Nikon Z 8 - flagowa wydajność zamknięta w mniejszym korpusie

Autor: Krzysztof Mularczyk

10 Maj 2023
Artykuł na: 4-5 minut

To w zasadzie następca lustrzanki D850. Nowy model przejmuje praktycznie wszystkie funkcje od reporterskiego korpusu Z9, ale pozbawiony wbudowanego gripa kusi poręcznością i niższą ceną.

Co musisz wiedzieć:
  • Magnezowy i uszczelniony korpus na poziomie lustrzanki D850
  • Dwa gniazda USB-C
  • Stabilizowana matryca 45.7 Mp jak w Nikonie Z 9
  • Tryb seryjny ze wsparciem AF - 20 kl./s (RAW) lub 30 kl./s (JPEG)
  • Tylko elektroniczna migawka jak w Z 9
  • Autofokus na bazie 493 pól z detekcją osób, psów, kotów, ptaków, samochodów, motocykli, rowerów, pociągów i samolotów
  • Obsługa kart SD i CFexpress Type B (XQD)
  • Nagrywanie 8K 60p i 4K 120p
  • Wewnętrzny zapis 12-bitowych materiałów N-RAW i ProRes RAW HQ
  • Dostępny opcjonalny pionowy grip
  • Cena: 20 999 zł

Do grona profesjonalnych aparatów bezlusterkowych Nikon dołącza Z 8. Dzięki niemal bliźniaczej specyfikacji w porównaniu do topowego korpusu Z 9, którą zamknięto w mniejszym i lżejszym body, nowy model ma szansę stać się jednym z najbardziej uniwersalnych na rynku.

Nikon Z 8 to bezlusterkowy odpowiednik lustrzanki D850

Najnowszy korpus Nikona wypełnia lukę między serią Z 7 a Z 9 i niejako kontynuuje lustrzankową linię reprezentowaną przez D850. Ważący 910 g Nikon Z 8 jest o 30% mniejszy od Nikona Z 9 i o 15% mniejszy od Nikona D850.

Zobacz także:
Nikon Z 8 - pierwsze wrażenia

W ergonomicznym i bardziej kompaktowym body Nikon zamknął reporterskie możliwości modelu Z 9. Pierwszy kontakt z nowym Z 8 za nami. Sprawdźcie nasze wnioski… [Czytaj więcej]

Może pochwalić się przy tym magnezowym korpusem, profesjonalnymi uszczelnieniami chroniącymi przed warunkami atmosferycznymi i jest tak samo odporny na zimno, jak flagowe modele Nikon D6 i Nikon Z 9.

Z8 to także pierwszy bezlusterkowy aparat marki Nikon wyposażony w dwa porty USB typu C, które umożliwiają szybkie przesyłanie plików równocześnie z jego ładowaniem.Zasilany jest akumulatorem EN-EL15c, który ma wystarczyć na 275 zdjęć.

Zmianą w stosunku do Z 9 jest także obsługa dwóch rodzajów kart - SD i CFexpress Type B (XQD). Bez zmian pozostają wizjer o rozdzielczości 3.7 Mp i wyświetlacz, który jest tal samo odchylany w pionie i poziomie.

Wydajność i możliwości na poziomie topowego korpusu

Nikon Z8 przejmuje w zasadzie wszystkie funkcje topowego Z 9. Tak jak on opiera się na stabilizowanej matrycy o rozdzielczości 45,7 Mp, którą obsługuje szybki procesor EXPEED 7. W efekcie mniejszy korpus może fotografować z tą samą wysoką jakością zdjęć oraz szybkością 20 kl./s co wersja reporterska.

Bonusem jest natomiast zapis zdjęć w 10-bitowym formacie HEIF. Ponadto w Z 8 pojawiają się nowe opcje przetwarzania obrazu: Portrait impression balance i Skin softening.

Nowy Nikon także ten sam najwyższej klasy autofokus oparty na algorytmach głębokiego uczenia. Oferuje precyzyjne wykrywanie i śledzenie osób, psów, kotów, ptaków, samochodów, motocykli, rowerów, pociągów i samolotów. Wykrywanie obiektów i ostrzenie działają od -9 EV dla filmów i zdjęć. Aparat ma zachowywać ostrość na oczach fotografowanej osoby, nawet jeśli porusza się ona szybko lub jej głowa jest skierowana w dół.

Topowe filmowanie, ale w mniejszym i lżejszym korpusie

Choć w swojej klasie nie będzie najlżejszy, bez pionowego uchwytu Nikon Z8 może stać łakomym kąskiem dla bardziej wymagających twórców wideo, którym zależy na mniejszych gabarytach. Po Z 9 przejmuje bowiem nagrywanie 8K 60p (do 90 minut) i 4K 120p (do 180 minut) z wewnętrznym zapisem 12-bitowych materiałów N-RAW i ProRes RAW HQ. Otrzymujemy też pakiet profili AUTO, FLAT, HLG, N-LOG i RAW, funkcję Hi-Res Zoom oraz cały pakiet opcji pomocniczych.

Do Nikona Z 8 będzie dostępny pionowy grip

Wraz z nowym korpusem Nikon prezentuje pionowy uchwyt MB-N12. Wyposażony jest w spust migawki i joystick oraz zasilany dwoma akumulatorami EN-EL15c. Ma też wbudowany port USB-C.

Nikon Z 8 - cena i dostępność

Nikon Z 8 wejdzie do sklepów już pod koniec maja z ceną 20 999 zł, natomiast opcjonalny grip MB-N12 ma kosztować 1849 zł.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-M5 - niedrogi aparat systemowy z funkcjami dla vlogerów
Fujifilm X-M5 - niedrogi aparat systemowy z funkcjami dla vlogerów
Fujifilm prezentuje najmniejszy model w systemie X. Niewielki Fujifilm X-M5 kusi ciekawą, kompaktową konstrukcją, rozwiniętymi możliwościami filmowania i przystępną ceną.
51
Aparat półklatkowy od Fujifilm? Przedziwne plotki na temat nowej konstrukcji
Aparat półklatkowy od Fujifilm? Przedziwne plotki na temat nowej konstrukcji
W serwisach „plotkarskich” pojawiły się informacje o nowym, unikalnym aparacie Fujifilm, który zagościć ma na rynku w 2025 roku. Według nich ma to być „cyfrowy aparat półklatkowy”,...
12
Panasonic Lumix - nowe oprogramowanie dla modeli S9, S5II, S5IIX i G9 II
Panasonic Lumix - nowe oprogramowanie dla modeli S9, S5II, S5IIX i G9 II
Panasonic wprowadza szereg poprawek oprogramowania dla najnowszych modeli pełnoklatkowych oraz flagowego przedstawiciela segmentu Mikro Cztery Trzecie. Usprawnienia obejmują m.in....
1
Powiązane artykuły