Pentax K-30 - test

Pentax K-30 to niewielka, uszczelniona lustrzanka, która została zaprezentowana w maju bieżącego roku. Pomimo swoich skromnych wymiarów, nowy Pentax kryje w sobie szereg zaawansowanych funkcji fotograficznych. Zapraszamy do lektury naszego testu.
0
Patryk Wiśniewski
2 Listopad 2012
Artykuł na: 29-37 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu
Menu Pentaksa K-30 prezentuje się dokładnie tak samo jak w innych aparatach tego producenta. Obsługuje się je wygodnie, jest przejrzyste, ale archaiczny wygląd można by już odświeżyć. Menu zostało podzielone na pięć części.

obszerne menu podręczne


Menu fotografowania
W tym menu możemy ustawić wszystkie podstawowe funkcje w aparacie oraz zdefiniować zielony przycisk na górnej ściance.


Menu filmowania
Pentax nie ma szeroko rozbudowanego menu filmowania. Możemy w nim zmienić jakość nagrywania czy tryb ekspozycji.


Ustawienia
W tym menu mamy dostęp do takich funkcji jak język, data czy wersja oprogramowania.


Menu odtwarzania
Menu odtwarzania w Pentaksie K-30 nie jest zbyt obszerne, ale nie ma potrzeby jego większego rozszerzania. Bardzo szeroki zakres możliwości mamy z poziomu trybu odtwarzania.Menu ustawień osobistych
Aparat daje bardzo szerokie pole manewru w zakresie ustawień osobistych. Oprócz wcześniej wspomnianego przycisku programowalnego, który możemy zdefiniować w menu fotografowania, w osobnej zakładce użytkownik dostaje opcje personalizacji aparatu.


Tryby odtwarzania
Lustrzanka japońskiego producenta oferuje szeroki zakres trybów odtwarzania, zdjęcia możemy powiększać, pomniejszać, wyświetlać kolejne foldery, wybierać liczbę miniatur oraz ilość pokazywanych informacji. Ponadto aparat oferuje możliwość wywołania RAW-a.


Podsumowanie
Menu Pentaksa K-30 zostało zaprojektowane w przemyślany sposób. Jego obsługa nie sprawia problemów. Dzięki dużej liczbie elementów sterujących oraz obecności obszernego menu podręcznego w głównym menu pojawiamy się bardzo rzadko. Jedyne co można zarzucić Pentaksowi to walory estetyczne, ale jest to marginalny problem.

+ przejrzyście zaprojektowane menu
+ łatwa obsługa
+ duże możliwości w trybie odtwarzania

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Po pełnej klatce przyszła pora na APS-C. Nikon pozbywa się lustra z korpusów średniej półki, a nowy Z50 ma być odpowiednikiem linii D7000 z mniejszym i lżejszym...
10
0
Sony A6400 - test aparatu
Sony A6400 - test aparatu
Następca modelu A6300 ma być doskonałym aparatem dla wymagającego amatora i pierwszym wyborem vlogera. Ciągle jednak pod pewnymi względami ustępuje obecnemu od dwóch...
6
2
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Najnowszy Canon EOS M6 Mark II, to obok modelu 90D jedyny na rynku aparat z matrycą APS-C o rozdzielczości 32 Mp. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
8
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)