Olympus XZ-1 - test

Na tegorocznych targach CES Olympus przedstawił pierwszy z kompaktów serii XZ, model XZ-1. Aparat charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, nieprzeładowaną 10-megapikselową matrycą oraz wyjątkowo jasną optyką Zuiko 28-112 mm, f/1.8-2.5. Oprócz wysokiej jakości zdjęć, możemy spodziewać się świetnej jakości filmów HD 720p.

Autor: Damian Bednarzak

18 Luty 2011
Artykuł na: 38-48 minut

4. Budowa i obsługa

Optyka i sensor

Bez wątpienia najciekawszym elementem XZ-1 jest obiektyw. Przy 4-krotnym zoomie zaczynającym się od 28 mm oferuje on niespotykaną jasność: f/1.8-2.5. Powoduje to, że na matrycę pada duża ilość światła - w sam raz do fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych. Podczas transportu obiektyw tylko delikatnie wystaje poza obrys obudowy, natomiast po włączeniu aparatu wysuwa się dosyć znacznie.

Matryca nowego Olympusa stanowi również nieszablonową konstrukcję. Posiada 10 mln efektywnych pikseli umieszczonych na dosyć dużej powierzchni (1/1,63"), typ sensora to CCD. Dzięki stosunkowo dużemu rozmiarowi komórek światłoczułych możemy spodziewać się dobrego zachowania na wysokich ISO. Zakres dostępnych czułości wynosi ISO 100-800 w trybie Auto ISO oraz 100-6400 podczas wybierania ręcznego.

ekw. 77 mm, od góry: f/2,2, f/4, f/5.6

Jak widać na powyższych wycinkach tablicy testowej, układ obiektyw-matryca potrafi rejestrować około 1850 LPH (lini na wysokość kadru). Najlepsze rezultaty uzyskamy po delikatnym przymknięciu obiektywu - o niecałą działkę przysłony.

Obiektyw nieźle spisuje się w fotografii makro, ale tak jak w większości obecnie produkowanych kompaktów, przednią soczewką niemal rozgniatamy fotografowany przedmiot.

Monitor

W XZ-1 znajdziemy 3-calowy monitor OLED (Organic Light-Emitting Diode) o rozdzielczości 610 tys. punktów. Obraz na monitorze charakteryzuje się dobrą jakością, choć trochę mu brakuje do standardu jaki reprezentuje wyświetlacz w Lumiksie LX5. Obraz jest klarowny, ale barwy mogłyby być lepiej odwzorowywane. Jasność monitora możemy dopasować w menu głównym.

3-calowy monitor OLED

Lampa błyskowa

Identycznie jak w LX5, lampa błyskowa blokowana jest mechaniczną zapadką znajdującą się na tylnej ściance aparatu. Producent nie podaje mocy lampy, ale patrząc na dosyć niewielki palnik, możliwości fotografowania z lampa oceniamy na raczej przeciętne. Co ciekawe, wśród trybów pracy lampy znajdziemy manualne ustawienie mocy na: Full, 1/4, 1/16, 1/64. Zaawansowani miłośnicy fotografii mogą dokupić zewnętrzną lampę błyskową znacznie rozszerzającą możliwości robienia zdjęć w słabo oświetlonych wnętrzach.

energicznie wyskakująca lampa błyskowa
zdjęcie wykonane z pomocą wbudowanej lampy błyskowej

Zasilanie i pamięć

Nowego Olympusa możemy ładować z portu USB lub przy pomocy dedykowanej ładowarki, do której podłączamy tradycyjny kabel PC-USB. Bateria ma pojemność 925 mAh i wystarcza na wykonanie około 300-350 zdjęć. Pod wygodną klapką znajduje się również slot kart pamięci SD/SDHC/SDXC.

slot baterii i karty pamięci

Złącza

Olympus wyposażony jest w dwa złącza: PC-USB/AV oraz mini HDMI. Znajdują się one pod plastikową klapką na prawej ściance aparatu. Niestety w zestawie nie ma kabla HDMI. Nad monitorem znajdziemy wspomniany wcześniej port akcesoriów pierwszego typu. Możemy do niego podłączyć wizjer elektroniczny oraz oświetlenie do fotgrafii makro, nie obsłuży on jednak najnowszego modułu PENPAL służącego do bezprzewodowego przesyłania zdjęć.

zlącza

Podsumowanie działu

Nowy kompakt Olympusa może poszczycić się bardzo jasną optyką oraz nieprzeładowaną "megapikselami" matrycą. Zarówno zakres ogniskowych jak i światło obiektywu plasuje aparat przed takimi konstrukcjami jak Panasonic LX5 oraz Samsung EX1. Uwagę zwraca także duży, lecz mający problem z wierną reprodukcją barw, monitor OLED.

+ jasny obiektyw i.Zuiko 6-24 mm f/1.8-2.5

+ 10 MP matryca CCD 1/1.63"

+ duża powierzchnia monitora

- niewielka lampa błyskowa

- kolorystyka wyświetlacza

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
20
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Druga generacja tego nie-do-końca-klasycznego tele to ważne zmiany, które przybliżają go do segmentu profesjonalnego. A pod niektórymi względami nawet je wyprzedza. Co potrafi i dla kogo jest...
40
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja OM System OM-1 przynosi nowe funkcje i jeszcze większą wydajność. Sprawdzamy, jak najnowszy flagowy aparat systemu Micro 4/3 spisuje się w praktyce.
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)