Sigma DP2s - test

Sigma DP2s jest udoskonaloną wersją poprzednika, modelu DP2. Poprawiono pracę układu AF oraz wprowadzono tryb oszczędności energii. Bez zmian pozostały matryca (Foveon X3) oraz jasny, stałoogniskowy obiektyw 24,2 mm f/2,8. Kompakt Sigmy to bardzo ciekawe połączenie dużej matrycy oraz eleganckiego wyglądu i kieszonkowych wymiarów.
Sigma DP1 oraz DP2 to kompakty, które nie miały rywalizować ze sobą, a dawać możliwość wybrania obiektywu bardziej odpowiedniego do stylu fotografowania. W DP1 znajdziemy szerokokątny zoom (ekw. 28 mm) o raczej przeciętnym świetle f/4, natomiast model DP2 (oraz testowany DP2s) wyposażony jest w obiektyw o standardowej ogniskowej (ekw. 41 mm) i świetle f/2,8. Pierwszy z nich będzie się dobrze sprawował w fotografii krajobrazowej, a drugi w np. fotografii ulicznej.

Zaletą Sigmy DP2s jest również stosunkowo duża matryca (crop 1,7x) o odmiennej budowie niż tradycyjne CCD czy CMOS. Nazywa się Foveon X3, jej cechą wyróżniającą jest fakt, że składa się z trzech warstw rejestrujących po jednej z barw podstawowych (RGB), tak jak ma to miejsce w przypadku filmu kolorowego. Szerzej o tym w dalszej części testu.

Test został podzielony na następujące części:


słowa kluczowe:
 
 
Komentarze
Polecane artykuły
Przetestuj aparat Fujifilm XF10 - opinia Jakuba Barańskiego
9 Lis 2018
Fujifilm XF10 - mały kompakt z dużą matrycą i jasnym obiektywem. Czy ten aparat jest w stanie zastąpić lustrzankę podczas górskich wędrówek? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia drugi testujący, Jakub Barański.
1
Mikro Cztery Trzecie okiem zawodowców. Ambasadorzy Olympus opowiadają o swoich ulubionych szkłach
8 Lis 2018
Mikro Cztery Trzecie to nie tylko aparaty, ale przede wszystkim świetne, wyjątkowe obiektywy, które wielu fotografów skłoniły do przesiadki na mniejszy system. O zaletach swoich ulubionych szkieł, bez których nie potrafiliby już się obejść, opowiadają nam Krysztof Śliwak, Ireneusz Walędzik i Łukasz Bożycki.
0
Zanim kupisz: kluczowe cechy monitora dla fotografa
1 Lis 2018
Na co warto zwrócić uwagę wybierając monitor do edycji zdjęć? Które parametry i funkcje są najbardziej istotne? Na przykładzie serii BenQ SW pokazujemy kluczowe cechy monitora dla fotografa.
2
Panasonic Lumix GX9 - wszędzie tam, gdzie ty
29 Paź 2018
Kompaktowy następca modelu GX8 to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają narzędzia do kreatywnego działania i dyskretnego partnera do codziennej fotografii.
0