Nokia 808 PureView - Jakość zdjęć

Nokia 808 PureView to smartfon wyposażony w aparat o niespotykanej w urządzeniach tego typu rozdzielczości 41 megapikseli, oferujący wiele zaawansowanych funkcji znanych z aparatów kompaktowych. Sprawdziliśmy jak sprzęt sprawdza się w praktyce oraz porównaliśmy go z iPhonem 4S, który może być dla niego konkurencją.

Autor: Marcin Grabowiecki

17 Sierpień 2012
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Na niskich czułościach aparat radził sobie znakomicie. Poniższy portret został zrobiony na ISO 64 w trybie automatycznym. Odcienie skóry zostały odwzorowane w naturalny sposób, a szczegóły w najjaśniejszych partiach obrazu pozostały czytelne.

ISO 64, pełny kadr, obok powiększenie 1/1

Drugi portret wykonaliśmy na pełnej rozdzielczości w trybie czarno-białym na ISO 160. Widać na nim dobrze szczegóły zarówno w jasnych partiach jak i w ciemnych tonach. Pomiędzy nimi jest miejsce na szeroką gamę szarości.

ISO 160, pełny kadr, obok powiększenie 1/1

Sprawdziliśmy także jak Nokia 808 radzi sobie na wysokich czułościach. Poniższe zdjęcie zostało zrobione na ISO 1600 w pełnej rozdzielczości. Aparat poprawnie naświetlił zdjęcie, niestety wysoka czułość spowodowała jego zaszumienie. Nieduży szum widoczny jest szczególnie w ciemnych partiach zdjęcia. Mimo wszystko jakość obrazu uznaliśmy za zadowalającą.

ISO 1600, pełny kadr, obok powiększenie 1/1

Drugie zdjęcie wykonaliśmy w trybie PureView, również na czułości 1600.

ISO 1600, pełny kadr, obok powiększenie 1/1

Ostatnim zdjęciem sprawdzającym zachowanie aparatu na wysokich czułościach jest portret we wnętrzu wykonany na ISO 800. Szum jest widoczny, natomiast jego rozkład jest przyjemny dla oka.

W mieście sfotografowaliśmy w trybie automatycznym typową scenkę. Kolory zostały zreprodukowane poprawnie. Błękity i zielenie są nasycone, podobnie jest z czerwienią.

ISO 64, pełny kadr, obok powiększenie 1/1

W ogrodzie wykonaliśmy fotografię, na której chcieliśmy się przyjrzeć głębi ostrości. Jak widać na poniższym zdjęciu (wykonanym na przesłonie 2,4) udało nam się uzyskać przyjemne rozmycie drugiego planu.

ISO 100, f/2.4, pełny kadr, poniżej powiększenie 1/1

Reprodukcję najjaśniejszych świateł analizowaliśmy na zdjęciu białego żyrandolu na białym suficie. Trzeba przyznać, że Nokia w tej sytuacji poradziła sobie bardzo dobrze. Na zdjęciu nie ma przepalonych fragmentów, a faktura białego papieru lampy widoczna jest na całej jej powierzchni.

ISO 320, pełny kadr, obok powiększenie 1/1

W naszym teście nie mogło zabraknąć zdjęć z lampą błyskową. Na zdjęciu poniżej widać, że lampa dała wystarczającą ilość światła potrzebną do oświetlenia twarzy. Poprawna ekspozycja pozwoliła na zachowanie szczegółów na drugim planie.

ISO 125, pełny kadr, obok powiększenie 1/1

Sprawdziliśmy także czy za pomocą smartfona Nokii możliwe jest uzyskanie flary. Efekty prezentujemy poniżej.

ISO 80, pełny kadr, obok powiększenie 1/1

Na koniec tej części testu porównaliśmy także oryginalne zdjęcie z wykonanym w czerni i bieli oraz sepii.

ISO 64, porównanie trzech trybów: normalny, poniżej wersja czarno-biała i w sepii
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)