Książka fotograficzna

Marta Kiela-Czarnik, „Siewki” - inspiracja zrodzona z frustracji, czyli rodzina okiem kobiety-fotografki

Autor: Redakcja Fotopolis

10 Maj 2021
Artykuł na: 4-5 minut

„Siewki” to osobista, kobieca podróż fotograficzna, opowiadająca o życiu w rodzinie. To historia kobiety-artystki, kobiety-matki, dla której rodzina jest inspiracją i przygodą życia. Jej efektem jest książka fotograficzna, która trafi do sprzedaży 15 maja.

Marta Kiela-Czarnik nie chciała mieć dzieci i rodziny. A jednak rodzina stała się wielką przygodą jej życia. - W rodzinie chowam się jak w ciepłym gnieździe, nabieram sił, a jednocześnie czasem czuję się w niej zamknięta jak w klatce. W rodzinie odkrywam pełnię życia, lecz często gubię swoją tożsamość i muszę na nowo szukać swego imienia - mówi.

Siewki to w języku polskim słowo wieloznaczne. To etap w rozwoju rośliny, następujący po kiełkowaniu nasiona. Siewki to również podrodzina ptaków z rodziny sieweczkowatych, które można spotkać na wybrzeżach morskich, rzecznych i na terenach bagiennych. Pisklęta tych ptaków wkrótce po wylęgu opuszczają gniazdo i samodzielnie, lecz pod okiem rodziców, poszukują pokarmu. Cykl „Siewki” jest historią o rodzinie opowiedzianą z punktu widzenia kobiety-matki-fotografki. Nie jest to reportaż czy dokument, ale raczej próba ekspresji i rejestracji subiektywnego odbioru własnej rodziny.

"Opowieść o fascynacji światem dziecka i procesie obumierania rodzica"

fot. Marta Kiela-Czarnik, z książki "Siewki"

- Punktem wyjścia do powstania tej fotograficznej opowieści było wyznanie mojej przyjaciółki o jej rodzicielskiej frustracji. Byłam przejęta jej przeżyciami i postanowiłam ją fotografować. W czasie naszej wspólnej pracy nad rodzicielską frustracją zrozumiałam, że i ja jestem sfrustrowaną mamą. Wtedy zrobiłam sobie sesję kilku czarno-białych zdjęć, próbujących uchwycić moje emocje związane z rodzicielstwem. Projekt powstawał w latach 2016-2019. Dzieci widziały zdjęcia, brały również udział w procesie twórczym. Najstarsza córka Zuzanka często pomagała fotografce w zrobieniu autoportretów - opowiada fotografka.

fot. Marta Kiela-Czarnik, z książki "Siewki"

fot. Marta Kiela-Czarnik, z książki "Siewki"

- „Siewki” to opowieść o fascynacji światem dziecka i pragnieniu szukania dziecięcego świata w dorosłym życiu, a jednocześnie opowiada o procesie obumierania rodzica i rozkwitu jego potomstwa. Można w tej historii znaleźć wątki o rodzicielskiej miłości i czułości, jak również fotografie emanujące bólem. Projekt kończy się książką, bo bardzo lubię książki. Sposób tworzenia tego projektu skończył się dość radykalnie razem z wejściem moich córek w wiek nastoletni. Bycie fotografowanymi okazało się wtedy dla nich zbyt trudne. Temat został zamknięty i można było go zamknąć w ramy książki - Mówi Marta Kiela-Czarnik. - Dodatkowo bardzo lubię narracyjność fotografii. Książka jest niezwykłym przedmiotem, który zawsze możesz mieć przy sobie. Ta historia wydaje mi się ważna i uniwersalna.

Projekt fotograficzny jako forma autoterapii 

Fotografowanie samej siebie w towarzystwie dzieci było dla Marty Kiela-Czarnik przeżyciem terapeutycznym. Na miejscu frustracji pojawił się spokój. Na sytuację spojrzała inaczej. Zapragnęła fotografować swoją rodzinę, co przerodziło się w fascynację tym tematem.

fot. Marta Kiela-Czarnik, z książki "Siewki"

fot. Marta Kiela-Czarnik, z książki "Siewki"

- Zdjęcia, które zaczęły wtedy powstawać ujawniały czym dla mnie jest rodzina - pajęczyną utkaną z relacji. Od ośmiu lat moje dzieci nie chodzą do szkoły. Jestem dla nich mamą i nauczycielką, ale najbardziej przyjaciółką - opowiada autorka. - To jest proces. Mam szansę obudzić w sobie dziecięctwo i zapomnieć o roli matki, gdy wmieszam się w grupę moich dzieci i poznaję świat razem z nimi. One mają okazję towarzyszyć blisko mojej dorosłości. Dialog między nami trwa.

Więcej zdjęć z projektu „Siewki” znajdziecie na stronie martakielaczarnik.com.

„Siewki” | Marta Kiela-Czarnik

  • Tekst i zdjęcia: Marta Kiela-Czarnik
  • Projekt: Natalia Mikołajczuk
  • Liczba stron:90
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski i angielski
  • Wymiary: 21 x 16,5 cm

Książka ukaże się w sprzedaży 15 maja.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Powiązane artykuły