Dzieci i młodzież PRL-u na zdjęciach fotoreportera Mirosława Stankiewicza

Autor: Maciej Luśtyk

26 Styczeń 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

W książce fotograficznej „Figle-migle” zebrano 83 czarno-białe fotografie, których bohaterami są dzieci i młodzież w latach 60. ubiegłego stulecia. Ich autorem jest fotoreporter Mirosław Stankiewicz, którego prace w formie publikacji zebrała jego córka.

Jeśli cenicie sobie publikacje takie, jak „Like You’ve Never Been Away” Paula Trevora czy wydane przez Hoxton Mini Press „Paradise Street”, z pewnością ucieszycie się, że tego typu książka fotograficzna pojawiła się i na naszym rodzimym podwórku. „Figle-migle” to opowieść o polskich dzieciach i młodzieży ubiegłego stulecia, uchwyconych w „beztroskich” latach 60. XX wieku.

Biorąc pod uwagę, że era podwórkowych zabaw na dobre minęła, tego typu tematy zawsze mocno uderzają w szczególny, sentymentalny ton. Wszystko podparte jest jednak świetną edycją i ciekawymi zdjęciami.

"Figle-Migle" to fotograficzny powrót do lat podwórkowego dzieciństwa

„W książce fotograficznej „Figle-migle” zebrano 83 czarno-białe fotografie, których bohaterami są dzieci i młodzież w latach 60. ubiegłego stulecia. Ich autorem jest fotoreporter Mirosław Stankiewicz. (…) Jego córka, ułożyła je w nostalgiczną, lecz nie pozbawioną pogodnego spojrzenia na rzeczywistość tamtych czasów opowieść. Zdjęciom towarzyszą dziecięce wyliczanki i minimalistyczna grafika, która spina w spójną całość tę reporterską opowieść.” - czytamy w opisie książki.

Książka powstała z inicjatywy córki fotografa Anny Małgorzaty Stankiewicz i oprócz głównego motywu podejmuje też temat relacji z ojcem-fotografem, a także przybliża postać autora zdjęć, który mimo bogatego dorobku pozostaje szerzej nieznany większemu gronu osób zainteresowanych fotografią.

„Książka, jak już wspomniałam jest wydana z wielką starannością, przejrzyście, bez niepotrzebnego zadęcia i przekombinowanej formy, która zwykle nie ułatwia odbiorcy. Jest zrobiona z wielkim szacunkiem i uznaniem dla fotografii i jego Autora - Mirosława Stankiewicza oraz odbiorcy i czytelnika tej książki.” - pisze w swojej recenzji Małgorzata Wakaluk z Polish Women Photographers.

Przede wszystkim „Figle-migle” to jednak ciekawe spojrzenie na wyjątkowo bliski wszystkim temat, który jednak nieczęsto (zwłaszcza w dzisiejszych realiach) podejmowany jest w fotografii reportażowej czy dokumentalnej.

Cena i dostępność

Książkę „Figle-migle” można kupić w cenie 120 zł w polskiej lub angielskiej wersji językowej na stronie projektu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie figlemigle.art.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
Podczas wczorajszej inauguracji Fotofestiwalu poznaliśmy zwycięzców konkursu na najlepszą Fotograficzną Publikację Roku. Główną nagrodę otrzymała książka „Antologia spojrzeń”, będąca...
2
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)