Michał Siarek gościem najbliższego spotkania z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami

0

Autor: Krzysztof Mularczyk

2 Październik 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Już 5 października kolejne spotkanie w ramach 13 i 14 edycji Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Temat wieczoru to “Przeciągłe spojrzenia, czyli o fotografii, która staje się sposobem życia”.

Na najbliższym spotkaniu z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami przewodnikiem po świecie fotografii będzie Ambasador Fujifilm Polska Michał Siarek, fotograf dokumentalny zainteresowany problemami na styku polityki, historii i narodowych mitologii. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego debiutancka książka pt. “Alexander” poświęcona jest mechanizmom władzy w państwach narodowych na przykładzie Północnej Macedonii. Obecnie pracuje nad projektem skupionym wokół zmian związanych z ociepleniem klimatu i rywalizacją o wpływy i zasoby w Arktyce.

Michał Siarek o temacie spotkania

“Przed studiami na łódzkiej “filmówce" byłem przekonany, że jestem fotoreporterem, bo lubiłem być blisko akcji. Ale kiedy na początku studiów zacząłem tropić mit Aleksandra Wielkiego, przypomniałem sobie, że jako dziecko marzyłem jeszcze, żeby zajmować się historią. No, ale to z kolei wycięło z obrazka puszczaństwo: harcerze mówią tak na wychowanie do rozpływania się w lesie i zamiłowanie do chodzenia w dziurawych butach.

Fot. Michał Siarek. "Kuchnia farmy Elvegard, dawnej stacji nasłuchowej NATO nad Morzem Barentsa, gdzie spędziłem noc polarną jako fotograf-rezydent pracując nad portretem mieszkańców osady. Hrabstwo Finnmark, leżące w całości za kołem podbiegunowym, zostało doszczętnie spalone przez wycofujące się oddziały niemieckie, a domostwa odbudowane po wojnie zestandaryzowano, dla obniżenia kosztów. Elvegard, dom model 1b, jako jedyny w okolicy zachował się w oryginalnym wyposażeniu. Zamieniono go w położoną na uboczu za wsią pracownie twórczą i poza pobliską latarnią nic nie osłania zabytkowej konstrukcji od ekstremalnej pogody". Gamvik, 2019 (z cyklu “Dobre wieści z północy”)

Próbując triangulować, co mnie w zasadzie najbardziej pociąga, zostałem fotografem-rezydentem w malutkiej wsi za kołem polarnym. I tam wreszcie miałem dosyć czasu, żeby czytać o naukowcach, którzy zostali fotografami. Lub odwrotnie, o awanturnikach, którzy przeszli na stronę nauki. Albo o atletach, którzy zostali artystami. Wtedy zacząłem myśleć o aparacie, jako o przepustce do innych ról, a fotografii w ogóle jak o szwajcarskim scyzoryku, który łącząc świat sztuki i nauki, występuje w konstelacjach, których istnienia nigdy bym nie przypuszczał, bo są zbyt nieprawdopodobne. To będzie o zacieraniu się granicy między pracą a stylem życia i o fotografach, którzy zapominają się w swoich badaniach”.

Kiedy i gdzie

Spotkanie z Michałem Siarkiem w ramach cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami odbędzie się 5 października w warszawskim barStudio przy Placu Defilad 1. Spotkanie będzie odbywać się w reżimie sanitarnym. Liczba miejsc jest limitowana.

To wydarzenie będzie również transmitowane na żywo na Facebooku. Po spotkaniu zapis nie będzie udostępniany.

Zdjęcie wejściowe: Fot. Michał Siarek. "Jeden z trzech betonowych żaglowców wmurowanych w koryto rzeki Wardar do celów hotelarsko-restauracyjnych w ramach tak zwanego projektu “Skopje 2014”. Plan zakładający przebudowę stolicy Macedonii by nawiązywała do spuścizny Aleksandra Wielkiego upadł w zaledwie trzy lata później, obecnie zaś trwają dyskusje jak przywrócić miastu jego oryginalny charakter, m.in. pozbywając się łodzi". Skopje, 2015 (z cyklu “Alexander”)

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
31
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
17
1
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0