Canon PowerShot G1 X Mark II - Jakość zdjęć

Canon G1 X Mark II to druga odsłona zaawansowanego kompaktu od japońskiego producenta. O ile poprzednik był po prostu dużym "Canonem G", którego budowa wyglądała dokładnie tak samo jak w mniejszych modelach, to w przypadku odświeżonej wersji zaszło już więcej zmian.

Autor: Patryk Wiśniewski

6 Czerwiec 2014
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Szum

Canon G1 X Mark II ma mniej pikseli niż poprzednik. Pozytywnie przełożyło się to na osiągi nowej propozycji na wysokich czułościach. Oczywiście najwyższą jakość obrazu otrzymamy do ISO 800. Kolejna czułość niewiele od niej odbiega i dopiero ISO 3200 wyraźnie odstaje od wcześniejszych wartości, ale nadal jest w pełni użyteczne. Kolejne skoki czułości do ISO 6400 i 12800 pokazują nam, że G1 X Mark II radzi sobie bardzo dobrze. Dopiero na ostatniej wartości ISO pojawiają się przebrawienia, ale jest ich na tyle niedużo, że tej czułości również możemy użyć. Oczywiście, o ile nie zamierzamy drukować dużych odbitek.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Reprodukcja szczegółów

W tej części Canon G1 X Mark II wypada również bardzo dobrze. Do ISO 1600 włącznie właściwie nie musimy brać szumu pod uwagę. ISO 3200 nieznacznie od niej odbiega. Dopiero dwie ostatnie czułości wprowadzają wyraźne zmiany w obrazie, ale nadal możemy uznać je za używalne. Z zastrzeżeniem, że ISO 12 800 będzię się nadawało tylko do niedużych odbitek.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Reprodukcja kolorów

Kolorystyka zdjęć najnowszego PowerShota jest przyjemna dla oka. Składowe RGB podstawowych kolorów są dobrze zbalansowane. Dobre wrażenie potwierdza się w plenerze - zdjęcia są dobrze nasycone i prezentują się naturalnie. Podobnie ma się sytuacja z kolorystyką skóry. Wielkie brawa należą się producentowi za świetne odwzorowanie kolorów w świetle żarowym. To światło, z którym zazwyczaj aparaty nie radzą sobie najlepiej, a tymczasem G1 X Mark II wypadł tu bardzo dobrze.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Podsumowanie

Jakość zdjęć, to ponownie najsilniejsza strona flagowego aparatu serii G. Niski poziom szumów do ISO 6400, akceptowalne ISO 12800. Dobre algorytmy odszumiania nie robią nam z fotografii akwareli, zdjęcia z G1 X charakteryzują się bardzo przyjemną i wierną kolorystyką. Aparat nie ma żadnych problemów z odwzorowaniem kolorów nawet w przypadku światła żarowego.

+ kolorystyka zdjęć

+ reprodukcja szczegółów do czułości ISO 6400

+ poziom szumów do czułości ISO 6400

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
31
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)