Nikon Nikkor Z 180-600 mm f/5.6-6.3 VR - najdłuższy zoom w systemie. Uniwersalna ogniskowa i dobra cena

Autor: Maciej Luśtyk

21 Czerwiec 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Do systemu Nikon Z dołącza najdłuższy dotychczas zoom o uniwersalnym zakresie ogniskowych 180-600 mm. Idealny obiektyw do fotografii przyrodniczej jest też przystępnie wyceniony (ale nie w Polsce).

Nikon zdecydowanie chce stać się liderem rynku bezlusterkowców w zakresie dostępności teleobiektywów. Tym razem do rodziny systemu Z dołącza zapowiadany już w roadmapie model 180-600 mm, który z miejsca ma szansę stać się najbardziej popularnym długim zoomem w systemie. Wszystko ze względu na użyteczny zakres ogniskowych, który sprawdzi się w fotografii sportowej i przyrodniczej oraz atrakcyjną cenę.

Nikon Nikkor Z 180-600 f/5.6-6.3 VR oferuje świetny zakres ogniskowych, ale nie należy do lekkich

Nikon Nikkor Z 180-600 f/5.6-6.3 VR bazuje na układzie 25 soczewek w 17 grupach i 9-listkowej przysłonie. Wśród nich także 6 soczewek ED minimalizujących występowanie aberracji chromatycznej. Szkło ostrzy z minimalnej odległości 1,3 m (2,4 m na długim krańcu), oferując maksymalne powiększenie 0,25x, dzięki czemu nada się także do fotografowania detali.

Za ostrzenie odpowiada silnik krokowy, a obiektyw oferuje dodatkowo układ optycznej stabilizacji o deklarowanej skuteczności 5,5 EV. Współpracuje też z natywnymi telekonwerterami o krotności 1.4x i 2.0x.

Jak można się było spodziewać, obiektyw nie należy do małych i lekkich. Przy rozmiarach 110 x 316 mm i wadze 2140 g będzie to konstrukcja, która będziemy zwykle montować na statywach lub monopodach. Na szczęście w zestawie znajdujemy dedykowane mocowanie statywowe.

Obiektyw jest też w pełni uszczelniony, oferuje przyciski funkcyjne do blokowania ostrości oraz przełącznik zakresu ostrzenia.

Cena i dostępność

Przyjemnym zaskoczeniem jest przyzwoita cena obiektywu. Szkło debiutuje w cenie 1699 dolarów, czyli ok. 6900 zł, co plasuje go w tym samym pułapie co model Sigma 150-600 mm f/5-6.3 DG DN. Niestety tego pułapu nie udało się utrzymać na polskim rynku, gdzie za obiektyw zapłacimy aż 9299 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11
Powiązane artykuły