Statywy Benro - przegląd rynku [Jesień 2022]

Autor: Krzysztof Mularczyk

2 Listopad 2022
Artykuł na: 17-22 minuty

Portfolio statywów Benro jest rozległe. Obejmuje modele zarówno budżetowe, jak i profesjonalne, skierowane i do fotografujących, i do filmujących. Które z nich są naszym zdaniem najciekawsze? Sprawdźcie!

Marki Benro nie trzeba szczególnie przedstawiać. Od dawna jest jedną z najbardziej znaczących na rynku statywów fotograficznych i wideo. Niestety w jej bogatym portfolio nietrudno przeoczyć ciekawy model, który mógłby nas zainteresować, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej najnowszym statywom oraz przypomnieć te najciekawsze z dotychczasowej oferty.

Bat, Rhino oraz Tortoise, czyli najciekawszy zwierzyniec Benro

Całkiem nowa kolekcja statywów Benro obejmuje serie Bat, Rhino oraz Tortoise. Łącznie to kilkanaście modeli o zróżnicowanych parametrach. Do wyboru mamy wersje karbonowe i aluminiowe, z kolumną centralną i bez, oraz zestawy z głowicami kulowymi lub wideo. Wszystkie modele mają obrotowe zaciski, ale są różnorodne pod względem liczby sekcji oraz grubości nóg. Te dwa ostatnie parametry dość dobrze charakteryzują możliwości statywu, dlatego producent uwzględnił je już w nazwach modeli, choć nie w bezpośredni sposób…

Statywy Benro - co mówią oznaczenia statywów

Nazwy statywów Bat, Rhino oraz Tortoise to na pierwszy rzut oka ciąg nic nie znaczących liter i cyfr, ale nic bardziej mylnego. Weźmy dla przykładu model FRHN24C. Litery na początku FRHN (czyli Rhino) to skrót nazwy serii. Pierwsza z dwóch cyfr mówi o grubości nóg, a druga o liczbie sekcji z jakich się składają. Wreszcie ostatnia litera to oznaczenie rodzaju materiału z którego są wykonane - Carbon lub Aluminium (C lub A).

Wróćmy jeszcze do pierwszej cyfry, która wyraża średnicę najgrubszej sekcji nóg. Producent posługuje się bowiem następującym kodem: 0 - 21.8 mm, 1 - 25.2 mm, 2 - 28.6 mm oraz 3 - 32.4 mm. Zatem w naszym przykładzie nazwa FRHN24C oznacza model z serii Rhino, którego 4-sekcyjne nogi o najszerszej średnicy wynoszącej 28.6 mm wykonane są z włókna węglowego. I wszystko jasne, teraz łatwiej będzie nam rozeznać się w nowych modelach. Oto one!

Seria Benro Bat - blokowania nóg pod 5 kątami i dwusekcyjna kolumna centralna

Seria Bat gwarantuje bardzo dużą wszechstronność i elastyczność pracy. Producent wprowadził w niej ciekawy system blokowania nóg pod 5 kątami, co pozwala na ustawienie aparatu w pozycjach, do których tradycyjne statywy nie są zdolne. W dodatku kolumna centralna ma dwie sekcje i może być szybko odwrócona bez konieczności zdejmowania jej ze statywu, umożliwiając fotografowanie z niskich poziomów.

Seria składa się z modeli wykonanych z włókna węglowego i nieco cięższych odpowiedników aluminiowych. Są to 4- i 5-sekcyjne konstrukcje o różnej grubość nóg - do wyboru mamy modele z kategorii 0, 1 lub 2, czyli o średnicach górnych sekcji wynoszących 21.8, 25.1 lub 28.6 mm. Spośród nich możemy wybierać takie, które mają nośność aż 16 kg, albo ważą jedynie 0.99 kg.

Jednocześnie wszystkie są bardzo poręczne po złożeniu za sprawą obracanych o 180 stopni nóg. Mają ponadto trzy gwinty mocowania akcesoriów, głowicę kulową z mocowaniem Arca-Swiss w zestawie oraz funkcję monopodu (poza dość wyjątkowym z racji małych rozmiarów FBAT03NM+VX20).

Seria Benro Rhino - optymalne połączenie wytrzymałości i wagi

Seria statywów fotograficznych Rhino oferuje najlepsze połączenie wytrzymałości i wagi bez utraty stabilności. Cztery modele opierają się na nogach o średnicach 0, 1, 2 lub 3 w nomenklaturze Benro, przy czym model najlżejszy jest 5-sekcyjny z dwusekcyjną kolumną centralną, natomiast pozostałe trzy opierają się na 4-sekcyjnych nogach i tradycyjnej, monolitycznej kolumnie centralnej.

Wszystkie modele są wykonane z włókna węglowego. Łączy je także Automatyczna Regulacja Kąta Nachylenia Nóg za pomocą jednego przycisku, a dzięki obracanym nogom są też niezwykle poręczne w transporcie. Każdy statyw Rhino dysponuje trzema mocowaniami akcesoriów i przekształca się w pełnowymiarowy monopod po połączeniu wyznaczonej nogi i kolumny centralnej.

W zestawach Rhino znajdziemy głowice kulowe z podwójnym systemem panoramowania. W zależności od wagi/udźwigu nóg będzie to głowica VX20, VX25 lub VX30. Wszystkie z mocowaniem Arca-Swiss.

Seria Benro Tortoise - najbardziej stabilne bez kolumny centralnej

Seria Tortoise została stworzona dla tych, którzy szukają stosunkowo kompaktowego i lekkiego statywu podróżnego, ale jednocześnie o ponadprzeciętnej stabilności i udźwigu. Wszystkie modele z tej grupy wykonano z lekkiego włókna węglowego i pozbawiono kolumny centralnej, która przecież i tak nie jest wysuwana, gdy na pierwszym miejscu stawiamy stabilność. W efekcie statywy Tortoise w postaci złożonej mają zaledwie 8 cm średnicy, co czyni je niezwykle poręcznymi i łatwymi do przytroczenia na plecaku.

W rodzinie Tortoise znajdziemy modele 4- i 5-sekcyjne z nogami o maksymalnej średnicy 0, 1, 2 lub 3. Wyposażono je w system Automatycznej Regulacji Kąta Nachylenia Nóg jak w serii Rhino i trzy gwinty na akcesoria.

Benro Tortoise to łącznie 5 modeli z wysokiej klasy głowicami kulowymi: GX25, GX30 lub GX35 oraz dwie wersje skierowane do osób filmujących. Modele te o oznaczeniach 24CLV i 34CLV (dostępne także w zestawach z głowicą S4pro) opierają się na konstrukcji Tortoise 24C i 34C, ale zamiast standardowego mocowania głowicy, mają kulowy element poziomujący. System ten pozwala na szybkie wypoziomowanie platformy, na której znajduje się głowica i zapobiega marnowaniu czasu na ustawianie blokad nóg w celu wypoziomowania statywu. W związku z tym te dwa modele mogą być interesującą propozycją także dla fotografów krajobrazu lub dzikiej przyrody.

Statywy Benro - przegląd rynku [jesień 2022]

Jak widać zwierzaki Benro prezentują się niezwykle interesująco, ale nie zapominajmy też o innych modelach tej marki. Gama statywów tego producenta jest bardzo zróżnicowana i każdy znajdzie w niej idealny model dla swojego aparatu. Oto nasze propozycje!

Wszystkie modele można kupić w sklepie ABfoto.

Benro Bat FBAT15C + VX20
Cena: 1045 zł
Materiał:
włókno węglowe
Udźwig:
14 kg
Wysokość:
165.5 cm
Złożony:
39 cm
Waga:
1.47 kg

Wykonany z włókna węglowego Benro Bat FBAT15C jest dobrym kandydatem na najbardziej uniwersalny model w serii Bat. Swoją wszechstronność zawdzięcza optymalnie dobranym nogom, które skadają się z 5 sekcji - najgrubsza z nich ma średnicę 25.2 mm, a najcieńsza 12 m. To one zapewniają doskonałą stabilność mimo maksymalnej wysokości roboczej sięgającej 165.5 cm. Konstrukcja gwarantuje jednocześnie optymalnie niską wagę na poziomie 1.47 kg i duży udźwig do 14 kg. W dodatku po złożeniu, dzięki obracanym o 180 stopni nogom, statyw ma jedyne 39 cm długości.

Wyjątkową cechą modeli z tej serii jest system blokowania nóg pod pięcioma kątami. To daje dużą swobodę przy rozkładaniu statywu w najbardziej nierównym terenie lub wyjątkowo ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Atutem jest także 2-sekcyjna kolumna centralna, której nie trzeba demontować, by fotografować przy ziemi w pozycji odwróconej. W jarzmie znajdują się także trzy gwinty do mocowania akcesoriów, a jedną z nóg można odkręcić, by otrzymać pełnoprawny monopod o wysokości 169 cm.

W zestawie znajduje się aluminiowa głowica kulowa Benro VX20. Ma ergonomiczne pokrętła, podwójny system panoramowania, wbudowaną poziomnicę oraz uniwersalną złączkę Arca-Swiss.

 

Benro Rhino FRHN24C + VX25
Cena: 1149 zł
Materiał:
włókno węglowe
Udźwig:
18 kg
Wysokość:
168.5 cm
Złożony:
49 cm
Waga:
1.74 kg

Nie jest to topowy model z serii Rhino, ale według nas najbardziej optymalny dla wszechstronnego twórcy, który potrzebuje wysokiego i solidnego statywu o rozsądnej wadze. Rhino FRHN24C to oczywiście konstrukcja wykonana z wysokiej jakości karbonowych elementów. Nogi składają się z czterech sekcji, z których najgrubsze mają średnicę 28.6 mm, a najcieńsze 18.4 mm. Ich uzupełnieniem jest jednosekcyjna kolumna centralna. W efekcie statyw rozkłada się na maksymalną wysokość aż 169 cm i może utrzymać 18 kg sprzętu. Waży przy tym 1.74 kg, a po złożeniu i obróceniu nóg ma w transporcie 49 cm długości.

W serii Rhino producent zastosował system Automatycznej Regulacji Kąta Nachylenia Nóg za pomocą jednego przycisku. W jarzmie znajdziemy także trzy gwinty do zamocowania dodatkowych akcesoriów. Ponadto po odkręceniu jednej z nóg i wykorzystaniu kolumny centralnej powstaje monopod o maksymalnej wysokości aż 175.5 cm.

W zestawie oferowanym przez producenta znajdziemy precyzyjną głowicę kulową Benro VX25. Waży jedynie 340 g, ale może stabilizować sprzęt o wadze aż 25 kg. W przeciwieństwie do tradycyjnych głowic, modele z serii VX wyróżniają się podwójnym trybem panoramowania. Sterowanie tą funkcją może odbywać się tradycyjnie u podstawy głowicy albo pod szybkozłączką.

 

Benro Tortoise TTOR34CLV + S4 Pro
Cena: 1599 zł
Materiał:
włókno węglowe
Udźwig:
4 kg
Wysokość:
163.5 cm
Złożony:
66 cm
Waga:
2.8 kg

To ultrastabilny zestaw do filmujących aparatów lub lekkich kamer. Opiera się na bardzo sztywnych, ale lekkich 4-sekcyjnych nogach z włókna węglowego, których górna sekcja ma aż 32.4 mm średnicy, a dolna 21.8. Jednocześnie, jak w pozostałych modelach z “żółwiowej” serii, konstrukcja pozbawiona jest kolumny centralnej. Wszystko po to, aby zachować jak największą sztywność statywu. W efekcie nogi bez głowicy ważą jedynie 1.7 kg, rozkładają się na maksymalną wysokość 153.5 cm (po złożeniu 56 cm) i są w stanie utrzymać 20 kg sprzętu.

Jak już wspominaliśmy we wstępie ten model (oraz mniejszy 24CLV) zamiast standardowego mocowania głowicy, ma kulowy element poziomujący. Dzięki niemu można szybko wypoziomować platformę, na której znajduje się głowica, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. TTOR34CLV ma też system Automatycznej Regulacji Kąta Nachylenia Nóg za pomocą jednego przycisku, trzy gwinty na akcesoria, hak obciążeniowy oraz nakręcane kolce.

Zestaw producenta zawiera filmową głowicę Benro S4 Pro, która jest w stanie płynnie obsłużyć zestaw o wadze do 4 kg. Wykonana jest z lekkich aluminiowo-magnezowych materiałów, dzięki czemu waży jedynie 1.1 kg. Jej podstawę stanowi 60-milimetrowa baza (taka jak w nogach 34CLV) i może pracować w zakresie +90 - 75° w pionie i pełnym obrotem 360° w poziomie.

 

Benro Mach 3 TMA38CL
Cena: 1699 zł
Materiał:
włókno węglowe
Udźwig:
16 kg
Wysokość:
177 cm
Złożony:
59 cm
Waga:
2.05 kg

W tej serii statywów producent nie zdecydował się na zestawy z głowicą. Mach 3 to po prostu solidne nogi w różnych wariantach, skierowane do świadomych swoich potrzeb twórców, którzy doskonale wiedzą, jakiej głowicy potrzebują.

Najwyższy w rodzinie model TMA38CL ma zaspokoić potrzeby tych najbardziej wymagających. Po wysunięciu kolumny centralnej, ważący 2.05 kg statyw może zostać rozłożony na maksymalną wysokość aż 177 cm i stabilnie utrzymać 16-kilogramowy zestaw. Zawdzięcza to 4-sekcyjnym nogom o średnicach od 32.4 do 21.8 mm, które zostały wykonane z 9-warstwowego włókna węglowego, przez co są piekielnie sztywne. Dzięki takim parametrom TMA38CL znakomicie współpracuje z głowicami gimbalowymi do ciężkich teleobiektywów lub z głowicami wideo.

Kulturę pracy podnosi również świetna ergonomia w postaci zacisków Twist Lock na nogach oraz wygodna blokada kolumny centralnej. W zestawie znajdują się także nakręcane kolce, krótka kolumna centralna do fotografowania z poziomu gruntu oraz hak obciążeniowy.

 

Benro Slim TSL08C + N00
Cena: 429 zł
Materiał:
włókno węglowe
Udźwig:
4 kg
Wysokość:
146 cm
Złożony:
51 cm
Waga:
1.01 kg

Budżetowe statywy z serii Slim przeznaczone są dla lżejszych aparatów, bezlusterkowców i mniejszych lustrzanek. Ich charakterystyczną cechą są niebieskie zaciski na nogach. Zgodnie z nazwą są smukłe, do tego bardzo lekkie, ale stabilne. Wykonany z włókna węglowego Benro Slim TSL08C + N00, dzięki 4-sekcyjnym nogom i kolumnie centralnej rozkłada się na maksymalną wysokość 146 cm. I choć waży jedynie 1 kg, jest w stanie utrzymać stabilnie fotograficzny zestaw o wadze do 4 kg. Nie ma systemu odwracanych nóg, ale mimo tego w postaci złożonej ma długość jedynie 51 cm, więc jest bardzo poręczny w transporcie.

Nogi są wykonane z ze sztywnych węglowych tulejek o średnicach od 21.8 do 12 mm i mogą być ustawiane pod trzema kątami. Za blokowanie sekcji nóg odpowiadają natomiast wykonane z aluminium ergonomiczne zaciski. W ich przypadku wystarczy pół obrotu, by unieruchomić sekcje, dlatego składanie i rozkładanie statywu jest wyjątkowo szybkie.

Bardzo wygodna jest także blokada kolumny centralnej oraz mała i lekka głowica N00 w zestawie, z funkcją panoramowania i płytką w standardzie Arca-Swiss.

 

Benro iTrip IT15 + IH1
Cena: 399 zł
Materiał:
aluminium
Udźwig:
4 kg
Wysokość:
147.5 cm
Złożony:
39.5 cm
Waga:
1.26 kg

To również niedroga propozycja, ale o zupełnie innej konstrukcji niż modele Slim. Benro iTrip IT15 to statyw, który w rozsądnej cenie oferuje dobrą stabilność, funkcjonalność i poręczność, tak ważne dla miłośników fotografii, którzy nie są w stanie usiedzieć na miejscu. Wykonany jest z magnezowo-aluminiowych materiałów, dlatego jest bardzo lekki - waży jedynie 1.26 kg. Zapewnia przy tym udźwig do 4 kg, więc bez kłopotu utrzyma systemowy zestaw z krótkim teleobiektywem.

Jego nogi składają się aż z 5 sekcji, które blokowane są wygodnymi zatrzaskami. Do tego są obracane o 180 stopni, by w transporcie statyw był jak najmniejszy. W efekcie po złożeniu ma tylko 39.5 cm długości, natomiast rozkłada się do bardzo przyzwoitej wysokości 147.5 cm po wysunięciu kolumny centralnej. Warto jeszcze wspomnieć, że przy rozkładaniu nóg pozwala je zablokować pod trzema kątami, a w dodatku jedną z nich można odkręcić, by w połączeniu z kolumną centralną powstał pełnoprawny monopod o wysokości 152 cm.

W zestawie znajduje się mała i lekka, choć solidna głowica kulowa Benro IH1 o nośności 8 kg. Dysponuje jednym pokrętłem blokady, więc posługiwanie się nią jest bardzo intuicyjne. Jej atutem jest także szybkozłączka z uniwersalnego systemu Arca-Swiss.

 

Statywy Benro można kupić w sklepie ABfoto

Artykuł powstał we współpracy z marką Benro

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Jak walczyć z light pollution, by robić lepsze zdjęcia astro
Jak walczyć z light pollution, by robić lepsze zdjęcia astro
Astrofotografia i nocne zdjęcia krajobrazowe wymagają odpowiedniego obiektywu, ale w dobie wszechobecnego zanieczyszczenia światłem warto wykorzystać także odpowiednie filtry...
7
Miecze świetlne i tuby LED - przegląd rynku (2024)
Miecze świetlne i tuby LED - przegląd rynku (2024)
Podłużne, lekkie lampy tubowe LED to praktyczny i poręczny sposób na doświetlenie sesji zdjęciowej lub planu filmowego. Wspólnie ze sklepem
7
Baterie i kable Mathorn dla fotografów i filmujących - przegląd oferty [2024]
Baterie i kable Mathorn dla fotografów i filmujących - przegląd oferty [2024]
W swojej ofercie ma superwydajne zamienniki baterii do aparatów oraz wysokiej jakości kable do tetheringu. Nic więc dziwnego, że produkty Mathorn w ekspresowym tempie zdobyły uznanie rynku foto i...
35
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)