Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Listopad 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej propagandy i wpływie na społeczeństwo.

Przez długi czas fotografia ukraińska nie istniała i nie była obecna w obiegu światowym, co wiąże się z ideologią fotografii sowieckiej na terytoriach krajów byłego Związku Radzieckiego. W ZSRR zdjęcia mogły powstawać jedynie zgodnie z wyraźnie ustalonymi kanonami i zasadami. Każde odstępstwo od wytycznych, czy to tematyczne czy stylistyczne, zduszano w zarodku. Kontrolowane były także archiwa państwowe, wycofywano i niszczono materiały fotograficzne. Prawdopodobnie jedynym sposobem studiowania lokalnej historii są archiwa rodzinne, fotografia wernakularna.

Podczas spotkania “Propaganda i manipulacja, czyli ukryta historia ukraińskiej fotografii” przyjrzymy się nie tylko przykładom manipulacji w Europie Wschodniej, ale także kilku praktykom międzynarodowym. Głównym celem będzie jednak porównanie mechanizmów tworzenia wizualnej propagandy przez pryzmat trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej. Jak powstaje propaganda na szczeblu państwowym i jak na nią reaguje społeczeństwo w mediach społecznościowych? Jak kształtuje się wizualna estetyka mas i jak wpływa na rodzinne albumy fotograficzne?

Zdjęcie z kolekcji Kateryny Radchenko, portret rodzinny, fotograf nieznany, 1944

Sylwetka prowadzącego

Kateryna Radchenko - kuratorka, fotografka, badaczka fotografii. Założycielka i dyrektorka międzynarodowego festiwalu Odesa Photo Days (www.thephotodays.org). Studiowała fotografię w ramach programów stypendialnych w Villa Arson (Nicea, Francja), Gaude Polonia (Warszawa), Muzeum Fotografii (San Diego, USA). Jako autorka opublikowała artykuły w kilku międzynarodowych czasopismach i platformach internetowych, takich jak “Fotograf”, “Magenta”, “EIKON”, “Foam Magazine”. Kuratorka wystaw w Ukrainie, Korei Południowej, Szwecji i Łotwie.

Kiedy i gdzie?

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 11 listopada 2019 roku, o godz. 18:00 w barze Studio, przy Placu Defilad 1 (Pałac Kultury i Nauki) w Warszawie. Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ruszyła tegoroczna odsłona konkursu fotograficznego upamiętniającego Powstanie Warszawskie. Do wygrania 10 000 zł i vouchery do sklepów fotograficznych.
2
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
„Lato z Phoenix” to cykl fotospacerów pod znakiem fotografii analogowej, które odbędą się w 7 miastach Polski. Warsztaty, na których będzie można wypróbować najnowszy film Harman Phoenix 200...
31
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
Powiązane artykuły