Pentax K-30 - test

Pentax K-30 to niewielka, uszczelniona lustrzanka, która została zaprezentowana w maju bieżącego roku. Pomimo swoich skromnych wymiarów, nowy Pentax kryje w sobie szereg zaawansowanych funkcji fotograficznych. Zapraszamy do lektury naszego testu.
0
Patryk Wiśniewski
2 Listopad 2012
Artykuł na: 29-37 minut

7. Podsumowanie

Pentax K-30 to bez wątpienia bardzo ciekawa propozycja na rynku lustrzanek amatorskich. Producent po próbach z bezlusterkowcami, zdecydował się wrócić do tego co mu wychodzi najlepiej. K-30 to wjątkowa propozycja jeśli chodzi o lustrzanki APS-C. Niewielki korpus z bagnetem K został w taki sposób zaprojektowany, że obsługujemy go bez najmniejszych problemów. Ponadto producent zadbał o uszczelnienia, co w tej klasie zdecydowanie wyróżnia K-30.

Bardzo dużym plusem na tle konkurencji jest obecność wizjera o pokryciu 100% kadru. Pryzmat pentagonalny wysokiej klasy zapewnia jasny i klarowny obraz. Tego typu parametry oferuje Nikon D7000, a nie najbliższa konkurencja Pentaksa.

Jeśli chodzi o jakość obrazu również nie możemy narzekać. Sprawdzona konstrukcja w postaci 16-megapikselowej matrycy APS-C oraz nowe procesory obróbki obrazu radzą sobie bardzo dobrze. Dzięki temu przyszli użytkownicy małego Pentaksa mogą swobodnie fotografować do czułości ISO 1600. W połączeniu ze stałoogniskowymi obiektywami na bagnet K, otrzymamy bardzo dobry i nieduży zestaw.

Nie też zastrzeżeń do kultury pracy z K-30. Wszystkie elementy sterujące zostały przez producenta bardzo dobrze rozmieszczone. Szeroka funkcjonalność, jaką daje nam nowa lustrzanka Pentaksa dotyczy nie tylko fotografowania, ale także trybu odtwarzania. Zdjęcia i filmy możemy obrabiać z poziomu korpusu w całkiem wygodny sposób.

Pentax K-30 to bardzo udany aparat japońskiego producenta. Oferuje wszystko to, czego zaawansowany użytkownik może wymagać od tego typu propozycji. Bardzo dobra ergonomia, dobra jakość zdjęć, świetny wizjer i to wszystko zamknięte w niewielkim, uszczelnionym body. Do pełni szczęścia brakuje pełnej klatki, ale w tym momencie system z bagnetem K nie oferuje tego typu aparatu.


+ jakość wykonania
+ duża liczba elementów sterujących
+ uszczelnienia
+ przyciski funkcyjne
+ obszerne menu podręczne
+ możliwość zasilania bateriami AA
+ dobrej klasy ekran LCD
+ wizjer o pokryciu 100%
+ pomiar światła
+ zdjęcia seryjne
+ zgrywanie zdjęć seryjnych
+ celny autofokus
+ duża liczba trybów ekspozycji
+ rozbudowany tryb filmowy
+ obecność filtrów cyfrowych
+ rozbudowane możliwości obróbki obrazu
+ szumy do czułości ISO 1600
+ reprodukcja szczegółów do czułości ISO 1600
+ reprodukcja kolorów

- zbyt daleko odsunięta tylna tarcza nastaw
- brak złącza HDMI
- niska wydajność baterii
- wolne uruchamianie i wybudzanie
- niskiej jakości pasek dodawany do zestawu
- balans bieli w świetle żarowym

Pentax K-30 otrzymał w swojej klasie 75%Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Szybka i kompaktowa Leica Q to dziś jeden z ulubionych aparatów fotografów ulicznych. W drugiej generacji udoskonalono...
21
2
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Po pełnej klatce przyszła pora na APS-C. Nikon pozbywa się lustra z korpusów średniej półki, a nowy Z50 ma być odpowiednikiem linii D7000 z mniejszym i lżejszym...
11
0
Sony A6400 - test aparatu
Sony A6400 - test aparatu
Następca modelu A6300 ma być doskonałym aparatem dla wymagającego amatora i pierwszym wyborem vlogera. Ciągle jednak pod pewnymi względami ustępuje obecnemu od dwóch...
6
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)