Olympus XZ-1 - test

Na tegorocznych targach CES Olympus przedstawił pierwszy z kompaktów serii XZ, model XZ-1. Aparat charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, nieprzeładowaną 10-megapikselową matrycą oraz wyjątkowo jasną optyką Zuiko 28-112 mm, f/1.8-2.5. Oprócz wysokiej jakości zdjęć, możemy spodziewać się świetnej jakości filmów HD 720p.

Autor: Damian Bednarzak

18 Luty 2011
Artykuł na: 38-48 minut

5. Menu i tryby odtwarzania.

Tradycyjnie dla Olympusów fotografowanie ułatwia szybie menu funkcyjne. Znajdują się w nim najczęściej zmieniane ustawienia i parametry, jak np. czułość ISO, balans bieli czy tryb pracy AF. Menu wyświetla się na tle podglądu na żywo i nie przeszkadza podczas kadrowania.

Menu

Menu główne nie jest tak rozbudowane jak w cyfrowych PEN-ach. Dzięki temu zyskało na przejrzystości, łatwiejsza jest także obsługa aparatu. Z menu wykluczono pozycje szczegółowo opisujące funkcje pokręteł czy programowalnych przycisków, na czym ucierpiały możliwości personalizacyjne aparatu. Menu zostało podzielone na cztery zakładki: Menu aparatu, Menu film, Playback menu oraz Menu ustawień. Nareszcie w menu pojawiły się dodatkowe kolory, porządkując, rozświetlając i uatrakcyjniając jego wygląd. Całość menu przedstawiamy na poniższej animacji:

menu główne

Tryb odtwarzania

Tryb odtwarzania prezentuje się także skromnie. Oczywiście możemy wyświetlać pojedyncze zdjęcie oraz miniaturę z histogramem i szczegółami, ale brakuje trybu pełnoekranowego zdjęcia z informacjami o przysłonie, czasie migawki oraz czułości ISO. W przypadku miniatur także mamy ograniczone możliwości, wyświetlane są one w 5 rzędach po 4 zdjęcia (20 miniatur).

tryb odtwarzania

Podsumowanie działu

Olympusa należy pochwalić za przydatne menu funkcyjne oraz uporządkowane i o poprawionym wyglądzie menu główne. Opcji nie ma zbyt dużo, co przypadnie do gustu początkującym użytkownikom. Zaawansowanym miłośnikom fotografii może brakować szczegółowych ustawień, jak np. precyzyjnej konfiguracji pokręteł i przycisków.

+ menu funkcyjne

+ uporządkowne i przejrzyste menu główne

- skromny tryb odtwarzania

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
24
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Druga generacja tego nie-do-końca-klasycznego tele to ważne zmiany, które przybliżają go do segmentu profesjonalnego. A pod niektórymi względami nawet je wyprzedza. Co potrafi i dla kogo jest...
40
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja OM System OM-1 przynosi nowe funkcje i jeszcze większą wydajność. Sprawdzamy, jak najnowszy flagowy aparat systemu Micro 4/3 spisuje się w praktyce.
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)