Canon EOS 700D - Ergonomia i funkcje przycisków

Canon EOS 700D to już dziewiąta odsłona amatorskiej lusztrzanki japońskiego producenta. Najnowszy model oferuje 18-megapikselową matrycę CMOS w rozmiarze APS-C oraz dotykowy i odchylany ekran LCD o rozdzielczości ponad miliona punktów. Ponad to 700D może pochwalić się 5 kl/s i usprawnionym trybem autofokusa w trybie live view oraz podczas filmowania.

Autor: Patryk Wiśniewski

26 Lipiec 2013
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Pierwsze wrażenie

Canon EOS 700D wizualnie tylko nieznacznie odbiega od swojego poprzednika. Producent zdecydował się na zmianę kształtu lampy błyskowej. Canon EOS 700D to zgrabna, amatorska lustrzanka, którą z obiektywem kitowym spokojnie zmieścimy w większej torbie.

Aparat jest odpowiednio wyważony nawet z większymi i cięższymi szkłami. Przy masie około 600 g z baterią i karta pamięci 700D nie powinien męczyć podczas dłuższych wypraw zwłaszcza jeżeli korzystamy z lekkiej stałki lub obiektywu kitowego.

Największa zmiana jaką dostrzeżemy od razu przy pierwszym kontakcie z 700D to zupełnie nowe, zdecydowanie lepszy wykończenie. Canon 700D został wykonany ze stali nierdzewnej i żywicy poliwęglanowej. Wszystkie elementy konstrukcji ściśle przylegają do siebie. Dobrze prezentują się także antypoślizgowe okładziny na gripie.

Uchwyt jest dość wygodny nawet dla osób o dużych dłoniach. Dzięki wcięciu możemy wygodnie zahaczyć palce. Na tylnej ściance wyprofilowano także wygodne miejsce na kciuk.

Funkcje przycisków

Na górnej ściance z prawej strony umieszczono tarczę trybów ekspozycji. Tarcza po raz pierwszy w amatorskiej serii Canonów obraca się o 360 stopni, co jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem. Tuż obok znajduje się włącznik ON/OFF, który uruchamia także tryb filmowania, co ułatwia dostęp do tej funkcji.

Nad tarczą trybów znajdziemy przycisk ISO. Po jego wciśnięciu czułość zmieniamy tarczą nastaw, co jest szybkim i wygodnym rozwiązaniem. Dodatkowo czułość ISO jest wyświetlana w wizjerze, więc nie musimy odrywać od niego oka, aby ją zmienić.

Canon EOS 700D został wyposażony w jedną tarczę nastaw umieszczoną na górnej ściance tuż przy spuście migawki. Tarcza działa z wyczuwalnym skokiem i nie przełącza się przypadkowo.

Na tylnej ściance EOS-a 700D z lewej strony wizjera znajdziemy dwa przyciski: MENU i INFO. Pierwszy z nich uruchamia menu drugi pozwala na zmianę wyświetlanej informacji w trybie fotografowania, odtwarzania i podglądu na żywo.

Canon EOS 700D

Z prawej strony wizjera znajduje się przycisk uruchamiający tryb podglądu na żywo w trybie fotografowania i filmowanie w trybie film. Obsługujemy go w wygodny sposób kciukiem.

Idąc dalej znajdziemy dwa przyciski, które w trybie fotografowania służą do blokady ekspozycji i zmiany punktu autofokusa. W trybie odtwarzania odpowiadają one za powiększanie zdjęć i wyświetlanie miniatur.

Z prawej strony ekranu LCD znajduje się największa grupa przycisków, którą obsługujemy prawym kciukiem. Strzałki nawigatora w trybie fotografowania dają bezpośredni dostęp do balansu bieli, trybu autofokusa, stylu obrazu i napędu. Środkowy przycisk możemy zaprogramować w menu.

Nad nawigatorem znajduje się przycisk Q, za pomocą którego uruchamiamy menu podręczne. Znajdują się w nim najważniejsze funkcje fotograficzne w jednym miejscu. Tuż nad nim znalazł się przycisk korekty ekspozycji Av +/-.

Ponieważ EOS 700D oferuje tylko jedną tarczę nastaw, zaistniała potrzeba przełączania jej funkcji (czas/przysłona) w trybie manualnym. Służy do tego przycisk AV, który w pozostałych trybach pozwala na wprowadzenie korekty ekspozycji.

menu podręczne, przycisk Q

Pod nawigatorem swoje miejsce znalazły przyciski odtwarzania oraz kosz.

Ostatni przycisk o jakim należy wspomnieć znajduje się z lewej strony przedniej ścianki i obsługujemy go palcami lewej ręki. Pozawala on na włączenie podglądu głębi ostrości.

Ergonomia

Pod względem ergonomii użytkowania niewiele można zarzucić Canonowi 700D. Poza trochę topornie i głośno działającą tarczą nastaw i trochę zbyt płaskim gripem, co nie dla każdego będzie wadą, trudno się do czegoś więcej przyczepić.

Na plus należy natomiast zaliczyć menu podręczne i wyciągnięcie wielu funkcji na korpus. Poza tym 700D możemy pochwalić za wygodną pozycję kółka nastaw i przejrzyste rozmieszczenie elementów sterujących. Dużym udogodnieniem jest także czujnik oka, który wyłącza ekran informacyjny gdy zbliżymy się do wizjera.

Dużą wygodą jest także dotykowość ekranu, która bardzo ułatwia nam obsługę menu podręcznego.

Podsumowanie

Canon EOS 700D to solidnie wykonana amatorska lustrzanka. Poprawiono jakość użytych materiałów oraz ich fakturę. Tworzywo sztuczne robi bardzo solidne wrażenie, zostało także dobrze spasowane. Trudno też narzekać na ergonomię, która stoi na wysokim poziomie i pozwala na wygodne i sprawne fotografowanie.

+ dobra jakość wykonania

+ duża liczba funkcji wyciągniętych na korpus

+ wygodna pozycja kółka nastaw

+ przejrzyste rozmieszczenie elementów sterujących

+ menu podręczne Q

+ dedykowany przycisk ISO

+ czujnik oka

- zbyt płytki grip

- topornie działająca tarcza nastaw

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
23
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)