Sigma DP2s - test

Sigma DP2s jest udoskonaloną wersją poprzednika, modelu DP2. Poprawiono pracę układu AF oraz wprowadzono tryb oszczędności energii. Bez zmian pozostały matryca (Foveon X3) oraz jasny, stałoogniskowy obiektyw 24,2 mm f/2,8. Kompakt Sigmy to bardzo ciekawe połączenie dużej matrycy oraz eleganckiego wyglądu i kieszonkowych wymiarów.
Sigma DP1 oraz DP2 to kompakty, które nie miały rywalizować ze sobą, a dawać możliwość wybrania obiektywu bardziej odpowiedniego do stylu fotografowania. W DP1 znajdziemy szerokokątny zoom (ekw. 28 mm) o raczej przeciętnym świetle f/4, natomiast model DP2 (oraz testowany DP2s) wyposażony jest w obiektyw o standardowej ogniskowej (ekw. 41 mm) i świetle f/2,8. Pierwszy z nich będzie się dobrze sprawował w fotografii krajobrazowej, a drugi w np. fotografii ulicznej.

Zaletą Sigmy DP2s jest również stosunkowo duża matryca (crop 1,7x) o odmiennej budowie niż tradycyjne CCD czy CMOS. Nazywa się Foveon X3, jej cechą wyróżniającą jest fakt, że składa się z trzech warstw rejestrujących po jednej z barw podstawowych (RGB), tak jak ma to miejsce w przypadku filmu kolorowego. Szerzej o tym w dalszej części testu.

Test został podzielony na następujące części:


słowa kluczowe:
 
 
Komentarze
Polecane artykuły
Czy filmy małoobrazkowe sprawdzą się we współczesnej fotografii krajobrazu?
18 Wrz 2018
Aparaty analogowe dają możliwość niedrogiego rozpoczęcia przygody z bardziej świadomym fotografowaniem. Czy jednak w obecnych czasach film nadal może konkurować z cyfrą pod względem jakości obrazu?
1
Panasonic GH5, GH5S i G9 - mistrzowskie trio
28 Sie 2018
Linia topowych korpusów Panasonic to dziś propozycja zarówno dla wymagających filmowców jak i profesjonalnych fotografów. Przyglądamy się bliżej flagowym modelom.
0
“Każde spotkanie z nimi jest wspaniałym przeżyciem”. O fotografowaniu niedźwiedzi opowiada Marcin Dobas
10 Sie 2018
Fotografia dzikich zwierząt to nie sport dla wybranych. Zapierające dech w piersiach ujęcia natury są w zasięgu większości z nas. Trzeba tylko dobrze się przygotować, planować i wiedzieć gdzie szukać interesujących nas osobników. O tym, jak fotografować dzikie niedźwiedzie opowiada fotograf i podróżnik, Marcin Dobas.
0
Notebook z górnej półki czy budżetowy monitor graficzny? O to, co lepiej sprawdzi się w edycji zdjęć zapytaliśmy eksperta
31 Lip 2018
Czy dobry notebook jest wystarczający do zawodowej pracy fotograficznej? Jak wypada w zestawieniu z najtańszymi na rynku monitorami graficznymi?  Na co zwracać uwagę przy wyborze monitora? Zapytaliśmy o to eksperta, Radka Witana ze sklepu Wzorniki.eu.
0