Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie

Autor: Maciej Luśtyk

10 Czerwiec 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Według donosów premiera nowej uniwersalnej pełnej klatki Nikona odbędzie się już w czerwcu. Do sieci wyciekła już spodziewana specyfikacja aparatu. Zapowiada się całkiem imponująco.

Od premiery modeli Nikon Z6 II i Z7 II mijają już 4 lata. Biorą pod uwagę, że konstrukcje te dość szybko straciły na konkurencyjności względem modeli rywali, to już najwyższy czas na aktualizację linii. I wygląda na to, że wreszcie się jej doczekaliśmy. Według najnowszych donosów, pojawiający się w plotkach już ostatniej zimy model Nikon Z6 III w końcu ujrzy światło dzienne.

Biorąc pod uwagę konieczność nadrobienia strat do modeli R6 Mark II i Sony A7 IV i potrzebę sprawienia, by nowy aparat pozostawał atrakcyjny przez dłuższy czas, a także świetnie przyjęty model Z8, można spodziewać się, że producent do tej premiery skrupulatnie się przygotował. Co więc będzie w stanie zaoferować nam nowy uniwersalny korpus ze stajni Nikon Z?

Nikon Z6 III zapowiada się na naprawdę mocną hybrydę do pracy foto-wideo

Serwis Nikon Rumors opublikował właśnie spodziewaną specyfikację nachodzącego modelu. Według plotek, aparat nadal bazować będzie na 24-megapikselowej matrycy, ale tym razem będzie to nowy sensor, zoptymalizowany pod kątem zakresu dynamicznego i pracy na wysokich czułościach. Ma być to oczywiście matryca stabilizowana, która ponadto oferować ma tryb rozszerzonej rozdzielczości Pixel Shift.

Zarys wyglądu aparatu, opublikowany przez serwis Nikon Rumors

Sensor w parze z nowym procesorem pozwalać ma na fotografowanie z prędkością do 20 kl./s w trybie migawki elektronicznej (do 14 kl./s w trybie mechanicznym) i oferować usprawniony system AF na podobnym poziomie co w modelach Z8/Z9, lub nawet je przewyższający. Pojawić ma się także superszybki zapis JPEG do 120 kl./s, który znamy z flagowca, a pokazany dzisiaj teaser wskazuje, że aparat będzie pozwalał także na zapisywanie zdjęć w pętli, przed dociśnięciem spustu migawki.

Co prawdopodobnie najbardziej uciszy potencjalnych użytkowników, to znacznie usprawnione możliwości rejestracji wideo. Nikon Z6 III ma być w stanie rejestrować 12-bitowe materiały NRAW w rozdzielczości do 6K (prawdopodobnie ograniczone do 30 kl./s), a także wideo 4K 60 kl./s w standardzie ProRes RAW. W przypadku chęci rejestracji slow motion otrzymać mamy zapis Full HD 240 kl./s. Czy oznacza to także obecność zapisu 4K 120 kl.? Tego na razie nie wiemy.

Spore zmiany zajść mają także w zakresie samego designu. Nowy Nikon Z6 III budową przypominać ma teraz połączenie dotychczasowej serii Z6 z modelem Z8. Otrzymać mamy więc nieco większe i delikatnie cięższe body (ok. 700-750 g), wyposażone w nowy wizjer elektroniczny o rozdzielczości 5,76 mln punktów, obracany ekran LCD i nowy system chłodzenia. Korpus oferować ma ponadto podwójny slot kart CFExpress / SD, pełnowymiarowe złącze HDMI 2.1 i wsparcie dla battery gripa. Za standardowe zasilanie odpowiadać ma zaś ten sam, co wcześniej akumulator EN-EL15.

To na razie wszystko, co wiemy o nowym aparacie, ale z pewnością aparat zaskoczy nas paroma funkcjami, których się nie spodziewamy. Jak czytamy w przeciekach, korpus oferować ma kilka zupełnie nowych rozwiązań, których nie widzieliśmy dotychczas w aparatach producenta. 

Premiera już za tydzień

Zamieszczony przez producenta dziś po południu pierwszy teaser informuje o premierze w poniedziałek, 17 czerwca, o godz. 14.00 polskiego czasu.

Dobrze zapowiada się także cena, szacowana na 3000 euro. Będzie to oznaczało, że Nikon Z6 III utrzyma aktualny pułap cenowy segmentu uniwersalnych pełnych klatek.

Źródło: nikonrumors.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Dopiero co producent opublikował pierwszy teaser nowego aparatu, a do sieci już wyciekły jego zdjęcia. Czy ma szansę stać się klasykiem?
18
Wystartował Letni Caschback Canon - rabaty na aparaty i obiektywy do 1500 zł
Wystartował Letni Caschback Canon - rabaty na aparaty i obiektywy do 1500 zł
Rozpoczął się letni cashback na wybrane sprzęty fotograficzne oraz kompaktowe drukarki do zdjęć od marki Canon. Kupując produkty objęte promocją, można otrzymać zwrot za zakupy w...
1
WG-1000 i WG-8 - nowe wytrzymałe kompakty marki Pentax
WG-1000 i WG-8 - nowe wytrzymałe kompakty marki Pentax
Pentax prezentuje dwa wodoodporne i wytrzymałe aparaty kompaktowe. WG-8 to flagowy model producenta, natomiast WG-1000 jest propozycją budżetową.
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)