Nikon Nikkor Z 70-180 mm f/2.8 - lekki, jasny i przystępny cenowo. Nikon adaptuje kolejną popularną konstrukcję Tamrona

Autor:

21 Czerwiec 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon rozwija ofertę o kolejny niedrogi zoom, bazujący na popularnej konstrukcji Tamrona. Nikon Z 70-180 mm f/2.8 jest kompaktowy i wykorzystuje pierścień funkcyjny, ale inny mechanizm autofokusu.

Dziś możemy być już niemal pewni, że Nikon zawarł z Tamronem długofalową współpracę, w ramach której, bazując na zewnętrznych konstrukcjach optycznych ma zamiar zbudować całą ofertę bardziej przystępnych cenowo szkieł z systemu Z. Do rodziny Nikona dołącza właśnie model Nikon Z 70-180 mm f/2.8, czyli lekki, kompaktowy i jasny zoom zbudowany na bazie popularnego modelu Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VXD.

Podobna konstrukcja ale inny napęd AF

Konstrukcja optyczna jest w zasadzie identyczna, jak w przypadku pierwowzoru. Układ bazuje na 19 elementach w 14 grupach i 9-listkowej przysłonie, wykorzystując 3 soczewki asferyczne, 5 soczewek ED i 1 element Super ED. Szkło pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 27 cm i oferuje maksymalne powiększenie 0,48 x, oferując możliwości pseudo-makro.

Co jednak ciekawe, obiektyw w wersji do systemu Nikon Z wykorzystuje inny napęd autofokusa. Podczas gdy w Tamronie mieliśmy do czynienia z silnikiem liniowym, w przypadku wersji Nikona jest to napęd krokowy. Czy w związku z tym będzie radził sobie gorzej? Do czasu pierwszych testów trudno wyrokować, nie wydaje nam się jednak, by Nikon starał się umyślnie podcinać możliwości tego obiektywu, gdyż jednocześnie jest to model bardziej rozbudowany pod względem ergonomii od pierwowzoru.

W miejscu pierścienia ostrości znajduje się pierścień funkcyjny, który możemy zaprogramować do m.in. do regulacji przysłony czy czułości ISO. Szkło miało zostać też zoptymalizowane pod względem rejestracji wideo w zakresie breathingu.

Nikon Z 70-180 mm f/2.8 mierzy 84 x 151 mm i waży 795 g. Konstrukcja tubusu jest uszczelniona a sam obiektyw jest kompatybilny z natywnymi telekonwerterami 1.4x i 2.0x. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 67 mm.

Cena i dostępność

Nikon Z 70-180 mm f/2.8 debiutuje w cenie 1249 dolarów. Na polskim rynku będziemy musieli zapłacić za niego aż 6749 zł. Warto przypomnieć, że za wersję Tamrona do Sony E płacimy dziś ok. 5440 zł. Biorąc jednak pod uwagę cenę modelu 70-200 mm S, nowe szkło to i tak bardzo atrakcyjny kąsek dla Nikoniarzy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.pl.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)