Bamboo Pen & Touch - Obsługa

Wielu z nas zastanawia się nad kupnem tabletu graficznego. Dla tych, którzy się wahają przygotowaliśmy test i pierwsze wrażenia z użytkowania jednego z prostszych i bardziej dostępnych modeli firmy Wacom.

Autor: Patryk Wiśniewski

27 Styczeń 2012
Artykuł na: 9-16 minut
Spis treści

Zanim zaczniemy używać tabletu musimy zainstalować sterowniki, które są dołączane do produktu. Na opakowaniu jest umieszczona prosta instrukcja, według której najpierw należy podłączyć tablet do komputera, a następnie włożyć płytę z oprogramowaniem. Instalacja jest bardzo prosta i nie sprawia żadnego problemu. Po zakończeniu procesu pojawia się Bamboo Dock, w którym oprócz prostych aplikacji, o których za chwilę, pojawia się także samouczek. Warto z niego korzystać, ponieważ umożliwi nam zapoznanie się z podstawowymi działaniami możliwymi na tablecie.

Kolejną czynnością jaka nam pomoże w oswojeniu się z tabletem są aplikacje dołączone do Bamboo Docka. Domyślnie jest to szkicownik, Mona Lisa, która polega na wprowadzeniu zmian w znanym obrazie oraz gra Free The Bird. W łatwy i prosty sposób umożliwią nam postawienie pierwszych korków z tabletem, które wbrew pozorom nie są proste. Pierwszą trudnością z jaką napotka na swojej drodze użytkownik jest koordynacja ręka-oko. Nie jest łatwo przyzwyczaić się, że w trakcie, na przykład, rysowania, nie możemy patrzeć na "cyfrową kartkę", tylko na monitor.

Pierwsze próby rysowania wyglądają raczej jak twórczość kilkulatka z ADHD, niż coś co można by nazwać rysunkiem. Z racji przyzwyczajenia do myszki przestawienie się na tablet zajmuję naprawdę dużo czasu. W miarę wygodnie używało mi się go po około tygodniu, ale bierzemy pod uwagę tylko możliwości przy obróbce zdjęć. Rysunki są nadal na podobym poziomie...

pierwsza próba rysowania na tablecie
druga próba rysowania na tablecie

Całe szczęście zawsze możemy przykleić do powierzchni roboczej to co chcemy odrysować. Nie musimy się w takim wypadku zbytnio przejmować grubością materiału, na którym znajduje się to co chcemy przenieść na ekran komputera. Takie rozwiązanie działało przez ponad połowę 130-stronicowego magazynu.

rysunek odrysowany od zdjęcia
oryginalne zdjęcie

Czy w takim razie warto inwestować w tablet? Jeżeli dużo czasu spędzamy przy obróbce zdjęć to zdecydowanie tak. Tablet umożliwia nie tylko wykonywanie bardzo dokładnych ruchów, dużo precyzyjniejszych niż tradycyjną myszką. W dużo łatwiejszy sposób poradzimy sobie z maskami, po prostu po nich malujac czy wycierając. Nie jest to tak uciążliwe jak w przypadku myszki ale także dużo wygodniejsze i przyjazne. Zdecydowanie łatwiej zaznacza się obszary robocze przy pomocy tabletu niż w przypadku myszki, zwłaszcza te które są w miarę okrągłe. Bardzo dużą zaletą jest możliwość bardzo precyzyjnego plamkowania zdjęć, przy pomocy Bamboo robi się to naprawdę wygodnie.

ilustracja użycia stopni nacisku

Rewelacyjnie działają stopnie nacisku. Ustawiamy jakiekolwiek narzędzie, na przykład stempel, na duży rozmiar, który będzie określał maksymalne pole jego działania przy maksymalnym dostępnym nacisku. Rozmiar w trakcie pracy regulujemy płynnie po prostu zmieniając siłę z jaką przykładamy rysik do powierzchni roboczej. Dzięki temu używając pędzla, możemy robić naturalnie wyglądające linie o zmiennej grubości.

Dodatkową zaletą tabletu Bamboo Pen & Touch jest możliwość używania go tak jak tradycyjnego gładzika w komputerach przenośnych. W przypadku starszych laptopów Apple'a i stacjonarnych komputerów, po aktualizacji systemu tablet umożliwia korzystanie ze wszystkich ruchów sterujących dostępnych użytkownikom nowszych komputerów.

Bezprzewodowe sterowanie również nie dało nam powodów do narzekania. Tablet przy użyciu tego akcesorium działa dokładnie tak samo jak w przypadku tradycyjnego sterowania. Nie zauważyliśmy żadnych opóźnień, czy problemów z komunikacją. Bateria wystarcza na kilka dni, więc jej ładowanie nie jest uciążliwe. Jedyną wadą tego urządzenie jest cena, która jest równa podstawowemu tabletowi Bamboo Pen & Touch.

Podsumowanie

Tablet to urządzenie nie tylko dla osób, które głownie posługują się pędzlem czy piórem. Im oczywiście przesiadka nie zajmie tak długo jak zwykłemu użytkownikowi, ruchy będą bardzo zbliżone do tych, które wykonują na co dzień. Przeciętnemu użytkownikowi, który raczej ma kontakt z myszką, a nie z flamastrem czy długopisem przesiadka z pewnością zajmie ponad tydzień ale będzie to dla niego z korzyścią. Obróbka zdjęć jest dużo mniej męcząca i dużo prostsza przy użyciu tabletu, niż przy tradycyjnej myszce.

+ załączone aplikacje pozwalające się zapoznać z funkcjonalnością tabletu

+ stopnie nacisku

+ możliwość używania tabletu jako gładzika

+ możliwość odrysowywania

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Pierwsza rolka Harman Phoenix 200 – charakterystyka negatywu i zdjęcia przykładowe
Pierwsza rolka Harman Phoenix 200 – charakterystyka negatywu i zdjęcia przykładowe
Niczym mityczny Fenix, nowy barwny film Harman Technologies symbolizować ma nadzieję, transformację i odrodzenie oferty producenta na rynku analogowej fotografii. Sprawdziliśmy jak w praktyce...
50
Canon Speedlite EL-10 - pierwsze wrażenia
Canon Speedlite EL-10 - pierwsze wrażenia
Najnowsza lampa błyskowa do systemu EOS R to propozycja ekonomiczna. Charakteryzuje się liczbą przewodnią 40, jest zasilana akumulatorkami i ma nową cyfrową stopkę. Jakie zrobiła na nas...
29
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Czy ten stosunkowo mały plecak z wyjmowanym wkładem, to idealne rozwiązanie dla fotografów z podstawowym zestawem foto? Plecak fotograficzny Wandrd All-new Prvke 21 sprawdziliśmy podczas...
30
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)