Sigma DP2s - test

Sigma DP2s jest udoskonaloną wersją poprzednika, modelu DP2. Poprawiono pracę układu AF oraz wprowadzono tryb oszczędności energii. Bez zmian pozostały matryca (Foveon X3) oraz jasny, stałoogniskowy obiektyw 24,2 mm f/2,8. Kompakt Sigmy to bardzo ciekawe połączenie dużej matrycy oraz eleganckiego wyglądu i kieszonkowych wymiarów.
Sigma DP1 oraz DP2 to kompakty, które nie miały rywalizować ze sobą, a dawać możliwość wybrania obiektywu bardziej odpowiedniego do stylu fotografowania. W DP1 znajdziemy szerokokątny zoom (ekw. 28 mm) o raczej przeciętnym świetle f/4, natomiast model DP2 (oraz testowany DP2s) wyposażony jest w obiektyw o standardowej ogniskowej (ekw. 41 mm) i świetle f/2,8. Pierwszy z nich będzie się dobrze sprawował w fotografii krajobrazowej, a drugi w np. fotografii ulicznej.

Zaletą Sigmy DP2s jest również stosunkowo duża matryca (crop 1,7x) o odmiennej budowie niż tradycyjne CCD czy CMOS. Nazywa się Foveon X3, jej cechą wyróżniającą jest fakt, że składa się z trzech warstw rejestrujących po jednej z barw podstawowych (RGB), tak jak ma to miejsce w przypadku filmu kolorowego. Szerzej o tym w dalszej części testu.

Test został podzielony na następujące części:


słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Michał „Massa” Mąsior: Czy kogokolwiek interesują Twoje zdjęcia?
12 Lut 2019
Świat profesjonalnej fotografii jest trudny. Mit wolnego zawodu przyciąga jednak wielu. Plan, by żyć i zarabiać na swojej pasji jest piękny, choć niełatwy do zrealizowania. Początkowo świetnie zapowiadające się „nowe życie” weryfikowane jest przez wiele czynników. Warto przeczytać, żeby nie wpaść w pułapkę.
16
S jak specjalista - Lumix S1 i S1R
30 Sty 2019
Wygląda na to, że liderom rynku bezlusterkowców wyrasta właśnie poważna konkurencja. Pełnoklatkowe modele S1 i S1R trafią do sprzedaży już w przyszłym miesiącu. Oto, co dziś o nich wiemy!
4
Panasonic LX100 II - mały gigant
27 Gru 2018
Duży sensor 4/3, jasny zoom i tryb filmowy 4K. A wszystko zamknięte w wyjątkowo zgrabnym i stylowym body. Nowy Lumix to aparat, który w swojej klasie nie ma dzisiaj konkurencji!
2
Przetestuj monitor BenQ - opinia Michała Ostrowskiego o BenQ SW240
19 Gru 2018
W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW240 przypadł do gustu Michałowi Ostrowskiemu.
0