Książka fotograficzna

Marta Kiela-Czarnik, „Siewki” - inspiracja zrodzona z frustracji, czyli rodzina okiem kobiety-fotografki

Autor: Redakcja Fotopolis

10 Maj 2021
Artykuł na: 4-5 minut

„Siewki” to osobista, kobieca podróż fotograficzna, opowiadająca o życiu w rodzinie. To historia kobiety-artystki, kobiety-matki, dla której rodzina jest inspiracją i przygodą życia. Jej efektem jest książka fotograficzna, która trafi do sprzedaży 15 maja.

Marta Kiela-Czarnik nie chciała mieć dzieci i rodziny. A jednak rodzina stała się wielką przygodą jej życia. - W rodzinie chowam się jak w ciepłym gnieździe, nabieram sił, a jednocześnie czasem czuję się w niej zamknięta jak w klatce. W rodzinie odkrywam pełnię życia, lecz często gubię swoją tożsamość i muszę na nowo szukać swego imienia - mówi.

Siewki to w języku polskim słowo wieloznaczne. To etap w rozwoju rośliny, następujący po kiełkowaniu nasiona. Siewki to również podrodzina ptaków z rodziny sieweczkowatych, które można spotkać na wybrzeżach morskich, rzecznych i na terenach bagiennych. Pisklęta tych ptaków wkrótce po wylęgu opuszczają gniazdo i samodzielnie, lecz pod okiem rodziców, poszukują pokarmu. Cykl „Siewki” jest historią o rodzinie opowiedzianą z punktu widzenia kobiety-matki-fotografki. Nie jest to reportaż czy dokument, ale raczej próba ekspresji i rejestracji subiektywnego odbioru własnej rodziny.

"Opowieść o fascynacji światem dziecka i procesie obumierania rodzica"

fot. Marta Kiela-Czarnik, z książki "Siewki"

- Punktem wyjścia do powstania tej fotograficznej opowieści było wyznanie mojej przyjaciółki o jej rodzicielskiej frustracji. Byłam przejęta jej przeżyciami i postanowiłam ją fotografować. W czasie naszej wspólnej pracy nad rodzicielską frustracją zrozumiałam, że i ja jestem sfrustrowaną mamą. Wtedy zrobiłam sobie sesję kilku czarno-białych zdjęć, próbujących uchwycić moje emocje związane z rodzicielstwem. Projekt powstawał w latach 2016-2019. Dzieci widziały zdjęcia, brały również udział w procesie twórczym. Najstarsza córka Zuzanka często pomagała fotografce w zrobieniu autoportretów - opowiada fotografka.

fot. Marta Kiela-Czarnik, z książki "Siewki"

fot. Marta Kiela-Czarnik, z książki "Siewki"

- „Siewki” to opowieść o fascynacji światem dziecka i pragnieniu szukania dziecięcego świata w dorosłym życiu, a jednocześnie opowiada o procesie obumierania rodzica i rozkwitu jego potomstwa. Można w tej historii znaleźć wątki o rodzicielskiej miłości i czułości, jak również fotografie emanujące bólem. Projekt kończy się książką, bo bardzo lubię książki. Sposób tworzenia tego projektu skończył się dość radykalnie razem z wejściem moich córek w wiek nastoletni. Bycie fotografowanymi okazało się wtedy dla nich zbyt trudne. Temat został zamknięty i można było go zamknąć w ramy książki - Mówi Marta Kiela-Czarnik. - Dodatkowo bardzo lubię narracyjność fotografii. Książka jest niezwykłym przedmiotem, który zawsze możesz mieć przy sobie. Ta historia wydaje mi się ważna i uniwersalna.

Projekt fotograficzny jako forma autoterapii 

Fotografowanie samej siebie w towarzystwie dzieci było dla Marty Kiela-Czarnik przeżyciem terapeutycznym. Na miejscu frustracji pojawił się spokój. Na sytuację spojrzała inaczej. Zapragnęła fotografować swoją rodzinę, co przerodziło się w fascynację tym tematem.

fot. Marta Kiela-Czarnik, z książki "Siewki"

fot. Marta Kiela-Czarnik, z książki "Siewki"

- Zdjęcia, które zaczęły wtedy powstawać ujawniały czym dla mnie jest rodzina - pajęczyną utkaną z relacji. Od ośmiu lat moje dzieci nie chodzą do szkoły. Jestem dla nich mamą i nauczycielką, ale najbardziej przyjaciółką - opowiada autorka. - To jest proces. Mam szansę obudzić w sobie dziecięctwo i zapomnieć o roli matki, gdy wmieszam się w grupę moich dzieci i poznaję świat razem z nimi. One mają okazję towarzyszyć blisko mojej dorosłości. Dialog między nami trwa.

Więcej zdjęć z projektu „Siewki” znajdziecie na stronie martakielaczarnik.com.

„Siewki” | Marta Kiela-Czarnik

  • Tekst i zdjęcia: Marta Kiela-Czarnik
  • Projekt: Natalia Mikołajczuk
  • Liczba stron:90
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski i angielski
  • Wymiary: 21 x 16,5 cm

Książka ukaże się w sprzedaży 15 maja.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
Podczas wczorajszej inauguracji Fotofestiwalu poznaliśmy zwycięzców konkursu na najlepszą Fotograficzną Publikację Roku. Główną nagrodę otrzymała książka „Antologia spojrzeń”, będąca...
2
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu...
9
Powiązane artykuły