Silvia Pogoda, „Butterflies” - premiera photobooka

Autor: Redakcja Fotopolis

4 Maj 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Książka „Butterflies” to wizualna opowieść o tym, co intrygujące i trudne do określenia. To momenty wyrwane z kontekstu, zwykle niezauważalne, a jednak zatrzymane na fotografiach. Wreszcie to historia o pięknie i jego degradacji, ale też o pięknie degradacji. Premiera publikacji odbędzie się 13 maja 2021 roku.

W książce „Butterflies” Silvia Pogoda przeprowadza odbiorców przez kolejne etapy doświadczania i dostrzegania cyklu życia - młodości, dojrzałości, starości. Wykorzystuje do tego fotografie nieokreślone, niezdefiniowane, które układa w sekwencję kręgu życia i śmierci. Fotografiom towarzyszą krótkie teksty, pomyślane przez autorkę jako tropy dla widzów, w których autorka dzieli się swoimi myślami i emocjami. Jednocześnie Silvia Pogoda zostawia swobodę interpretacji i sposobów patrzenia. Wszystkie fotografie powstały w Japonii w latach 2013–2019. „Butterflies” to pierwsza i wyczekiwania książka artystki.

Przeczytaj także:
Pokonać wewnętrznego krytyka - Silvia Pogoda o swojej pierwszej książce "Butterflies"

O pracy z nowym medium, znaczeniu tytułowego motyla, fotografowaniu japońskiej prowincji i życiu w podróży rozmawiamy z Silvią Pogodą. [Czytaj więcej]

„Trudno jest docenić momenty, które są zwykłe i nie zostają w pamięci jako szczególnie ważne czy przełomowe, a jednak to one tworzą większość naszego życia. „Butterflies” to hołd złożony takim chwilom, które niezauważone rozpływają przed naszymi oczami. To nie są to żadne decydujące momenty, ale niepozorne ulotne przebłyski, które są wszystkim, co mamy, każdy z nich jest uniwersum. Tworzą płynąca opowieść o pięknie i jego degradacji, ale też o piękne degradacji, o napięciu które jest energią, o energii zatrzymanej w nieruchomym momencie, o doświadczaniu. Chwile, które jak perły na naszyjniku tworzą krąg energii, krąg życia i umierania.” - pisze Silvia Pogoda

 

„Pomysł na książkę pojawił się na początku 2018 roku, ale dopiero na wiosnę 2020 roku, kiedy nagle okazało się jak bardzo krucha może być nasza rzeczywistość, pomyślałam, że to chyba ten czas, kiedy chciałabym, żeby powstała. Dzięki tej książce mogłam przekazać mój apel, a może bardziej moje życzenie, żebyśmy przeżywali to życie ze świadomością, że jest jedyne.”

Silvia Pogoda | „Butterflies”

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

  • Wydawca: Wszyscy Jesteśmy Fotografami (Fundacja Powiększenie)
  • Fotografie i teksty: Silvia Pogoda
  • Projekt graficzny: Nina Gregier, Silvia Pogoda
  • Edycja zdjęć: Silvia Pogoda, Monika Szewczyk-Wittek, Nina Gregier
  • Skany i retusz: Tomek Kubaczyk
  • Redakcja tekstów: Marek Kazmierski
  • Nakład: 600 egzemplarzy + 30 egzemplarzy wersji kolekcjonerskiej
  • Wydanie: I

Cena i dostępność

Premiera książki „Butterflies” odbędzie się 13 maja 2021 roku o godz. 18:00, w ramach transmisji online na fanpage’u Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Książka będzie dostępna do kupienia od 13 maja na stronie wszyscyjestesmyfotografami.pl oraz w księgarniach.

Silvia Pogoda - sylwetka autorki

Fotografka, ilustratorka, felietonistka. Na Słowacji skończyła studia doktoranckie na kierunku Nauki Polityczne na Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy. Studiowała w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Czechach i równocześnie na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie mieszkała. Od wielu lat prowadzi życie nomadki mieszkając pomiędzy trzema krajami – Polską, Słowacją i Chorwacją. Obok realizowania projektów osobistych fotografuje też zawodowo, tworzy rysunki dla magazynów, pisze teksty oraz prowadzi wykłady. Jej prace były wystawiane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Serbii, Rumunii, Austrii, Słowacji, Czechach i Polsce. 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Dlaczego widzimy kolory? Ten film Wam to wyjaśni
Dlaczego widzimy kolory? Ten film Wam to wyjaśni
Poświęcamy wiele czasu i pieniędzy, aby na swoich zdjęciach odwzorować kolory z najlepszą możliwą dokładnością. Ale czy zastanawiamy się nad tym, jak barwy widzi nasz mózg?
8
Najnowszy numer Digital Camera Polska - ostatnia szansa, by kupić taniej w przedsprzedaży
Najnowszy numer Digital Camera Polska - ostatnia szansa, by kupić taniej w przedsprzedaży
Za chwilę jesienny numer magazynu Digital Camera Polska trafi do sprzedaży. Pozostały jednak już tylko 2 dni, by zamówić go w niższej cenie. Sprawdźcie, co znajdziecie w tym wydaniu.
20
Gem, set, flesz, czyli oglądamy tenisa z Martinem Parrem [ZAPOWIEDŹ]
Gem, set, flesz, czyli oglądamy tenisa z Martinem Parrem [ZAPOWIEDŹ]
Przeglądając najnowszy album Martina Parra będziemy mogli zajrzeć za kulisy wielkoszlemowych turniejów. “Match Point” to hołd złożony nie tylko tenisowi, ale i jego kibicom.
37
Powiązane artykuły