Nadchodzi Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 - lepsza optyka, stabilizacja i możliwości makro

Autor: Maciej Luśtyk

8 Sierpień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Tamron zapowiada kolejną generację popularnego zooma 70-180 mm. Nowa wersja przyniesie usprawnienia niemal w każdej płaszczyźnie. Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 oferować będzie m.in. usprawniony układ optyczny, system stabilizacji optycznej i możliwość fotografowania z odległości 30 cm.

Pokazany po raz pierwszy w 2019 roku obiektyw Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VXD to jeden z najciekawszych współczesnym obiektywów producenta. Oferując dobrej jakość optykę, kompaktową, lekką obudowę i bardzo przystępną cenę, stał się bardzo atrakcyjną alternatywą dla natywnych zoomów 70-200 mm f/2.8. Nadal jednak pod pewnymi względami odstawał od zoomów Sony. Teraz ma się to zmienić.

Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 - jeszcze lepszy zamiennik natywnego zooma

Tamron zapowiedział właśnie kolejną generację zoomu - model Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2, który ma być konstrukcją ulepszoną w każdym calu. Przede wszystkim usprawnieniu uległa sama optyka. Nowy układ zapewnić ma jeszcze lepszą rozdzielczość w całym zakresie ogniskowych, a także umożliwi fotografowanie z minimalnej odległości 30 cm (przy ogniskowej 70 mm). To dość duża różnica względem 85 cm u poprzednika, dzięki czemu nowy model można rozpatrywać w kategoriach pseudo makro (dokładnej wartości maksymalnego powiększenia producent jeszcze nie podaje).

Oprócz tego, nowy Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 otrzyma układ optycznej stabilizacji VC (Vibration Compensation), który powinien znacznie ułatwić fotografowanie dynamicznych obiektów, a także filmowanie z ręki, gdzie stabilizacja matrycy sprawdza się dosyć słabo.

Obiektyw otrzyma także najnowszej generacji powłoki i wygląda na to, że zachowa równie kompaktowe gabaryty, co poprzednik. Dokładnych danych producent jeszcze nie podaje, ale średnica przedniej soczewki to nadal 67 mm. Do tego będzie to obiektyw o bardziej rozbudowanej ergonomii - na grafice widzimy m.in. przełącznik trybów Custom. Szkło będzie też współpracować z aplikacją Tamron Lens Utility, która pozwoli na personalizację działania obiektywu.

W końcu, Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 otrzyma także najnowszą generację liniowego silnika autofokusu VXD, która powinna zapewnić jeszcze lepszą i szybszą współpracę z systemami śledzenia aparatów bezusterkowych.

Cena i dostępność

Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 debiutuje w wersji z mocowaniem Sony E w cenie 6999 zł. Obiektyw dostępny jest już do kupienia w przedsprzedaży. Na razie nie wiemy jeszcze kiedy ostatecznie trafi na rynek.

Kierując się historią, można oczekiwać, że obiektyw pojawi się w sprzedaży na przełomie roku. Od pierwszej zapowiedzi poprzednika do jego rynkowej premiery minęło około 5 miesięcy.

Źródło: digitalcameraworld.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)