Fujifilm X100s - test

Fujifilm X100s to nieprzeciętny kompakt, przypominający klasyczne aparaty dalmierzowe. Druga generacja tego modelu oferuje matrycę X-Trans CMOS o rozdzielczości 16-megapikseli i rozmiarze APS-C oraz ten sam jasny, szerokokątny obiektyw Fujinon. Czy warto zamienić poprzednika lub wybrać tę propozycję zamiast bezlusterkowca? Zapraszamy do lektury naszego testu.

Autor: Patryk Wiśniewski

17 Maj 2013
Artykuł na: 38-48 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu

Menu X100 zostało podzielone na cztery zasadnicze części: Menu Fotografowania, Ustawiania i Menu odtwarzania. Menu w najnowszej propozycji Fujifilm nie nastręcza większych problemów i pozwala dość szybko odnaleźć interesujące nas parametry. W połączeniu z dość obszernym menu podręcznym otrzymujemy aparat, do którego obsługi dość szybko się przyzwyczajamy.

Menu podręczne

Menu fotografowania

Ustawienia

Menu filmowania

Menu odtwarzania

Tryby odtwarzania

Pod względem odtwarzania zdjęć propozycja Fujifilm oferuje wszystko co niezbędne. Do dyspozycji mamy samo zdjęcie, zdjęcia z informacjami, gwiazdki oraz miniaturkę z histogramem, informacjami i alarmem prześwietlenia. Poza tym przesuwając dźwignię na tylnej ściance mamy dostęp do innych informacji, w tym punktu AF.

Ponad to możemy wyświetlić miniaturki. Pierwsza z nich jest trochę bezużyteczna, a ostatnia daje nam tyle miniaturek, że trudno je ogarnąć. Właściwie najbardziej użyteczny widok to 9 miniaturek.

Producent poprawił powiększanie zdjęć. W X100s nie mamy już do czynienia z dość kłopotliwym powiększaniem zdjęć pionowych, o którym już wielokrotnie pisaliśmy. Zaawansowany kompakt, podchodzi do tego w tradycyjny sposób i nie musimy się kłopotać wchodzeniem do menu głównego aby zdjęcie powiększyło się na cały ekran. Dodano także przewijanie powiększeń co jest bez wątpienia przydatną funkcją

Podsumowanie

Producent poprawił wszystkie mankamenty poprzednika. X100s oferuje obszerne mneu podręczne, przejrzyste menu główne oraz poprawiony tryb odtwarzania zdjęć. Dodatkowo na plus możemy zaliczyć możliwość wywoływania RAW-ów.

+ obszerne menu podręczne

+ wywoływanie plików RAW

+ alarm obszarów prześwietlonych

+ przewijanie powiększeń

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
23
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły