Sigma DP2s - test

Sigma DP2s jest udoskonaloną wersją poprzednika, modelu DP2. Poprawiono pracę układu AF oraz wprowadzono tryb oszczędności energii. Bez zmian pozostały matryca (Foveon X3) oraz jasny, stałoogniskowy obiektyw 24,2 mm f/2,8. Kompakt Sigmy to bardzo ciekawe połączenie dużej matrycy oraz eleganckiego wyglądu i kieszonkowych wymiarów.
Sigma DP1 oraz DP2 to kompakty, które nie miały rywalizować ze sobą, a dawać możliwość wybrania obiektywu bardziej odpowiedniego do stylu fotografowania. W DP1 znajdziemy szerokokątny zoom (ekw. 28 mm) o raczej przeciętnym świetle f/4, natomiast model DP2 (oraz testowany DP2s) wyposażony jest w obiektyw o standardowej ogniskowej (ekw. 41 mm) i świetle f/2,8. Pierwszy z nich będzie się dobrze sprawował w fotografii krajobrazowej, a drugi w np. fotografii ulicznej.

Zaletą Sigmy DP2s jest również stosunkowo duża matryca (crop 1,7x) o odmiennej budowie niż tradycyjne CCD czy CMOS. Nazywa się Foveon X3, jej cechą wyróżniającą jest fakt, że składa się z trzech warstw rejestrujących po jednej z barw podstawowych (RGB), tak jak ma to miejsce w przypadku filmu kolorowego. Szerzej o tym w dalszej części testu.

Test został podzielony na następujące części:


słowa kluczowe:
 
 
Komentarze
Polecane artykuły
Wakacyjny niezbędnik 2018. Zobacz, co warto zabrać ze sobą na fotograficzny wypad
5 Lip 2018
Lato i wakacyjne wyjazdy to świetny czas na doskonalenie fotograficznych umiejętności. Co można, co warto, a co trzeba spakować w tym roku do wakacyjnej torby? Sprawdźcie nasze typy!
1
10 cech idealnego aparatu na wakacje. Sprawdź zanim kupisz
3 Lip 2018
Wszystkim zależy na jakościowych zdjęciach z wakacji. Warto więc wyposażyć się w aparat dobry, ale w rozsądnej cenie. Radzimy, na jakie cechy zwracać uwagę, by podjąć dobrą decyzję.
0
Święta trójca, czyli szkła Olympus ze światłem f/1.2 pod lupą
29 Cze 2018
Dwa lata temu Olympus otworzył nowy rozdział optyki w systemie Mikro Cztery Trzecie prezentując swój pierwszy kierowany do profesjonalistów model ze światłem f/1.2. Dziś linia ta rozszerzyła się już do 3 obiektywów o ekwiwalentach 34, 50 i 90 mm. Zobaczcie czym różnią się od modeli ze światłem f/1.8.
10
Filtry robią różnicę. Zobacz, jakie modele sprawdzą się podczas wakacyjnych foto-eskapad
27 Cze 2018
W przypadku kompletowania sprzętu fotograficznego na wakacje nie zawsze myślimy o filtrach. Warto to zmienić. Przeglądamy ofertę marki Hoya i podpowiadamy, jakie filtry zawsze warto mieć przy sobie.
2