Przenieś się w czasie i odkryj nieznaną Warszawę na zdjęciach Tadeusza Rolke - ostatnie dni wystawy w DSH

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Marzec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

„Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie” to ponad 150 zdjęć stolicy z lat 50. i 60. Na wystawie zobaczycie obrazy zniszczonego po wojnie i odbudowującego się miasta, ale i reportaże z życia mieszkańców, fascynującą modę tamtego okresu czy portrety ludzi kultury i sztuki. Najbliższy weekend to ostatnia okazja na zobaczenie ekspozycji w Domu Spotkań z Historią.

Dom Spotkań z Historią zaprasza na wernisaż wystawy „Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie”, na której zobaczycie zdjęcia jednego z najwybitniejszych polskich fotografów, współtwórcy powojennego fotoreportażu w Polsce i warszawiaka, który od kilkudziesięciu lat nie rozstaje się z aparatem.

- Wielowątkowa opowieść o stolicy lat 50. i 60. - od obrazów zrujnowanego po wojnie miasta, odbudowującego się w socrealistycznym gorsecie, poprzez reportaże z życia mieszkańców, fascynację modą, pięknymi dziewczynami i skuterami lambretta, po zapis życia artystycznego i towarzyskiego, portrety ludzi kultury i sztuki. Z tym obrazami kontrastują zdjęcia komunistycznych polityków, propagandowych haseł i portretów Marksa widocznych w krajobrazie miasta - podkreślają organizatorzy.

Przejażdżka skuterami nad Wisłą pod Mostem Śląsko-Dąbrowskim, 1960. Fot. Tadeusz Rolke / Agencja Gazeta

Przylot pierwszego sekretarza KC KPZR Nikity Chruszczowa do Warszawy. Nikita Chruszczow i pierwszy sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka, lotnisko wojskowe na Bemowie, 22 lipca 1959 roku. Fot. Tadeusz Rolke / Agencja Gazeta

To pierwsza tak duża prezentacja warszawskich fotografii Tadeusza Rolke

Kuratorki wystawy, Anna Brzezińska i Małgorzata Purzyńska, wspólnie z autorem wybrały z jego bogatego archiwum ponad 150 zdjęć. To przede wszystkim zdjęcia Tadeusza Rolke z początków jego kariery, z okresu, gdy w latach. 50. i 60. współpracował z pismami „Stolica”, „Polska”, „Ty i Ja” oraz „Przekrój”. Czarno-białe fotografie o walorach poznawczych i artystycznych, zdjęcia reporterskie, portrety znanych osób (m.in. Zbigniewa Cybulskiego, Ewy Demarczyk, Kaliny Jędrusik, Tadeusza Kantora, Tadeusza Konwickiego, Aliny Szapocznikow, Małgorzata Braunek) oraz fotografie modowe. Na wystawie zaprezentowane zostaną również wybrane kolorowe zdjęcia z późniejszych lat. Ekspozycję uzupełniają nagrania z autorem opowiadającym o swoich zdjęciach i wspomnieniach związanych ze stolicą. Będzie można także zobaczyć jego pierwszy aparat - Zeiss Ikon Baby Box Tengor oraz oryginalne numery tygodnika „Stolica”, dla którego zrealizował wiele materiałów - reportaże, fotoeseje i zdjęcia okładkowe.

Sesja dla „Mody Polskiej”, lata 60. Fot. Tadeusz Rolke / Agencja Gazeta

Warszawskie podwórko, 1960. Fot. Tadeusz Rolke / Agencja Gazeta

- Z wielką pasją wybierałyśmy zdjęcia do wystawy. I trzeba przyznać, że nie było to łatwe zadanie, ponieważ fotografie Tadeusza Rolke można ułożyć wiele różnych opowieści - podkreślają kuratorki wystawy Anna Brzezińska i Małgorzata Purzyńska. - Począwszy od 1944 roku, gdy jako czternastolatek kupił swój pierwszy sprzęt, praktycznie nie rozstaje się z aparatem. Jego pierwsze próby fotograficzne w dziedzinie zdjęć modowych są pomysłowe, dynamiczne, odważne i często prekursorskie. Nastrojowe portrety pociągają jakąś nieuchwytną nostalgią, w zdjęciach sytuacyjnych, robionych na ulicy widać refleks autora, jego sympatię i szacunek dla ludzi, których fotografował. Te zdjęcia pokazują, jak pracował jako fotoreporter, ale i artysta, co go fascynowało. W swoich fotografiach zapisał własną biografię i losy miasta. Na wystawie w Domu Spotkań z Historią te dwie sfery przeplatają się ze sobą, ujawniając wzajemne zależności i kontrasty. To historia fotografa, który podążając za tematami, uwiecznił ich tło, miasto.

Modelka Lucyna Witkowska, sesja modowa projektantki Barbary Hoff na Placu Zamkowym, 1967. Fot. Tadeusz Rolke / Agencja Gazeta

Robotnik w Hucie Warszawa, 1960. Fot. Tadeusz Rolke / Agencja Gazeta

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się dzisiaj, 21 marca o godzinie 18:00 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20, Warszawa). Z kolei na 23 marca (sobota, godz. 14:00) i 24 marca (niedziela, godz. 13:00) zaplanowano oprowadzanie kuratorskie. Wystawie będzie również towarzyszyła promocja albumu „Rolke. Fotografie warszawskie”. Ekspozycja potrwa aż do 9 czerwca. Wstęp jest wolny.

Sesja zdjęciowa na dachu budynku przy pl. Dąbrowskiego. Dokumentowanie miejsca, gdzie stała kamienica przy ul. Kredytowej 10, w której w latach wojny mieszkał Tadeusz Rolke, 2014, fot. Włodzimierz Pawłow

Tadeusz Rolke to legenda polskiej fotografii reportażowej i modowej. Fotografuje od ponad 70 lat, w jego archiwum liczącym ponad 100 tysięcy zdjęć znajdziemy fotografie dokumentacyjne, reklamowe, modowe, fotoreportaże, akty i portrety. To świadek kilku epok, warszawiak, powstaniec, wywieziony na roboty do Niemiec, więzień polityczny w czasach stalinizmu. Karierę fotografa prasowego rozpoczął w połowie lat 50. od publikacji w „Świecie Młodych”, później był etatowym fotografem tygodnika „Stolica”. W latach 60. publikował w Polsce”, „Ty i Ja” i „Przekroju”. Później przez dziesięć lat mieszkał na Zachodzie, współpracując z różnymi pismami jak: „Stern”, „Die Zeit”, „Der Spiegel”, „Brigitte”, „Geo” oraz „Art” – najważniejszym w Niemczech magazynem o sztuce. Od powrotu do Polski na początku lat 80. do dziś fotografuje, dokumentuje i inspiruje kolejne pokolenia fotografów. W maju tego roku skończy 90 lat.

zdjęcie główne: Fotograf Eustachy Kossakowski i Joanna Matylda Fiszer, 1960. Fot. Tadeusz Rolke / Agencja Gazeta

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)