Ricoh GR - test

Testowany Ricoh GR to już kolejna, piąta odsłona cyfrowej wersji kultowego aparatu. Aparat bardzo różni się od swoich poprzedników. Po pierwsze jest większy, ma też ciemniejszy obiektyw. Ale został wyposażony w kilkukrotnie większą matrycę APS-C. Zobaczcie jak wypadł w praktyce!
0
Patryk Wiśniewski
28 Luty 2014
Artykuł na: 29-37 minut

8. Podsumowanie

Ricoh GR to kontynuator wieloletniej tradycji. Jeszcze analogowa wersja tego kieszonkowego kompaktu cieszyła się uznaniem. To co zawsze nas cieszyło, to zachowanie minimalistycznego wzornictwa, które jest cechą charakterystyczną GR-ów. Producent w niewielkim stopniu pracuje nad formą aparatu i to dobrze, ponieważ Ricohy GR od zawsze oferowały dobrą ergonomię.


Nie inaczej jest w przypadku piątego już wcielenia cyfrowej wersji tego aparatu. Pomimo niewielkich rozmiarów aparatu producent zadbał o to, abyśmy nie mieli najmniejszych zastrzeżeń jeśli chodzi o jakość obsługi. Wszystkie niezbędne funkcje mamy pod ręką, zmiany parametrów ekspozycji nie sprawiają najmniejszych problemów. Jakość elementów sterujących stoi na bardzo wysokim poziomie. Sam korpus aparatu został wykonany z wytrzymałego stopu aluminium, które zostało pokryte czarnym, matowym lakierem. Już przy pierwszym kontakcie z aparatem nie mamy wątpliwości, że Ricoh spełni wymagania nawet najwybredniejszych fotografów.

Kultura pracy nowego aparatu serii GR stoi na wysokim poziomie. Uruchamia się szybko, bardzo dobrze reaguje na spust migawki. Pomiar światła, balans bieli działają bez najmniejszych zarzutów. Producent umożliwia także nadanie naszym zdjęciom charakterystycznego wyglądu poprzez użycie jednego z filtrów artystycznych. Jedyne czego byśmy sobie życzyli to lepszy tryb zdjęć seryjnych oraz bardziej rozbudowane funkcje filmowe.

W aparacie zawsze chodzi o jakość zdjęć. W przypadku kompaktu Ricoh GR ten aspekt również zasługuje na pochwały. Za obiektyw należą się producentowi po prostu brawa. Jedyne co możemy mu zarzucić to wyraźne winietowanie. Poza tym wszystkie elementy składające się na jakość obrazu stoją na bardzo dobrym poziomie. 16-megapikselowa matryca w rozmiarze APS-C sprawdza się w połączeniu z obiektywem po prostu świetnie. Jeżeli zależy nam na wyśrubowanych wynikach jakości obrazu to Ricoh GR jest wśród kieszonkowych kompaktów ścisłej czołówce.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o konkurencji. Wśród niedużych kompaktów z matrycą APS-C oprócz Ricoha znajdziemy takie propozycje: Fujifilm X100s, Nikon Coolpix A oraz Sigma DP Merill. Jeśli chodzi o koszty, to najnowszy GR już w dniu premiery był tańszy od wszystkich wymienionych tutaj aparatów. W tym momencie kosztuje około 3000 złotych i jest na równi z Nikonem Coolpiksem A. Jeżeli więc bardziej zależy nam na kieszonkowych wymiarach, niż na wizjerze (x100s), chcemy mieć oprócz niewielkich wymiarów, także bardzo dobrą jakość obrazu na ISO 800 i wyżej (Sigma DP Merill), to Ricoh GR jest na pewno aparatem dla nas.

+ ciekawe wzornictwo
+ bardzo dobra jakość wykonania
+ kieszonkowe rozmiary
+ duża liczba elementów sterujących
+ menu podręczne
+ wygodny nawigator
+ przycisk funkcyjny
+ wbudowana lampa błyskowa
+ matryca APS-C o rozdzielczości 16-megapikseli
+ dobrej jakości ekran
+ wydajny akumulator
+ złącze HDMI
+ rozdzielczość zestawu
+ dobrze skorygowana aberracja chromatyczna
+ dystorsja
+ praca pod słońce
+ prędkość działania
+ dobrze sprawujący się autofokus
+ przewidywalny pomiar światła
+ zdjęcia seryjne
+ filmowanie Full HD
+ niski poziom szumu na wysokich czułościach
+ bardzo dobra reprodukcja szczegółów
+ naturalna kolorystyka zdjęć
+ nieduże odstępstwa rzeczywistej czułości ISO od deklarowanej
+ szeroki zakres dynamiczny
+ niski poziom szumu na wysokich czułościach
+ szeroki zakres tonalny

- brak szybkich zdjęć seryjnych
- brak trybu panorama

Ricoh GR otrzymał w swojej klasie 74%Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Najnowszy przedstawiciel podstawowej linii bezlusterkowców systemu Fuji X stara się zaakcentować swoje filmowe aspiracje, które dotąd nie były mocną stroną tej serii aparatów japońskiego...
7
0
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Czy druga generacja A9 to na pewno niewielka aktualizacja, czy może jednak znaczący krok do świata zawodowych fotoreporterów? Po sesji w ośrodku sportowym, mamy już...
11
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)