Bamboo Pen & Touch - Budowa

Wielu z nas zastanawia się nad kupnem tabletu graficznego. Dla tych, którzy się wahają przygotowaliśmy test i pierwsze wrażenia z użytkowania jednego z prostszych i bardziej dostępnych modeli firmy Wacom.

Autor: Patryk Wiśniewski

27 Styczeń 2012
Artykuł na: 9-16 minut
Spis treści

Budowie Bamboo Pen & Touch nie można nic zarzucić. Tablet jest bardzo dobrze wykonany. Plastik, z którego został zrobiony jest wysokiej jakości, wykończenie przypominaja stylistycznie produkty firmy Apple. Obłe krawędzie, matowa powierzchnia sprawiają wrażenie produktu dobrej klasy.

Najważniejszą cechą jest jakość materiału na powierzchni roboczej. W testowanym przez nas modelu była lekko chropowata w dotyku, bardzo zbliżona do tradycyjnej kartki papieru. Jest to bardzo ważne, w przeciwnym wypadku piórku po prostu by się ślizgało, co uniemożliwiałoby nam wygodną pracę.

Kolejną istotną cechą tabletu jest piórko. Firma Wacom wyposaża swoje akcesoria w najlepszy rodzaj, jakim jest piórko indukcyjne. Dzięki temu nie musimy martwić się o kable, baterie, etc. Zależy nam jedynie na komforcie trzymania. Wacom i tu nie dał nam narzekać. Piórko jest dobrze wyważone, stosunkowo grube, dzięki czemu pewnie leży w dłoni, a długotrwała praca nie męczy tak bardzo naszej ręki jak w przypadku myszki.

Piórko jest zakończone rysikiem, który jest wymienny, a w zestawie fabrycznym znajdują się trzy zapasowe sztuki. Oczywiście ten element jest ruchomy, co pozwala mu oddawać stopnie nacisku. Bardzo fajną opcją, która ułatwia nam pracę w programach graficznych jest zakończenie piórka... gumką. W przypadku prac graficznych możemy szybko nanieść poprawki w sposób dokładnie taki sam jak w przypadku ołówka z gumką na kartce papieru.

Piórko możemy bezpiecznie przyczepić wsuwając do zielonej tasiemki z boku tabletu. Wyższe modele z serii Intuos są wyposażone w przystawkę podobną do kałamarza.

Dalsze elementy budowy opiszemy z perspektywy osoby praworęcznej. Po lewej stronie od obszaru roboczego znajdują się cztery przyciski funkcyjne. Górny włącza lub wyłącza obsługę dotykową, poniżej znajduję się przycisk uruchamiający aplikację Bamboo Dock.

Dalsze dwa są oddzielone diodą, która pulsując zaświadcza o tym, że tablet jest gotowy do pracy. Pierwszy służy jako prawy przycisk mysz, a poniżej znajduję się przycisk domyślnie ustawiony jako lewy przycisk myszy. Przyciski mają niesymetryczną budowę, różnią się też fakturą od reszty tabletu.

Oprócz już czterech wymienionych przycisków, które znajdują się na tablecie, do dyspozycji użytkowników oddano jeszcze dwa, które umieszczono na piórku. Dolny służy jako przycisk do przewijania. Górny domyślnie jest skonfigurowany jako prawy przycisk myszy. Jedynym do czego trzeba się przyzwyczaić jest to, że działa on tylko w przypadku ciągłego trzymania. Wszystkie przyciski możemy zdefiniować według naszych potrzeb.

Bezprzewodowe sterowanie

Dodatkowym akcesorium, które możemy dokupić do naszego tabletu jest bezprzewodowe sterowanie. Składa się z nadajnika instalowanego razem z baterią w spodniej części tabletu oraz odbiornika, który wpinamy do gniazda USB w komputerze. Wyposażono je we włącznik, który znajduję się z boku urządzenia. Tuż obok producent umieścił port, który służy do podłączenia akcesorium do komputera oraz do jego zasilania w przypadku korzystania z bezprzewodowej przystawki. Od spodu znajdziemy zaślepkę, która chowa baterię zasilającą tablet.

Takie rozwiązanie umożliwia nam bezprzewodową pracę z komputerem na odległość do kilku metrów. Będzie ono szczególnie przydatne osobom pracującym na dużych ekranach, którym odległość jaką umożliwia kabel może nie wystarczać. Bateria jest ładowana przez kabel USB dostarczany z tabletem, jest to duży plus, ponieważ odpada nam dodatkowe urządzenie w postaci ładowarki. Na jednym ładowaniu tablet pracował kilka dni. Nadajnik i odbiornik możemy schować do tabletu, co skutecznie utrudni zgubienie, tych niewielkich części.

Podsumowanie

Tablet Wacoma Bamboo Pen & Touch jest bardzo dobrze wykonany. Części ściśle do siebie przylegają. Tworzywo sztuczne, z którego został wykonany jest wysokiej jakości. W trakcie używania w ciągu kilku miesięcy jedyne ślady jakie się pojawiły to delikatne rysy na powierzchni roboczej zrobione przez rysik. Nie wpływają one w żaden sposób na jakość pracy. Cieszy duża ilość przycisków funkcyjnych, które umożliwiają personalizację tabletu.

+ ciekawy design

+ dobra jakość użytych materiałów

+ piórko indukcyjne

+ wymienne rysiki w zestawie

+ duże możliwości personalizacji urządzenia

+ możliwość dokupienia bezprzewodowego sterowania

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
W góry jeżdżę kilka razy w roku, ale przyznam się, że aparat nie zawsze mi towarzyszy. Mój plecak, mimo posiadania komory na aparat, nie zachęca mnie do sięgania po sprzęt w trakcie wędrówki....
44
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Sling to rozbudowana i wytrzymała „nerka” przystosowana do przenoszenia również cięższego zestawu fotograficznego lub filmowego. Sprawdzamy jak taki koncept radzi sobie w praktyce.
39
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite to nowa, plasująca się w segmencie premium marka oświetleniowa, która za cel stawia sobie wszechstronność zastosowań. Możliwości nowych lamp przetestowaliśmy...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)