Pentax K-30 - test

Pentax K-30 to niewielka, uszczelniona lustrzanka, która została zaprezentowana w maju bieżącego roku. Pomimo swoich skromnych wymiarów, nowy Pentax kryje w sobie szereg zaawansowanych funkcji fotograficznych. Zapraszamy do lektury naszego testu.
0
Patryk Wiśniewski
2 Listopad 2012
Artykuł na: 29-37 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu
Menu Pentaksa K-30 prezentuje się dokładnie tak samo jak w innych aparatach tego producenta. Obsługuje się je wygodnie, jest przejrzyste, ale archaiczny wygląd można by już odświeżyć. Menu zostało podzielone na pięć części.

obszerne menu podręczne


Menu fotografowania
W tym menu możemy ustawić wszystkie podstawowe funkcje w aparacie oraz zdefiniować zielony przycisk na górnej ściance.


Menu filmowania
Pentax nie ma szeroko rozbudowanego menu filmowania. Możemy w nim zmienić jakość nagrywania czy tryb ekspozycji.


Ustawienia
W tym menu mamy dostęp do takich funkcji jak język, data czy wersja oprogramowania.


Menu odtwarzania
Menu odtwarzania w Pentaksie K-30 nie jest zbyt obszerne, ale nie ma potrzeby jego większego rozszerzania. Bardzo szeroki zakres możliwości mamy z poziomu trybu odtwarzania.Menu ustawień osobistych
Aparat daje bardzo szerokie pole manewru w zakresie ustawień osobistych. Oprócz wcześniej wspomnianego przycisku programowalnego, który możemy zdefiniować w menu fotografowania, w osobnej zakładce użytkownik dostaje opcje personalizacji aparatu.


Tryby odtwarzania
Lustrzanka japońskiego producenta oferuje szeroki zakres trybów odtwarzania, zdjęcia możemy powiększać, pomniejszać, wyświetlać kolejne foldery, wybierać liczbę miniatur oraz ilość pokazywanych informacji. Ponadto aparat oferuje możliwość wywołania RAW-a.


Podsumowanie
Menu Pentaksa K-30 zostało zaprojektowane w przemyślany sposób. Jego obsługa nie sprawia problemów. Dzięki dużej liczbie elementów sterujących oraz obecności obszernego menu podręcznego w głównym menu pojawiamy się bardzo rzadko. Jedyne co można zarzucić Pentaksowi to walory estetyczne, ale jest to marginalny problem.

+ przejrzyście zaprojektowane menu
+ łatwa obsługa
+ duże możliwości w trybie odtwarzania

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
W nasze ręce wpadł już produkcyjny model najnowszego bezlusterkowca APS-C Nikona. Zobaczcie jak radzi sobie w praktyce.
8
13
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja modelu SL, wprowadzająca usprawnienia niemal na każdej płaszczyźnie, ma być klejnotem w koronie systemu L-Mount, będąc przy okazji cieszącym oko,...
10
27
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)