Nokia 808 kształtem i wielkością nie odbiega od innych smartfonów dostępnych na rynku. Obudowa telefonu wykonana jest z matowego plastiku (my otrzymaliśmy do testów kolor czerwony, dostępny jest jeszcze kolor biały i czarny). To co ją wyróżnia to wystający fragment, w którym ukryta jest matryca, obiektyw oraz lampa błyskowa. Nie jest to najzgrabniejsze rozwiązanie. Zgrubienie obudowy przypomina nieforemną narośl. Z tego powodu może kojarzyć się ze starymi latarkami na płaskie kwadratowe baterie.
Ukrycie aparatu w grubszej części obudowy nie jest też dobrym pomysłem, z tego powodu, że to właśnie za tą część chwytamy instynktownie chcąc zapewnić sobie stabilny uchwyt. Chociaż projekt telefonu jest prosty i minimalistyczny, trudno mu pod tym względem konkurować z iPhonem 4S.
Na boku plastikowej obudowy smartfona Nokii znajduje się przycisk blokady oraz umożliwiający szybkie przejście w tryb fotografowania i zarazem wyzwolenie migawki. Trzeci przycisk odpowiedzialny jest za przybliżanie fotografowanego obiektu. W górnej części urządzenia umiejscowione są gniazda USB, HDMI oraz słuchawkowe. Dotykowy wyświetlacz wykonany został w technologii AMOLED.
Obsługa aparatu w trybie fotografowania odbywa się wyłącznie dzięki dotykowemu ekranowi, z którego powinno się korzystać w pozycji poziomej.
Z prawej strony ekranu znajduje się ikonka służąca do zmiany aparatu na kamerę, poniżej ikonka do wyzwalania migawki, a na samym dole ikonka umożliwiająca dostęp do biblioteki ze zdjęciami.
Z lewej strony ekranu umiejscowionych jest pięć ikonek, które umożliwiają (od góry):
- zmianę trybu lampy błyskowej (włączona, automatyczna, wyłączona, lampa z redukcją efektu czerwonych oczu)
- korekcję ekspozycji (w przedziale +/-4 EV), w tym trybie, na dole ekranu pojawia się nieduży histogram, którego zadaniem jest pomoc w dobraniu odpowiedniej ekspozycji
- ustawienie balansu bieli (Zachmurzenie, Żarówka, Słońce, Jarzeniowe, Tryb auto)
- wybór czułości (w przedziale 50-1600 ISO plus tryb automatyczny)
- włączenie filtra szarego