości Pixel Shift, gdzie za sprawą serii kadrów wykonanych z przesunięciem sensora otrzymamy zdjęcia o rozdzielczości 96 Mp. Usprawnieniu uległ też sam układ stabilizacji matrycy, który teraz oferować ma skuteczność na poziomie 8 EV i który może pracować w trybie Focus Point VR, gdzie stabilizacja optymalizowana jest pod kątem obszaru, na który ostrzymy.

Jeżeli zaś chodzi o system AF i tryb seryjny, producent przede wszystkim obiecuje większą skuteczność śledzenia dynamicznych obiektów i pracy w trudnych warunkach oświetleniowych, a obiekty mają być teraz wykrywane z jeszcze większej odległości. W przypadku serii, z migawką elektroniczną w trybie RAW uzyskamy wspomniane 20 kl./s (14 kl./s w trybie migawki mechanicznej), ale jeśli zdecydujemy się na zapis JPEG, nasze możliwości wzrosną odpowiednio do 30, 60 i 120 kl./s (choć w tym ostatnim przypadku będziemy mieć do czynienia z cropem i wyjściowym rozmiarem zdjęć 11 Mp.

Co więcej, w przypadku zapisu JPEG otrzymamy też możliwość skorzystania z trybu Pre Burst (zapis w pętli) i uchwycenia do 1 sekundy sprzed dociśnięcia spustu migawki. W ten sposób łatwo uchwycimy momenty, w których nasz refleks był niewystarczający.

Najważniejsze chyba nowości dotyczą jednak trybu wideo, który ze względu na brak rozwiniętych możliwości wewnętrznego zapisu pozostawał piętą achillesową dotychczasowych aparatów serii Z6. Teraz wreszcie się to zmienia, a Nikon Z6 III umożliwia wewnętrzny zapis materiałów 6K 60 kl./s N-Raw i 6K 30 kl./s Pro Res RAW na kartę. W przypadku standardowego zapisu, otrzymujemy 10-bitowy zapis 5,4K ProRes 422, a fanów zwolnionego tempa ucieszy możliwość rejestracji materiałów 4K 120 kl./s (ale z cropem 1,5x) i Full HD do 240 kl./s (zapis z około 95% szerokości sensora).

Co ważne, aparat nie powinien się przesadnie przegrzewać. Według producenta, przy zapisie 4K 60 kl./s nagramy około 125 minut materiału wideo. Można spodziewać się, że w przypadku rejestracji 6K będzie to przynajmniej połowa tych osiągów, co powinno pozwolić na skuteczną pracę.

Najjaśniejszy na rynku, szerokogamutowy wizjer, obracany ekran i podwójny slot CFE / SD obiecują najlepszy w tym segmncie komfort pracy

Nowy Nikon Z6 III to także zmiany w samym body. Korpus jest delikatnie większy (ale zachowuje przyzwoitą wagę 750 g), oferuje usprawnioną ergonomię i nowy wizjer elektroniczny o rozdzielczości 5,76 mln punktów, który osiągając szczytową jasność na poziomie 4000 nitów ma być najjaśniejszym układem na rynku. Co więcej, jest to wizjer HDR, pokrywający gamut DCI-P3, co przekładać ma się na najlepsze dotychczasowe wrażenia w kategorii podglądu obrazu. W zakresie ekranu LCD otrzymujemy wreszcie monitor obracany do frontu, o rozdzielczości 2,1 mln punktów.

Jak można się było spodziewać, Nikon Z6 III obsługuje podwójny slot kart CFExpress i SD, co prawdopodobnie stanie się już niebawem standardem.

Razem z aparatem debiutuje także opcjonalny pionowy battery grip MB-N14.

Cena i dostępność

Co chyba najważniejsze, Nikon Z6 III wpisuje się w pułap cenowy segmentu, który reprezentuje. Na starcie za aparat zapłacimy 12 999 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Ostatnie dni letnich promocji Sony – sprawdź szczegóły!
Ostatnie dni letnich promocji Sony – sprawdź szczegóły!
Kończy się lipiec, a wraz z nim wielka kumulacja promocji Sony. Wykorzystaj ostatnie dni miesiąca i uzupełnij swój sprzęt o aparaty, obiektywy i kamery w super cenach.
3
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
18
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)