Nikon Nikkor Z 70-180 mm f/2.8 - lekki, jasny i przystępny cenowo. Nikon adaptuje kolejną popularną konstrukcję Tamrona

Autor:

21 Czerwiec 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon rozwija ofertę o kolejny niedrogi zoom, bazujący na popularnej konstrukcji Tamrona. Nikon Z 70-180 mm f/2.8 jest kompaktowy i wykorzystuje pierścień funkcyjny, ale inny mechanizm autofokusu.

Dziś możemy być już niemal pewni, że Nikon zawarł z Tamronem długofalową współpracę, w ramach której, bazując na zewnętrznych konstrukcjach optycznych ma zamiar zbudować całą ofertę bardziej przystępnych cenowo szkieł z systemu Z. Do rodziny Nikona dołącza właśnie model Nikon Z 70-180 mm f/2.8, czyli lekki, kompaktowy i jasny zoom zbudowany na bazie popularnego modelu Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VXD.

Podobna konstrukcja ale inny napęd AF

Konstrukcja optyczna jest w zasadzie identyczna, jak w przypadku pierwowzoru. Układ bazuje na 19 elementach w 14 grupach i 9-listkowej przysłonie, wykorzystując 3 soczewki asferyczne, 5 soczewek ED i 1 element Super ED. Szkło pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 27 cm i oferuje maksymalne powiększenie 0,48 x, oferując możliwości pseudo-makro.

Co jednak ciekawe, obiektyw w wersji do systemu Nikon Z wykorzystuje inny napęd autofokusa. Podczas gdy w Tamronie mieliśmy do czynienia z silnikiem liniowym, w przypadku wersji Nikona jest to napęd krokowy. Czy w związku z tym będzie radził sobie gorzej? Do czasu pierwszych testów trudno wyrokować, nie wydaje nam się jednak, by Nikon starał się umyślnie podcinać możliwości tego obiektywu, gdyż jednocześnie jest to model bardziej rozbudowany pod względem ergonomii od pierwowzoru.

W miejscu pierścienia ostrości znajduje się pierścień funkcyjny, który możemy zaprogramować do m.in. do regulacji przysłony czy czułości ISO. Szkło miało zostać też zoptymalizowane pod względem rejestracji wideo w zakresie breathingu.

Nikon Z 70-180 mm f/2.8 mierzy 84 x 151 mm i waży 795 g. Konstrukcja tubusu jest uszczelniona a sam obiektyw jest kompatybilny z natywnymi telekonwerterami 1.4x i 2.0x. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 67 mm.

Cena i dostępność

Nikon Z 70-180 mm f/2.8 debiutuje w cenie 1249 dolarów. Na polskim rynku będziemy musieli zapłacić za niego aż 6749 zł. Warto przypomnieć, że za wersję Tamrona do Sony E płacimy dziś ok. 5440 zł. Biorąc jednak pod uwagę cenę modelu 70-200 mm S, nowe szkło to i tak bardzo atrakcyjny kąsek dla Nikoniarzy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.pl.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina Vista-P - niedoskonały look za 30 tys. złotych
Tokina Vista-P - niedoskonały look za 30 tys. złotych
Optyka filmowa jest zbyt doskonała? Nowa seria Tokina Vista-P oferuje układy optyczne przeprojektowane specjalnie tak, by dodać nagraniom nagraniom nieco charakteru.
11
Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - długa ogniskowa w kompaktowej obudowie dołącza do rodziny filmowych szkieł AF
Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - długa ogniskowa w kompaktowej obudowie dołącza do rodziny filmowych...
Samyang prezentuje najnowszego reprezentanta linii V-AF - kompaktowych obiektywów filmowych wyposażonych w silniki autofokusu. Tym razem to obiektyw o ogniskowej 100 mm, który idealnie...
7
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
W ostatnich miesiącach coraz więcej chińskich firm wkracza do segmentu obiektywów automatycznych. Już niebawem do tego grona dołączy Laowa - jedna z największych i najbardziej...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)