Dzieci i młodzież PRL-u na zdjęciach fotoreportera Mirosława Stankiewicza

W książce fotograficznej „Figle-migle” zebrano 83 czarno-białe fotografie, których bohaterami są dzieci i młodzież w latach 60. ubiegłego stulecia. Ich autorem jest fotoreporter Mirosław Stankiewicz, którego prace w formie publikacji zebrała jego córka.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Jeśli cenicie sobie publikacje takie, jak „Like You’ve Never Been Away” Paula Trevora czy wydane przez Hoxton Mini Press „Paradise Street”, z pewnością ucieszycie się, że tego typu książka fotograficzna pojawiła się i na naszym rodzimym podwórku. „Figle-migle” to opowieść o polskich dzieciach i młodzieży ubiegłego stulecia, uchwyconych w „beztroskich” latach 60. XX wieku.

Biorąc pod uwagę, że era podwórkowych zabaw na dobre minęła, tego typu tematy zawsze mocno uderzają w szczególny, sentymentalny ton. Wszystko podparte jest jednak świetną edycją i ciekawymi zdjęciami.

"Figle-Migle" to fotograficzny powrót do lat podwórkowego dzieciństwa

„W książce fotograficznej „Figle-migle” zebrano 83 czarno-białe fotografie, których bohaterami są dzieci i młodzież w latach 60. ubiegłego stulecia. Ich autorem jest fotoreporter Mirosław Stankiewicz. (…) Jego córka, ułożyła je w nostalgiczną, lecz nie pozbawioną pogodnego spojrzenia na rzeczywistość tamtych czasów opowieść. Zdjęciom towarzyszą dziecięce wyliczanki i minimalistyczna grafika, która spina w spójną całość tę reporterską opowieść.” - czytamy w opisie książki.

Książka powstała z inicjatywy córki fotografa Anny Małgorzaty Stankiewicz i oprócz głównego motywu podejmuje też temat relacji z ojcem-fotografem, a także przybliża postać autora zdjęć, który mimo bogatego dorobku pozostaje szerzej nieznany większemu gronu osób zainteresowanych fotografią.

„Książka, jak już wspomniałam jest wydana z wielką starannością, przejrzyście, bez niepotrzebnego zadęcia i przekombinowanej formy, która zwykle nie ułatwia odbiorcy. Jest zrobiona z wielkim szacunkiem i uznaniem dla fotografii i jego Autora - Mirosława Stankiewicza oraz odbiorcy i czytelnika tej książki.” - pisze w swojej recenzji Małgorzata Wakaluk z Polish Women Photographers.

Przede wszystkim „Figle-migle” to jednak ciekawe spojrzenie na wyjątkowo bliski wszystkim temat, który jednak nieczęsto (zwłaszcza w dzisiejszych realiach) podejmowany jest w fotografii reportażowej czy dokumentalnej.

Cena i dostępność

Książkę „Figle-migle” można kupić w cenie 120 zł w polskiej lub angielskiej wersji językowej na stronie projektu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie figlemigle.art.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: książka fotograficzna
logo logo
Magazyny
Zamów