Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Temat miesiąca

Backup i archiwizacja

Backup zawodowców: NOOR Images

0

Autor: Redakcja Fotopolis

30 Styczeń 2018
Artykuł na: 4-5 minut

W ostatnich artykułach ze styczniowego Tematu Miesiąca przybliżyliśmy Wam proces archiwizacji i backupu zdjęć stosowany przez zawodowych fotografów z różnych dziedzin. Zobaczcie, jak do tematu podchodzi międzynarodowa agencja fotograficzna.

Archiwizacja zdjęć w naszej agencji odbywa się na kilku różnych etapach. Większość materiału dociera do nas za pośrednictwem serwisów takich, jak WeTransfer czy Dropbox (w przypadku agencji stockowych i różnego rodzaju “newsroomów” zwykle odbywa się to za pośrednictwem protokołu FTP). Gdy już otrzymamy dany materiał od fotografa, upewniamy się, że został on odpowiednio przygotowany i opisany według naszych wytycznych (dokładnie sprawdzamy wszystkie pola w metadanych IPTC).

Jeśli wszystko się zgadza, kopiujemy materiał do folderów znajdujących się na naszych serwerach i umieszczamy je w internetowym archiwum (archive.noorimages.com), wspieranym przez serwis Picturemaxx. To strona, która pozwala na wygodne katalogowanie zdjęć i całych materiałów, wyszukiwanie ich oraz pobieranie w różnych rozdzielczościach.

Nasz serwer działa w oparciu o system macOS Server i kilka dysków zewnętrznych. Regularnie wykonujemy po 2 kopie zapasowe każdego z nich. Jedna wykonywana jest na innym fizycznym dysku zewnętrznym, który przechowujemy lokalnie, drugą natomiast zapisujemu w chmurze. Wykonywanie kopii zapasowych na szczęście nie wymaga drogiego oprogramowania - my w tym celu korzystamy z systemowej aplikacji TimeMachine.

W efekcie NOOR posiada przynajmniej 4 kopie każdego zdjęcie w pełnej rozdzielczości. Jedna znajduje się na głównym serwerze, druga na dyskach zapasowych, a pozostałe dwie w chmurze i we wspomnianym wcześniej internetowym archiwum agencji. Do tego dochodzi też plik źródłowy, który fotograf przechowuje na własnym dysku.

W czasach zdominowanych przez fotografię cyfrową nie posiadamy fizycznego zapisu zdjęcia, uszkodzenie dysku często wiąże się więc z bezpowrotną utratą wszystkich zapisanych na nich zdjęć

Mając codziennie do czynienia z dziesiątkami zdjęć, chciałbym uczulić fotografów na to jak ważna jest kwestia odpowiedniej archiwizacji i wykonywania kopii zapasowych materiałów. Dobrze skonstruowany system archiwizacji i katalogowania pozwala szybko odnaleźć pożądane zdjęcie w gąszczu plików, rozsianych niekiedy na wielu dyskach, umożliwiając wygodną współpracę z fotoedytorami, a w efekcie sprzedaż zdjęcia. Jeśli zaś chodzi o backup - niemal każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył na własnej skórze skutków awarii dysku. Dziś, w czasach zdominowanych przez fotografię cyfrową nie posiadamy fizycznego zapisu zdjęcia, uszkodzenie dysku często wiąże się więc z bezpowrotną utratą wszystkich zapisanych na nich zdjęć. Tworzenie kopii zapasowych jest więc wręcz obowiązkiem.

NOOR Images

NOOR Images - założona w 2007 roku międzynarodowa agencja fotograficzna i fundacja, działająca na zasadzie kooperatywy. Od ponad 10 lat dostarcza niezależne reportaże skupiające uwagę na prawach człowieka, zmianach społecznych i innych zagadnieniach o globalnym znaczeniu. Od 2009 organizuje warsztaty dokumentalne dla wschodzących fotografów, kładąc nacisk na edukację i współpracując z licznymi organizacjami, wykładowcami oraz zawodowymi fotografami reportażowymi. W jej skład wchodzą m.in. Jon Lowenstein, Nina Berman czy laureat World Press Photo Francesco Zizola.

W tym roku warsztaty Masterclass zawitają także do Polski. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Tekst i zdjęcia: Pierre Mohamed-Petit / NOOR Images

 

Komentarze
Powiązane artykuły